Avustralya Para Birimi Avustralya Doları Nereden Alınır?

Avustralya Para Birimi Avustralya Doları Nereden Alınır?

29 Ocak 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Avustralya Güney yarım kürede bir kıtadır. Ülke olarak ise Avustralya ya da tam ismi ile Avustralya Milletler Topluluğu da Avustralya kıtasında yer alan ülkedir ve kıta ülkesi olarak bilinir. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi olan Avustralya para birimi Avustralya Doları kullanmaktadır. Avustralya ekonomik açıdan son derece müreffehtir ve bununla orantılı olarak Avustralya Doları da değerli bir para birimidir. Avustralya Para Birimi Avustralya Doları nereden alınır simgesi nedir gibi pek çok sorunun cevabı haberimizde verilmiştir.

Avustralya parası Avustralya Doları hakkında yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Avustralya Parası Avustralya Doları Hakkında Bilgi! Avustralya Doları Ne Kadar? Avustralya Doları Kaç TL? Avustralya Doları Simgesi, Sembolü, Kodu ve Kısaltması Nedir? Avustralya Doları Alt Para Birimi Nedir? Hong Doları Banknotları Nelerdir? Avustralya Doları Madeni Paraları Nelerdir? Avustralya Doları Hangi Ülkelerde Kullanılmaktadır?

Avustralya Parası Avustralya Doları Hakkında Bilgi!

Avustralya uzun yıllar İngiliz sömürgesi olarak kalmıştır. Avustralya bu dönemlerde Sterlin ya da Pound kullanmıştır. Avustralya para birimi 1966 yılından bu yana Avustralya Doları’dır. 1966 yılı öncesi Avustralya para birimi Avustralya Poundu’dur. Avustralya Doları Avustralya Merkez Bankası Reserve Bank of Australia tarafından basılmaktadır. Avustralya Doları dünyanın en değerli para birimleri sıralamasında ilk 20 içerisinde yer almaktadır.

Avustralya Dünyanın en büyük ekonomileri arasında 12. sırada yer alırken, kişi başına gelirde ise 9. Sırada yer almaktadır. Avustralya ekonomik açıdan son derece güçlüdür. Adil bir gelir dağılımına sahiptir. Avustralya parası Avustralya Doları İngilizce Australian dollar şeklindedir.

Avustralya Para Birimi Avustralya Doları Nereden Alınır?

Avustralya Para Birimi Avustralya Doları Türkiye’de ancak büyük döviz bürolarından, özel bankacılık hizmeti veren banka şubelerinden ve büyük kuyumculardan temin edilebilmektedir.

Avustralya Doları Ne Kadar? Avustralya Doları Kaç TL?

1 Avustralya doları güncel kurla 3,88 Türk Lirası’na eşittir. 2013 yılında 1 Avustralya Doları 1,80 Türk Lirası’na eşitti.

Avustralya doları Tuvaluan dolarına ve Kiribati dolarına eşit kabul edilmektedir. Tuvaluan Doları ve Kiribati Doları madeni paraları kendine has olmakla birlikte, Tuvaluan ve Kiribati de Avustralya Doları banknotları kullanılmaktadır.

Avustralya Doları Simgesi, Sembolü, Kodu ve Kısaltması Nedir?

Avustralya Doları simgesi ya da sembolü Amerikan Doları ile aynıdır. Ancak bu durum karışıklığa neden olabildiği nedeniyle; Avustralya Doları simgesi olarak A$ ya da AU$ da kullanılmaktadır.

Avustralya Doları kısaltması AUD şeklindedir. Avustralya Doları kodu olarak da AUD kullanılır. Avustralya Doları numarası 036’dır.

Avustralya Doları Alt Para Birimi Nedir?

Avustralya Doları alt para birimi cent olarak kayıtlarda yer almaktadır. Avustralya Doları centi olarak da kullanılır. Sembolü c şeklindedir.

Avustralya Doları Banknotları Nelerdir?

Avustralya Doları Banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 5 Avustralya Doları
 • 10 Avustralya Doları
 • 20 Avustralya Doları
 • 50 Avustralya Doları
 • 100 Avustralya Doları

Avustralya Doları Madeni Paraları Nelerdir?

Avustralya Doları madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 5c
 • 10c
 • 20c
 • 50c
 • 1 Avustralya Doları
 • 2 Avustralya Doları

Avustralya Doları Hangi Ülkelerde Kullanılmaktadır?

Avustralya Doları Avustralya’ya bağlı ülkelerde kullanılmaktadır. Bunun haricinde Avustralya Doları; Kamboçya, Yeni Kaledonya, Gambiya, Papua Yeni Gine ve Zimbabve’de de kullanılmaktadır. Avustralya Doları dünya ticaretinde en çok kullanılan 5. para birimi konumundadır. Dünya ticaretinde en çok kullanılan para birimleri listesine buradan göz atabilirsiniz.