Bankacılık Uzmanı Nurkan Aydoğan Sektörde İşe Alım Sürecini Yorumladı

Bankacılık Uzmanı Nurkan Aydoğan Sektörde İşe Alım Sürecini Yorumladı

22 Ekim 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Her bankanın işe alım ve değerlendirme süreci kendi içerisinde farklılık gösterir.

Bankaların ilgili departmanları için alınan personellerin de bu süreç içerisinde farklı bir değerlendirmelere tabi tutulduğunu söylemek mümkün.

Bankalar personel alacağı ilgili departmana göre yazılı sınav, sözlü sınav, yabancı dil bilgisini ölçme gibi çeşitli sistemler uygulanmaktadır. Bankaların genel işe alım süreçleri bir kaç farklı değerlendirme yönteminden oluşmaktadır.

Banka İşe Alım Duyurusu

Süreci başlatan bankanın ilgili birimlerindeki açıklar ve ihtiyaçlar doğrultusunda alınacak olan personel duyurusudur. Bankalar personel alımı yapmak istedikleri zaman kariyer sitelerinde yayınladıkları ilanlar ve bunun yanı sıra kendi resmi internet siteleri üzerinden duyurular gerçekleştirirler. Kendi internet sitelerinde çok fazla kişiye ulaşamamaları ihtimaline karşı, Türkiye’de yüksek kullanıcı profiline sahip kariyer siteleri de tercih edilmektedir.

İlanların açıklanmasının ardından, ilanları inceleyen kişilerin şartlara ve kendilerine uygun pozisyonlara başvuru yapmaları beklenir. Banka personel alımlarına iş başvurusu yapan kişiler için işe alım süreci başlar.

Şartlara ve değerlendirmelere uygun olduğu tespit edilen kişilerin SMS ya da e mail yolu ile bundan sonraki süreç için bilgilendirilmeleri beklenir.

Bankacılık Uzmanı Nurkan Aydoğan sektördeki işe alım sürecini yorumladı.

Yazılı ve Sözlü Sınav Süreci

İş başvurusunun ardından şartlara uyum sağlayan adaylar için yazılı ve sözlü sınavlar için davet süreci başlar. Bu süreç adaylar için en zor kısım olarak değerlendirilir. Yazılı sınavları başarılı şekilde geçen ve belirli bir ortalamaya ulaşan adayların sözlü sınavlarda kendilerini ifade etmeleri beklenir. Yazılı sınavları her bankanın kendi içerisinde değerlendirildiği için farklı şekilde hazırlanabilir. Her departman için farklı bir sınav sistemi belirlenebilir. Banka işe alım sürecinde her pozisyon için yazılı sınav geçerli değildir. Başvuru detaylarında adaylara sınavlar hakkında bilgilendirme yapılır. Sınav sonuçları değerlendirilirken en yüksek puan alan kişiden en düşük puan alan kişiye doğru bir sıralama yapılır.

Mülakat Daveti

Yazılı sınavı başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler için mülakat süreci başlar. Mülakat bir nevi sözlü sınav olarak değerlendirilebilir. Sürecin en önemli aşamasıdır. Mülakat aşaması, yazılı sınavdan daha zorlayıcı olabilir. İşe alım sürecinde mülakatlarda adayların kendilerini tanıtmaları beklenir. Yüzlerce adayın içerisinde ön plana çıkmaları, kendilerini doğru şekilde ifade etmeleri, jest ve mimikleriyle pozisyonun gereklerine uyum sağlayabileceklerini göstermeleri ve karşı tarafı ikna etmeleri beklenir. Mülakat sırasında düzgün bir giyim, bakımlı bir görünüm, doğru jest mimik kullanımı, samimi ancak resmi bir tavır takınılması beklenir. Sözlü mülakat sürecinde pozisyon için doğru kişi olduğunuzu belirtmeli ve diğer adaylardan farklı olduğunuzu kanıtlamalısınız.

Tüm değerlendirme aşamaları bittikten sonra işe alım uzmanları tarafından adaylar üzerinden kendi içlerinde bir değerlendirme süreci başlıyor. Değerlendirme sırasında tüm aşamaları başarılı şekilde bitirmiş olan adaylar arasında pozisyon için işe alım süreci başlatılıyor.

Uygun görülen adaylara geri dönüşler yapılıyor. İşe başlamak için istenen belge ve şartların tamamlanmasının ardından adayların bankacılık sektöründeki ilk serüvenleri başlıyor.

Bankaların işe alım süreçleri farklılık gösterdiği için, süreç birkaç hafta ile başlayıp 6 aya kadar sürebilir. Tüm adaylara başarılar dilerim.

Bankacılık ve Dijital Pazarlama Uzmanı

Nurkan Aydoğan