Bankacılık ve Sigortacılık Bölümünün Geleceği Nasıl?

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümünün Geleceği Nasıl?

17 Ekim 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Ekonominin ve piyasaların en önemli aktörleri arasında hiç şüphesiz bankalar ve sigorta şirketleri yer almaktadır. Bankacılık ve sigortacılık birbirinden farklı sektörler olarak görünse de; ekonominin dinamikleri arasında aslında son derece girifttir. Bu doğrultuda üniversitelerde bankacılık ve sigortacılık eğitiminin bir arada verildiği bölümler bulunmaktadır. Bankacılık ve sigortacılık bölümünün geleceği nasıl, iş imkanları iyi mi, devlet kademelerinde ve kamu kurumlarında iş imkanı var mı, bölümü okumak zor mu, hangi üniversitelerde bu bölüm var gibi pek çok farklı sorunun cevabı içeriğimizde detaylandırılmıştır.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Nasıl, Okuması Zor Mu?

Bankacılık ve sigortacılık bölümü hem devlet hem de vakıf (özel) üniversitelerde bulunmaktadır. Gerek 2 yıllık (ön lisans) ve gerekse 4 yıllık (lisans) bankacılık ve sigortacılık bölümü her yıl binlerce mezun vererek piyasalara donanımlı iş gücü imkanı sağlamaktadır. Bu bölümde severek öğrenim görmek için öğrencilerin sayılarla, piyasalarla ve finansla arasının iyi olması gerektiği söylenebilir. Bu yetiler sonradan kazanılabilse de; en azından dışarıdan karmaşık gibi görünen piyasa terimlerini ve parametrelerini öğrenmeye hevesli olmanın gerekliliği su götürmez bir gerçektir.

Mevduatların korunması, değerlendirilmesi, yatırım yapılması, yatırımların fonlanması vb. gibi onlarca farklı kalem bankacılığın iş ve işlemleri arasında yer almaktadır. Sigortacılık da hemen hemen her türlü değerin risklere karşı korunmasını amaçlar. Başta krediler olmak üzere bankacılığın ve sigortacılığın iç içe geçtiği ve birbirini desteklediği de pek çok alan bulunmaktadır. Bu temelde bir araya gelen bankacılık ile sigortacılığın öğrenimi; hem kişiyi bilinçlendirici hem de iyi bir kariyere sahip olmasını sağlayıcı bir alandır.

Bankacılık sigortacılık sayısal ağırlıklı zekaya sahip olan, bu sektörlere ilgi duyan ve bu alanlarda kariyer hedefleyen kişiler için okunması / öğrenim görülmesi son derece rahat ve bir o kadar da zevkli bir bölümdür. Bölüm, zaten her insanın geliştirmesi gerektiği “finansal okur yazarlık” melekelerine katkı sağlarken; aynı zamanda kişinin geleceğine yatırım yapmasına da imkan tanımaktadır.

Bankacılık ve Sigortacılık Bölümünün Geleceği Nasıl, Devlette İş İmkanı Var Mı?

Bankacılık ve sigortacılık bölümü iş olanakları son derece geniştir. Türkiye bankacılık sektöründe güncel rakamla 48 banka faaliyet göstermektedir. Bu bankalarda 200 bini aşkın personel bulunmaktadır. Bankaların bağlı kuruluşları, hizmet aldığı sektörler vb. yan iş kolları ile bu rakam daha da artmaktadır. Ülkemizde hem özel hem de kamu bankaları bulunmaktadır.

Sigortacılık sektörü için de bu durum geçerlidir. Türkiye Sigorta kamu sigorta şirketlerinin birleşimi ile ortaya çıkarken; onlarca farklı özel sigorta şirketi de ülkemizde faaliyet göstermektedir. Hem bankacılık sektöründe hem de sigortacılık sektöründe; hem kamu hem de özel işletmelerde olmak üzere piyasa ortalamalarının üzerinde maaş ve özlük hakları ile iş imkanlarının mevcut olduğu belirtilebilir.