BEGYO Ne Zaman İşleme Başlar? Begyo Kaç Lot Düşer?

BEGYO Ne Zaman İşleme Başlar? Begyo Kaç Lot Düşer?

27 Kasım 2023 0 Yazar: Şerife Uslu

Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı halka arzı 30 Kasım – 1 Aralık tarihlerinde yani Perşembe ve Cuma günlerinde gerçekleşecek. Kuruluşu 2011 yılına dayanan şirket, gayrimenkul alanında hızla büyüyen firmalardan biri olmuştur. Halka arzı ile birlikte şirkete olan ilgi artmış ve bilançosundan, faaliyetlerine kadar pek çok detay araştırılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda biz de BEGYO kimin, ortaklık yapısı nasıl, halka arz bilgileri, BEGYO ne zaman işleme başlar, kaç lot düşer ve benzeri gibi konuları içeriğimizde açıklamaya çalıştık..

Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Batı Ege Gayrimenkul BEGYO Kimin ve Ortaklık Yapısı Nasıl?

Batı Ege Gayrimenkul Sinpaş Yapı ve Deniz Tekstil iş birliği ile 2011 yılında kurulmuştur. Sinpaş Yapı, gayrimenkul sektörünün öncü isimlerinden olup, Deniz Tekstil ise Ege bölgesinin tekstil alanında önde gelen yatırımcılarındandır. Ankara’da “Denizli Yeşilkent İnşaat ve Turizm İşletme A.Ş.” unvanı ile kurulmuş olan BEGYO 2012 yılında Denizli’ye taşınmış ve unvanını da Batı Ege Gayrimenkul Geliştirme ve Ticaret A.Ş. şeklinde değiştirmiştir.

2023 yılında ise yine bir unvan değişikliği ile gayrimenkul yatırım ortaklığı statüsüne geçmiş ve güncel ünvanını almıştır. BEGYO güncel ortaklık yapısı %47,50 Sinpaş Yapı Endüstrisi A.Ş., %41,50 Deniz Tekstil San. ve Tic. A.Ş., %9 Hürsan Havlu Üretim San. ve Tic. A.Ş. ve %2 Derya Baltalı şeklindedir.

BEGYO Ne İş Yapar?

BEGYO gayrimenkul sektöründe faaliyet göstermektedir. Şirketin portföyünde 350’yi aşkın gayrimenkul bulunmakta olup, bunların değeri ise yaklaşık 3.152.109.000 TL’dir. Şirketin portföyünde bulunan gayrimenkuller şu şekildedir; Metro Market Binası, Aqua Mall AVM, 5 adet arsa, Aquacity Projesinde 2 adet ticari ünite, Aquacity Projesinde tamamlanmış 63 adet konut ve Aquacity Projesinde yapımı devam etmekte olan (%94,50 oranda tamamlanmış) 289 adet konut bulunmaktadır.

Begyo Halka Arz Bilgileri ve Halka Arz Geliri Kullanım Alanları!

BEGYO halka arz gelirinin yüzde 95 – 97’li kısmını borç ödemesinde, kalanını ise yeni projelerin finansmanında kullanmayı amaçlamaktadır.

BEGYO arzı tamamen eşit dağıtım yöntemi ile gerçekleştirilecektir. Lot fiyatı 3 TL’den toplam 290 milyon lot satışa sunulacaktır. Halka arz büyüklüğü de 870 milyon  olacaktır. Arzdan sonra şirketin halka açıklık oranı yüzde 35,58 olacaktır. Halk Yatırım tarafından gerçekleştirilecek olan arzda şirket fiyat istikrarı planlamaktadır.

BEGYO Kaç Lot Düşer?

Diğer halka arzlara göre yorumladığımızda BEGYO arzında tahmini dağıtım 70 lot civarı olacaktır. Arza katılan yatırımcı sayısına göre elbette bu sayı değişebilir.

BEGYO Katılım Endeksine Uygun mu?

Batı Ege Gayrimenkul Yatırım halka arzı katılım endeksine uygun değildir.

BEGYO Ne Zaman İşleme Başlar?

BEGYO talep toplama işlemi 30 Kasım ve 1 Aralık tarihlerinde gerçekleşecektir. BEGYO işleme başlama tarihi ise 4 Aralık Pazartesi ile başlayan hafta içerisinde ve 6 Aralık Çarşamba ya da 7 Aralık Perşembe günü gerçekleşmesi beklenmektedir.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!