ATM Günlük Limitleri ve ATM Limiti Arttırma

ATM Günlük Limitleri ve ATM Limiti Arttırma

20 Ocak 2020 1 Yazar: Emine Zaman

Günlük hayatı kolaylaştıran teknolojik cihazlar arasında yer alan ATM’ler aracılığı ile pek çok farklı bankacılık işlemi kolayca yapılabilmektedir. Bununla birlikte ATM’lerde yapılacak işlemler için bankalar çeşitli limitler tayin etmişlerdir. ATM işlemleri ancak bu limitler dahilinde yapılabilmektedir. ATM Günlük limitleri ve ATM limiti arttırma, ATM limitleri hakkında bütün soru ve cevapları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

ATM Günlük Limitleri ve ATM Limiti Arttırma Konuları!

ATM limitleri ile ilgili olarak yazımızın devamında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. ATM Limiti Ne Demek? ATM İşlem Limiti Ne Demek? ATM Günlük İşlem Limiti Ne Demek? ATM Para Çekme Limiti Ne Demek? ATM Para Çekme Limiti Ne Kadar? ATM Para Yatırma Limiti Ne Demek? ATM Para Yatırma Limiti Ne Kadar? ATM Para Çekme Limiti Artırılabilir Mi? ATM Para Çekme Limiti Artırma! ATM Para Çekme Ücreti Var Mı? ATM Para Yatırma Ücreti Var Mı?

ATM Limiti Ne Demek? ATM Limitleri Hakkında

Bankaların ATM’lerinden işlem yapan müşterilerinin her türlü işlemleri için belirledikleri limitlerin hepsine ATM limiti denmektedir.

ATM İşlem Limiti Ne Demek? ATM Günlük İşlem Limiti Ne Demek?

ATM işlem limiti; bir kişinin bir defada ATM’de yapılabilecek para çekme ya da para yatırma işlemindeki limiti belirtmektedir. ATM günlük işlem limiti ise gün içerisinde bir kişinin bir hesap üzerinden bir ATM kartı ile yapabileceği limit toplamıdır.

ATM Para Çekme Limiti Ne Demek? ATM Para Çekme Limiti Ne Kadar?

ATM para çekme limiti, bir müşteriye bir hesap üzerinden ve bir kart üzerinden tanımlanmış olan azami para çekme hakkını ifade etmektedir. ATM para çekme limiti günlük olarak tayin edilir ve her gün yenilenir. ATM para çekme limiti bankadan bankaya göre değişmektedir. Her banka kendi ATM’leri ile ilgili olarak para çekme limiti belirleme hakkına sahiptir. Yani ATM para çekme limiti bankadan bankaya değişebilmektedir. Bununla birlikte bankalar, farklı kart ürünlerine farklı para çekme limitleri tayin edebilmektedirler. Örneğin bir bankanın bir kartında para çekme limiti bin lira olarak belirlenmişken, aynı banka farklı bir kart ürününde ATM para çekme limitini 2 bin lira olarak tayin edebilmektedir. Banka banka atm para çekme limiti 2020 yılı için de buraya göz atabilirsiniz.

ATM Para Yatırma Limiti Ne Demek? ATM Para Yatırma Limiti Ne Kadar?

ATM para yatırma limiti, bir ATM’den bir müşterinin bir defada yapabileceği azami para yatırma hakkını ifade etmektedir. Bu hak tek seferlik para yatırma limitine ek olarak, günlük para yatırma limiti olarak da bankalar tarafından tayin edilebilmektedir. ATM para yatırma limiti banka özelinde farklılık gösterebilmektedir. Zira bankalar kendi para yatırma limitlerini tayin etmekte bağımsızdırlar.

ATM Para Çekme Ücreti Var Mı?

Burada 3 husus öne çıkmaktadır. Bunları maddeler halinde inceleyelim:

  • ATM para çekme ücreti; kişinin kendi bankasının ATM’lerini kullanması durumunda yoktur. Bunun yanı sıra; bazı bankalar ortak ATM kullanımında anlaşmaya gitmiştir ve bu hizmetlerinden ücret almamaktadırlar. Örneğin HSBC ile QNB Finansbank arasında böyle bir anlaşma bulunmaktadır. Buradan ilgili haberimize göz atabilirsiniz.
  • Bununla birlikte, ücretsiz para çekimi konusunda anlaşma imzalamayan bankaların ortak ATM’leri kullanılması durumunda ortak ATM masrafları tahsil edilmektedir.
  • Bazı bankalar, ATM para çekme limitinin üzerinde para çekmeye müsaade edebilmektedir. Ancak bu durumda ek ücret tahsil edilmektedir. Kişi, müşterisi olduğu bankanın ATM’sinden günlük para çekme limitinin üzerinde bir tutarda para çekmek isterse, banka politikaları doğrultusunda bunu ücret ödeyerek yapabilmektedir. Bu işlemin yapılabilmesi ve dahi ücretinin belirlenmesi banka takdirinde olduğundan banka özelinde farklılık göstermektedir.

ATM Para Yatırma Ücreti Var Mı?

Kişinin müşterisi olduğu bankanın ATM’sinden para yatırması ücretli değildir.  Bununla birlikte ortak ATM’lerden para yatırma işlemi ücrete tabi olabilmektedir. Bu durumla ilgili olarak ortak ATM masrafları yazımıza da buradan göz atabilirsiniz.

ATM Para Çekme Limiti Artırılabilir Mi? ATM Para Çekme Limiti Artırma!

Banka özelinde ATM para çekme limiti artırma işlemi uygulanabilmektedir. Bazı bankalar da ATM para çekme limiti artırma yerine, müşterisine farklı bir kart verme yoluna gidebilmektedir. Bu noktada müşterinin harcama alışkanlıkları, müşteri istatistikleri vb. gibi durumlar etkileyici olmaktadır. ATM para çekme limiti artırma konusunda bankaların müşteri hizmetleri ile görüşmek ve ATM para çekme limiti artırma talebinde bulunmak yerinde olacaktır.