Almanya Asgari Ücret Ne Kadar 2024?

Almanya Asgari Ücret Ne Kadar 2024?

26 Ekim 2023 0 Yazar: Şerife Uslu

Yeni yıl yaklaşırken çalışanların düşündüğü şeylerden biri elbette maaşlara ne zaman zam yapılacağı. Almanya’da uygulanan asgari ücret miktarı ülkemiz çalışanlarınca oldukça merak ediliyor. Ülkemizde 2024 yılı Ocak ayı asgari ücret miktarı, eğer yüzde 30’luk bir zam yapılırsa 15 bin TL’ye yaklaşacak. Peki 2024 yılında Almanya asgari ücret ne kadar olacak, bakalım…

Hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

Almanya Asgari Ücret Ne Kadar 2024?

Almanya’da dahil olmak üzere bazı ülkelerde asgari ücret saatlik olarak belirtiliyor. Bizde aylık ücret olarak belirtilir bilindiği üzere, ancak Almanya’da böyle değil. 2023 yılının yaz aylarında yapılan görüşmeler ve toplantılar neticesinde Almanya’da yasal saatlik asgari ücrete 41 cent zam yapıldı. Bu zamla birlikte Almanya’da saatlik asgari ücret 12,41 Euro şeklinde belirlendi.

Almanya asgari ücret belirlemelerini yapan komisyonda da bir ilk gerçekleşti ve sendika yetkilileri zam teklifine ret oyu kullandı. Komisyondan çıkan karar ilk defa oy birliği ile gerçekleşmedi. Komisyonda hükümet yetkilileri 41 cent zam önerisi gerçekleştirdiler. Toplumsal örgütlerin zam teklifi ise 2 Euro kadardı; 12 Euro olan saatlik ücretin 14 Euro olmasını talep ettiler. Ancak toplantı neticesinde 41 centlik zam gerçekleşti ve 12,41 Euro oldu. Komisyonda bir yıl sonrasının yani 2025’in asgari ücreti de 12,82 Euro olarak belirlendi.

Komisyondan çıkan karar hakkında görüşlerini bildiren Stefan Koerzell, reel ücret kayıpları olduğuna dikkat çekti. Koerzell, saatlik asgari ücretin minimum 13,50 Euro olması gerektiğini söyledi. Komisyon başkanı Christiane Schönefeld işveren ile sendikaların birbirinden uzak olduğunu aktardı.

Almanya’da Asgari Ücretli Çalışan Sayısı!

Yıllık enflasyon rakamları yüzde 6 seviyelerinde gerçekleşen Almanya’da yaklaşık 46 milyon kişi istihdam edilmekte. Bunların da yaklaşık 6 milyonu asgari ücretle çalışanlardan oluşmakta. Bu da çalışanların yaklaşık yüzde 13’ünün asgari ücretli olduğu anlamına geliyor. Yani asgari ücrete yapılan bu zam doğrudan 6 milyon çalışanı ilgilendiriyor. Almanya’da da pek çok çalışan söz konusu zammın enflasyonu telafi etmediği görüşünde.