Avusturya İş Çeşitleri ve Süreleri

Avusturya İş Çeşitleri ve Süreleri

3 Ekim 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Yüzbinlerce Türk’ün yaşadığı, Orta Avrupa’da yer alan, ekonomik açıdan son derece gelişmiş konumda bulunan Avusturya; hali hazırda pek çok gurbetçiye ev sahipliği yaptığı gibi yine milyonlarca insanın da hayallerini süslüyor. Avusturya’da çalışmak ve Avusturya’da yaşamak isteyen kişilerin akıllarında yer alan sorulardan birisi de Avusturya’daki iş türleri ve bu işlerin sürelerinin nasıl olduğu yönünde. İşte Avusturya iş çeşitleri ve süreleri…

Avusturya’daki iş çeşitleri ve süreleri genel olarak Türkiye’deki iş çeşitleri ve süreleri ile benzerlik göstermektedir. İki ülke arasındaki en belirgin fark ise Avusturya’da çalışacak olan kişilerin çalışma saatlerinin net olarak belli olması ve bu süreyi aşan çalışmalarda ek mesai ücretlerinin iş veren tarafından istismar edilmeksizin ödenmesidir.

Avusturya İş Çeşitleri ve Süreleri

Avusturya’da uygulanan iş çeşitleri şunlardır: Normal süreli iş, yarı zamanlı iş, marjinal istihdam, kısa çalışma, ebeveynlik ve yaşlılık zamanları ve serbest çalışma. Her bir çalışma şekli ile ilgili olarak açıklama yapmak gerekirse…

Avusturya Normal Süreli İş:Avusturya’da normal süreli iş, Avusturya kanunlarına göre günde 8 saat ve haftada 5 gün olarak tayin edilmiştir. Bununla birlikte toplu sözleşmelerde;“kısaltılmış normal süreli işler” deyer alabilmektedir.

Avusturya yarı zamanlı iş:Avusturya’da yarı zamanlı iş kavramı diğer tüm ülkelerde olduğu gibi mevcuttur. Avusturya part time iş ücretleri doğal olarak normal süreli işlere göre daha düşüktür.

Avusturya marjinal istihdam:Avusturya’da marjinal istihdam, “mevsimlik iş” olarak tabir edilebilir. Avusturya mevsimlik işler için kaza sigortası yapılmaktadır. Avusturya’daki mevsimlik işlerde;barınma ve hastalık sigortaları genellikle yapılmamaktadır. Bununla birlikte iş sözleşmesinde yer alan hükümlere göre; hastalık halinde ücret ödenmesi, ikramiye talep edilmesi ve tazminat gibi haklar ise mevcuttur.

Avusturya kısa çalışma:Avusturya’da kısa çalışma ibaresi; düzenli işlerde meydana gelen aksaklık nedeniyle ortaya çıkan tam zamanlı olmayan çalışma şekli için kullanılmaktadır. Bu gibi durumlarda iş sözleşmesinde yer alan maddeler uygulanmaktadır.

Avusturya ebeveynlik ve yaşlılık zamanları:Avusturya’da yaşlıların çalışma süreleri, yaşlılık derecesine göre azaltılabilmektedir. Bunun yanı sıra Avusturya’da ebeveynlerin çalışma süreleri de 7 yaşından küçük çocuğu olanlar için çalışan talebine göre düzenlenebilmekte ve mevsimlik çalışma şekline de dönüştürülebilmektedir.

Avusturya ev arama, Avusturya kayıt bürosu başvuru nasıl yapılır hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Avusturya Serbest Çalışma:Avusturya’da serbest çalışma; herhangi bir kurum ya da kuruluşa süreli sözleşme ile bağlı olmaksızın çalışma şeklinde belirtilebilir. Bunun yanı sıra Avusturya’da yeni kuruluş açma durumu da serbest çalışma kapsamına girmektedir.

Bahse konu çalışma şekillerini ve çalışma sürelerini işe giren kişi iş sözleşmesinde net olarak belirtilmesini istemelidir. Bu sayede ek çalışma süreleri için mesai ücreti alabilecek ve ekstra haklardan yararlanabilecektir.