Solarisbank Nedir, Ne İş Yapar, Türkiye’de Var Mı?

Solarisbank Nedir, Ne İş Yapar, Türkiye’de Var Mı?

23 Ekim 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Solarisbank, Almanya’nın Başkenti Berlin merkezli kurulan ve faaliyet gösteren bir fintek  (Fintech – Financial Technology) şirketidir. Finansal teknolojiler sektöründeki boşluğu doldurmak adına 2016 yılı Mart ayında faaliyetlerine başlamıştır. Solarisbank nedir, ne iş yapar, Türkiye’de var mı sorularının cevaplarını detaylandıralım…

Solarisbank Nedir, Ne İş Yapar?

Solarisbank 2015 yılında; kurucuları Andreas Bittner ve Marko Wenthin olan, Almanya’nın Başkenti Berlin merkezli bir fintech şirketi kurucusu Finleap’in bir parçası olarak kuruldu. Solarisbank, bankacılık lisansını aldıktan sonra resmi olarak Mart 2016’da (Mart ayında) açıldı ve faaliyetlerine başladı.

Ekim 2016’da şirket, yeni bankacılık modülleri geliştirmek için MasterCard ile stratejik bir ortaklığa girdi. Şubat 2017’de Solarisbank, Yabeo Capital, Arvato Financial Solutions, FinLeap, Unicredit ve Japonya merkezli SBI grubundan A serisi finansman turunda 26,3 milyon Euro topladı. Şirket ayrıca Dr. Roland Folz’u CEO olarak getirdi.

Mart 2017 itibarı ile, Solarisbank’ın bankacılık platformuna 20’den fazla şirketi getirdiği ve bankacılık lisansını altı Avrupa ülkesine pasaport ettiği bildirildi. Mart 2018’de Solarisbank, Arvato Financial Solutions, SBI Group, BBVA, Visa, Lakestar ve ABN AMRO’nun Dijital Etki Fonu’ndan 70 milyon dolarlık B Serisi fon sağladı. Haziran 2020’de Solarisbank, Vulcan Capital, Samsung Catalyst Fund ve Storm Ventures’ın katılımıyla HV Holtzbrinck Ventures liderliğindeki Seri C fonunda 60 milyon Euro topladı.

Solarisbank Türkiye’de Var Mı, Nasıl Hesap Açılır?

Solarisbank kullanıcılarının çoğunlukla; dijital şirketler ve finansal hizmet girişimlerinin, çeşitli bankacılık hizmet modüllerine erişmelerine izin verdiği söylenen ve daha sonra süreçlerine, web sitelerine veya mobil uygulamalarına entegre edilebilecek bir bankacılık platformu sunmaktadır.

Solarisbank genellikle online ortamda hizmet vermektedir. Bireysel bazda Türkiye’den hesap açmak hali hazırda mümkün değildir. Ancak gelecek dönemde Solarisbank’ın pek çok ülkeye genişleme stratejisi olduğu bilinmektedir. Hali hazırda Anna – Louisa – Karsch – StraBe 2 10178 Berlin, Germany adresinde genel merkezi bulunan bankanın resmi internet sitesi de https://www.solarisbank.com/en/ web adresinde hizmet vermektedir. Solarisbank hesap açma, iletişim, kart talebi ve çıkarma vb. gibi pek çok farklı işlem firmanın resmi web sitesinden gerçekleştirilebilir.