Bankacı Olmak İsteyenler İçin En Popüler 5 Pozisyon

Bankacı Olmak İsteyenler İçin En Popüler 5 Pozisyon

18 Ekim 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Finansal sistemin en önemli paydaşlarından biri konumunda bulunan “bankacılık sektörü”, her daim dinamik yapısı ile de dikkat çekiyor. Para piyasalarına yön veren bankalar, pek çok gencin kariyer hedeflerinde önemli yer tutuyor. Bankacılık, gerek sunduğu maddi olanaklar ve gerekse sağladığı toplum içi statü ile tercih edilen önemli meslek grupları arasında yer alıyor.

Köklü bir geçmişi olan bankacılık mesleğinde yükselmek ve kariyer edinmek isteyenler; maddi olarak tatmin olabilecekleri gibi, statü edinme noktasında da önemli bir ayrıcalığa sahip olabilmekteler. İçeriğimizde bankacı olmak isteyenler için en popüler 5 pozisyon listelenmiş ve detaylandırılmıştır…

Aşağıda listelenen pozisyonlar için iş bulmak isteyen adayların iş aramak için kullandığı tüm iş ilan sitelerindeki ilanları tarayıp bulan bir iş arama motoru mevcut. ElemanJet.com ile ilgilendiğiniz bankacı iş ilanlarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bankacı Olmak İsteyenler İçin En Popüler 5 Pozisyon

Bankacılığın ilk kademesi olarak “şubeler” kabul edilmektedir. Bu nedenle genellikle “bankacılık kariyerinin” ilk basamakları banka şubelerinden başlar. Akabinde il merkezleri, bölge müdürlükleri ve genel müdürlük kademeleri olarak devam eder.

Banko Asistanlığı

Banka şubelerinde, “bankonun” gerisinde yer alan ve müşterilerin günlük; para çekme, para yatırma, havale, EFT, virman, kredi taksiti ödeme, kredi kartı borcu ödeme gibi işlemlerini yapan personele “banko asistanı” denilmektedir. Banko asistanları toplum arasında “gişe memuru” olarak da bilinmektedir.

Banko asistanları / gişe memurları genellikle lisans mezunları arasından bankaların yaptığı sınavlar ile seçilmektedir. Banko asistanlığı için üniversitelerin; bankacılık, bankacılık ve sigortacılık, işletme, iktisat gibi bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bununla birlikte bankalar ön lisans mezunlarını ve lise mezunlarını da gişe memurluğu pozisyonunda değerlendirebilmektedir.

Operasyon Yetkilisi / Servis Yetkilisi

Banko asistanlarının / gişe memurlarının amiri konumunda bulunan pozisyondur. Genellikle bankonun gerisinde yer alan odada bulunan servis yetkilisi; banko asistanlarının limit üzeri işlemlerini denetler / onay verir. Şube içi girilen iş emirlerini inceler ve uygun bulduklarını gerçekleştirir. Şubeler arası talepleri değerlendirir ve uygun olanları yerine getirir.

Banka servis yetkilisi / operasyon yetkilisi olmak için banko asistanlığında 4 yıl tecrübe edinmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra bankaların yaptığı sınavları geçen kişiler direkt operasyon amiri olarak da banka şubelerinde işe başlayabilmektedirler. Bankalar bu görev için zaman zaman personel alım ilanı da verebilmektedir.

Bireysel Müşteri Temsilcisi

Bireysel müşteri temsilcileri; bankaların maaş ve kredi müşterileri ile bire bir şekilde ilgilenen; müşterilerin taleplerine uygun bankacılık ürünleri sunan banka görevlileridir. Maaşlarına ek olarak müşterilerine gerçekleştirdikleri kredi / kredi kartı gibi ürün satışları için de performans primi kazanabilmektedirler.

Banka bireysel müşteri temsilcileri bankanın açtığı sınav / iş ilanı ile ilgili pozisyonlarda göreve başlayabildikleri gibi, banka içi sınavlar ya da banka içi kıdem ile de bu göreve gelebilmektedirler.

Ticari Müşteri Temsilcisi / Satış Danışmanı

Bankaların ticari ağırlıklı müşterileri ile ilgilenen departmanlarında görev alırlar. KOBİ’lerin ve diğer ticari müşterilerin finansal ihtiyaçlarına yönelik bankacılık ürünleri sunarlar. Gerekli görülen durumlarda esnaf ziyaretleri ile kredi kartı / pos cihazı / ticari kredi gibi ürün tanıtımı ve satışı gerçekleştirirler. Ticari müşterilerin çek ve senet gibi değerli evraklarının da takibini yapmaktadırlar.

Banka ticari müşteri temsilcisi / satış danışmanı görevine banka sınavları ile girilebilmektedir. Ayrıca kurum içi yükselme sınavları ile de bu göreve gelinebilir. Banka personel alım ilanları ile de söz konusu pozisyona personel almaktadır.

Banka Müfettiş Yardımcısı / Müfettişi

Banka müfettiş yardımcısı ve banka müfettişi; bankaların iç denetim mekanizmasının görevlileridir. Bankadaki işleyişin kurallara uygun gerçekleşip gerçekleşmediğini incelerler. Bu görev için bankalar banka müfettişliği sınavı açarak personel alabildikleri gibi, iş ilanı ile de direkt alım gerçekleştirebilmektedirler.