Avrasya Ekonomik Birliği 2021 Üye Ülkeler

Avrasya Ekonomik Birliği 2021 Üye Ülkeler

2 Ocak 2021 0 Yazar: Emine Zaman

Birbirine yakın coğrafyada ya da birbirine yakın görüşte bulunan ülkeler ekonomik ve siyasi açıdan birlikte hareket edebilmek, dayanışma yapmak, finansal açıdan güç toplamak amacı ile bir araya gelerek bazı ekonomik ve siyasi birlikler oluşturmaktadırlar. Küresel çapta bir ekonomik birlik içerisinde bulunmak finansal büyümeyi desteklemekle birlikte, ülkelere güç de vermektedir. Bu ekonomik oluşumlardan biri de Avrasya Ekonomik Birliği’dir. Avrasya Ekonomik Birliği nedir, Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri, AEB ne zaman kuruldu vb. gibi Avrasya Ekonomik Birliği hakkında merak edilen soruların cevaplarını Avrasya Ekonomik Birliği 2021 Avrasya Ekonomik Birliği Üye Ülkeler başlıklı yazının devamında bulabilirsiniz.

Avrasya Ekonomik Birliği 2021 Avrasya Ekonomik Birliği Üye Ülkeler

AEB, beş üye devleti bulunan çok yeni bir oluşumdur. Ekonomik ve siyasi bir birlik olan Avrasya Ekonomik Birliği 2015 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. Ermenistan, Kazakistan, Beyaz Rusya, Rusya ve Kırgızistan Avrasya Ekonomik Birliği üyeleridir. Dünya Ticaret Örgütü WTO hakkındaki yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Avrasya Ekonomik Birliği Nedir ve Kuruluşu

Esas itibari ile AEB’nin kurulmasına giden süreç 1995 yılında başlamıştır. Rusya ile Belarus’un imzaladığı Gümrük Birliği Anlaşması AEB’nin kuruluşuna zemin hazırlamıştır. İmzalanan bu Gümrük Birliği Anlaşması’nın ardından 2000 yılında Belarus, Rusya, Tacikistan, Kazakistan ve Kırgızistan Avrasya Ekonomik Topluluğu’nu kurmuştur. Akabinde 10 yılın ardından 2010 yılında Rusya, Belarus ve Kazakistan arasında Gümrük Birliği kurulmuş ve bu ülkeler ekonomik entegresyona yoğunlaşmışlardır. Nihayetinde 2014 yılının Mayıs ayında bu üç ülke AEB anlaşmasını imzalamışlardır. 2014’ün Ekim ayında ise Ermenistan’ın birliğe üye olmasına ilişkin imzalar atılmıştır. AEB’nin kuruluşuna yönelik anlaşma 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu ekonomik işbirliğinin ilerleyen yıllarda Avrasya’daki pek çok ülkeyi kapsayacak şekilde büyümesi ve Avrupa Birliği benzeri bir topluluk olması beklenmektedir.

Avrasya Ekonomik Birliği Üye Ülkeler 2021

Avrasya Ekonomik Birliği’nin günümüzde beş üye ülkesi bulunmaktadır. Bu ülkeler; Beyaz Rusya, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Rusya’dır. Türkiye söz konusu ekonomik birliğe üye değildir. Yakın zamanda AEB’ne üye olabilecek muhtemel üyeler; İran, Çin; Hindistan, Türkiye, Zimbabve, Tunus, şeklinde sıralanabilir.

Avrasya Ekonomik Birliği Türkiye İlişkisi

Türkiye Avrasya Ekonomik Birliği’ne üye değildir lakin AEB Türkiye’nin bu ekonomik topluluğa katılmasını beklediklerini, bu konuya sıcak baktıklarını bir basın açıklamasında dile getirmişlerdir. Ticari, sosyolojik ve ticari açıdan Türkiye’nin Avrasya Ekonomik Birliği üyeliği göz önünde bulundurulduğunda, iki taraf içinde avantajlı bu ilişkinin yönleri fazlasıyla bulunmaktadır. Üyelik konusuna sıcak bakılsa da henüz bir anlaşma ya da açıklama bulunmamaktadır.

Dünya Ticaret Örgütü WTO hakkındaki yazımıza buradan göz atabilirsiniz.