Dünyada Asgari Ücret Olmayan Ülkeler Hangileri?

Dünyada Asgari Ücret Olmayan Ülkeler Hangileri?

13 Şubat 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Çalışanların haklarını korumak, alacakları ücretlere bir standart getirmek ve çalışanların en azından insani şartlarda yaşam düzeyini sağlamaya yetecek bir meblağı kazanmalarını garanti altına alacak yöntemler üzerinde devletler uzun yıllardır çalışıyorlar. Pek çok devlet bu durumu asgari ücret uygulaması ile sağlamış durumda. Asgari ücret uygulaması sayesinde pek çok ülkede emek sömürüsünün bir nebze de olsa önüne geçilebiliyor. Bunun yanı sıra asgari ücret olmayan ülkeler de bulunuyor. Üstelik asgari ücret uygulaması olmayan pek çok gelişmiş ülke de var.

Asgari ücret olmayan ülkeler; daha doğru bir ifade ile asgari ücret uygulaması olmayan ülkeler iki farklı sınıfta değerlendirilebilir. Bunlardan ilki gelişimini tamamlayamamış ve devletin emek sömürüsünün önüne geçemediği ülkeler. Bu ülkeler, genellikle dünyanın en fakir ülkeleri olarak sıralanıyor. Asgari ücret uygulaması bulunmayan ülkeler başlığı altında yer alan diğer sınıftaki ülkeler ise gelişmişlik düzeyi bakımından son derece iyi durumda olan ve hatta pek çoğu dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alan ülkelerdir.

Asgari Ücret Olmayan Ülkeler

Dünyada asgari ücret uygulaması bulunmayan ülkeler listesinin ilk sırasında Amerika Birleşik Devletleri geliyor. Dünyada süper güç olarak tanımlanan ABD’de ulusal bazda uygulanan bir asgari ücret ya da asgari maaş bulunmamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde ücretler eyaletten eyalete göre değişiklik göstermektedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde en düşük maaşlar ne kadar, ABD’de en düşük ücretler ne seviyede buradan göz atabilirsiniz.

Asgari ücret uygulaması olmayan bir başka ülke ise Avusturya’dır. Avusturya’da asgari ücret uygulaması yerine saatlik minimum ücret uygulaması vardır. Bu ücret de sektöre ve çalışanın yaşına göre farklılık göstermektedir. Avusturya asgari ücret rakamları için de buraya göz atabilirsiniz.

Dünyanın en müreffeh ülkelerinden birisi olan Danimarka’da da asgari ücret uygulaması yoktur.

Güney Kıbrıs’ta da asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır.

Gelişmişlik düzeyi bakımından dünyanın sayılı ülkeleri arasında bulunan Finlandiya’da da asgari ücret yoktur. Finlandiya’da maaşlar vergi dengesine göre tayin olunmaktadır ve belli bir seviyenin altına düşmemektedir.

İskandinav ülkelerinden İsveç’te de asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır. İsveç’te ücretler devlet tarafından banka hesapları üzerinden kontrol edilmektedir.

Avrupa Birliği’nin önemli ülkelerinden birisi konumunda olan İtalya’da da asgari ücret uygulaması yoktur. İtalya’da en düşük maaş ile ilgili buraya göz atabilirsiniz.