Amerika Emekli Maaşı 2021 ABD Emekli Maaşları

Amerika Emekli Maaşı 2021 ABD Emekli Maaşları

1 Ocak 2021 2 Yazar: Suat Bulut

Türk vatandaşların yurt dışında yaşamak için seçtiği ülkelerden biri de Amerika’dır. Amerika’da yaşamış, çalışmış ve sigorta primlerini ödemiş olan Türk vatandaşları Amerika’dan nasıl emekli olurum sorusunun cevabını aramaktadır. Çifte emeklilik haklarının da bulunup bulunmadığını merak eden Türk vatandaşları için emeklilik konusu önem arz etmektedir. Amerika emeklilik sistemi Amerika emekli maaşı hakkında mera ettiklerinizi Amerika Emekli Maaşı 2021 ABD Emekli Maaşları başlıklı yazının devamında bulabilirsiniz.

Amerika Emekli Maaşı 2021 ABD Emekli Maaşları

Amerika’dan Emeklilik Hakkında Amerika Emekli Maaşı Ne Kadardır? ABD Emekli Maaşı 2021 Amerika Emeklilik Yaşı Kaçtır? Amerika Malulen Emeklilik Amerika Türkiye Emeklilik! Hem Amerika’dan Hem Türkiye’den Emekli Olunur Mu? sorularının cevapları aşağıda yer almaktadır. (Yazımız genel bilgilendirme amacı gütmektedir.)

Amerika’dan Emeklilik Hakkında

Amerika emeklilik sistemi diğer ülkelerle benzerlik göstermekle birlikte farklı yönleri de bulunmaktadır. Belirli bir yaşa gelmiş ve bu yaşa kadar sigortalı işlerde çalışarak sigorta primi ödeyen vatandaşlar Amerika’da emeklilik hakkına sahip olabilmektedirler. Amerika emekli aylığı kişinin prim gününe, erken emekli olup olmadığına, çalışırken hangi mesleği icra ettiğine göre farklılık göstermektedir. Amerika yaşlılık sigortası için prime esas kazançtan belirli bir oranda prim ödemektedirler. Bu oran toplamda yüzde 12,4’tür. Amerika emeklilik yaşı normal şatlarda 65 olarak belirlenmiştir. Lakin ABD emeklilik sistemi dahilinde 62 yaşında erken emeklilik, 70 yaşında ise geç emeklilik imkanı tanımaktadır. Amerika genel emeklilik kuralları bazı eyaletlerde farklılaşabilmektedir.

Amerika’da 401K, IRA Plan, Social Security gibi emeklilik sistemleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra eyaletlere göre farklılık gösteren, bazı eyaletlerde zorunlu ve bazılarında isteğe bağlı olarak kullanılan özel emeklilik fonları da bulunmaktadır. Amerika bankaları ve Amerika bankacılık sistemi hakkında bilgi edinmek için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Amerika Emekli Maaşı Kaç Dolar? ABD Emekli Maaşı 2021

Amerika’da emeklilik sistemine göre emekli maaşı çeşitli faktörlere göre farklılık göstermektedir. Ödenen prim gün sayısı emekli maaşına etki etmektedir. Örneğin 10 yıl prim günü olan bir vatandaş ile 35 yıl prim ödeyen bir vatandaş aynı emekli aylığını alamamaktadır. Kişinin çalışma hayatı boyunca icra ettiği meslek de aylığın tutarına etki etmektedir. Amerika ortalama bir emekli aylığı miktarı belirtecek olursak 1.700 dolar kadardır. Amerika minimum emekli maaşı ise 895 dolar civarlarındadır.

Amerika’da Emeklilik Yaşı Kaçtır?

Amerika’da emekli olabilmek için minimum 62 yaşında olmanız gerekmektedir (malulen emeklilik hariç). 62 yaşında emekli olan birey maaşını kesintili almaktadır. Amerika esas emeklilik yaşı 65’tir. Bu yaş sınırı 2027 yılına kadar kademeli olarak yükseltilerek 67’ye çıkarılacaktır. Amerika geç emeklilik yaşı ise 70 olarak belirlenmiştir.

Amerika’da Malulen Emeklilik

Bir sağlık probleminden olayı iş göremez raporu alan bireyler malulen emekli olabilmektedirler. Amerika malulen emekli maaşı yine kişinin ödediği prim gününe ve miktarına göre farklılık göstermektedir.

Amerika Türkiye Emeklilik! Hem Amerika’dan Hem Türkiye’den Emekli Olunur Mu?

Hem Türkiye’den Hem Amerika’dan emekli olabilmek mümkündür. Her iki ülke için gerekli olan prim gün sayısını doldurduğunuz takdirde buna bir mahal yoktur. Bu sayede çift emekli aylığı alabilirsiniz. Amerika’dan emekli olmak için yurt dışı borçlanması da yapmak mümkündür.

Kaynak: https://www.usa.gov/retirement