Avusturya Asgari Ücret 2020 Ne Kadar?

Avusturya Asgari Ücret 2020 Ne Kadar?

4 Mayıs 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Kişi başına düşen milli gelirde dünyada 13. basamakta yer alan Avusturya, gerek Avrupa’nın ve gerekse de dünyanın en refah ülkeleri arasında yer alıyor. 55 bin Amerikan Doları’nı aşan kişi başına gelir ile bu alanda baş altı ülkelerden olan Avusturya asgari ücret bakımından da dünyanın en iyi devletlerinden biri konumunda bulunuyor. Avusturya asgari ücret 2020 yılı için zam oranı yaklaşık yüzde 2 olarak açıklanırken, bu oran ile Avusturya asgari ücret bakımından Avrupa ortalamasının üzerindeki yerini sağlamlaştırdı.

Dünyada pek çok ülke asgari ücret düzenlemesi ile çalışanların ülke genelinde elde edebilecekleri minimum maaşı belirlerken; geneli refah düzeyi yüksek olmak üzere, pek çok ülkede ise asgari ücret uygulaması da bulunmamaktadır. Avusturya asgari maaş uygulaması bulunmayan ülkeler arasındadır. Bunun yerine Avusturya saatlik asgari ücret uygulamaktadır. Saatlik asgari ücret Avusturya genelinde çalışanların yaşı ve çalıştıkları işin sektörüne göre değişmektedir. Avusturya otoyol ücretlerine zam yapıldı haberine buradan göz atabilirsiniz.

İşte Avusturya Asgari Ücret 2020 Rakamları!

Avusturya’da saatlik asgari ücret 2019 yılında 15 yaş üzeri bir ve 18 yaş altı bir çalışan için 5,1 Euro olarak uygulanmakta idi. 2020 yılı için asgari ücrete yapılan zam ile bu rakam saatlik 5,2 Euro noktasına çekildi. Bunun yanı sıra 18 yaş üstü yetişkin bir bireyin Avusturya’da 2019 yılında elde edebileceği minimum saatlik ücret olan 5,8 Euro’luk tutar ise yapılan yüzde 2’lik zammın akabinde 6 Euro noktasına yükseldi. Bahse konu rakamlar dikkate alınarak Avusturya asgari ücret 2020 aylık gelir hesaplaması yapmak gerekirse…

15 ila 18 yaş arası çalışan bir kişi, ayda 25 gün ve günde 8 saat düzenli çalışması durumunda; 25*8*5,2 = 1040 Euro kazanabilecektir. Bu nedenle 15 ile 18 yaş arası çalışanlar için Avusturya’da asgari ücret aylık 1040 Euro olarak uygulanacaktır denilebilir. Avusturya iş çeşitleri ve süreleri haberimize buradan göz atabilirsiniz.

18 yaş üzeri çalışanlar için; ayda 25 gün ve günde 8 saat düzenli çalışma üzerinden ve saatlik 6 Euro’luk ücret ile Avusturya aylık asgari ücret 2020 hesabı çıkartılacak olursa…

6*8*25 = 1200 Euro aylık asgari ücret rakamına ulaşılacaktır. Bununla birlikte, bahse konu rakamlar en düşük tutarlar olup, farklı sektörlerde daha yüksek saatlik ücretler ve dolayısıyla aylık maaşlar uygulanmaktadır. Tüm bunlara ek olarak, Avusturya’da çalışanların ancak yüzde 5’inin asgari ücret seviyesinden maaş aldığını ve çalışanların yüzde 95’lik kısmının asgari ücretin üzerinde kazandığını da vurgulamakta fayda var. Avusturya’da maaşlar ne kadar 2020 yılında, yahut Avusturya’da maaşlar ortalama ne kadar 2020 yılı için gibi sorulara cevap vermek adına, bu rakamın takribi 2200 Euro olduğu söylenebilir.