Açığa Satış Ne Demek? Açığa Satış Yasağı Nedir?

Açığa Satış Ne Demek? Açığa Satış Yasağı Nedir?

16 Ekim 2019 0 Yazar: Suat Bulut

Halkbank hakkında Amerika Birleşik Devletleri tarafından son yıllarda uygulamaya konulan yaptırım kararlarına bir yenisi daha eklendi. Halkbank hakkında Amerikan Federal savcılarının iddianame düzenleyecekleri haberinin gündeme düşmesinin akabinde; Borsa İstanbul Yönetimi tarafından alınan karar doğrultusunda 7 banka hissesi hakkında “açığa satış yasağı” getirildi. Peki açığa satış ne demek? Açığa satış yasağı nedir?

Borsada işlem gören hisseler ile ilgili olarak “açığa satış” konusunda yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Açığa Satış Ne Demek? Açığa Satış Yasağı Nedir? Açığa Satış Süresi Kaç Gün? Açığa Satış Yasağı Hangi Banka Hisselerine Geldi? Açığa Satış Yasağı Olan Hisseler! Açığa Satış Yasağı Kararını Kim Verebilir? Açığa Satış Yasağı Hisseyi Nasıl Etkiler? Açığa Satış Yasağı İyi Mi?

Açığa Satış Ne Demek?

Yatırımcı, işlemlerini kar etmek amacı ile gerçekleştirir. Borsadaki yatırımcılarda kar etmek amacı hareket etmek durumundadır. Yatırımcının sahip olmadığı hisseye satış emri vermesi “açığa satış” demektir. Daha sade bir ifadeyle açığa satış nedir sorusuna; olmayan malın satılması cevabını verebiliriz. Peki olmayan mal/hisse nasıl satılır? Yine konuyu teknik terimlere boğmadan, bu işlemin kısaca “ödünç alınarak” yapıldığını belirtebiliriz. Bu durum piyasada ekstra satış baskısı yarattığından bahse konu hisselerin ekstra değer kaybına neden olmaktadır. Borsa Seansları ve süreçleri ile ilgili bilgi edinmek için de buraya göz atabilirsiniz.

Açığa Satış Yasağı Nedir?

Açığa satış yasağı; açığa satışın Borsa Yönetimi tarafından belirli bir süre ile yasaklanması anlamına gelmektedir. Açığa satış yasağı ilan edildiğinde, hisseler ancak alıcısı olduğunda ve ancak gerçek ya da tüzel kişi hisse sahipleri tarafından satılabilecek ve el değiştirebilecektir. Açığa satış yasağı sürdükçe ödünç alınarak hisse satışı yapılamayacaktır.

Açığa Satış Yasağı Kararını Kim Verebilir?

Açığa satış yasağı Borsa Yönetimleri tarafından verilebilir. Türkiye’de açığa satış yasağı verebilecek kurum Borsa İstanbul, yani BIST’tir.

Açığa Satış Yasağı Hisseyi Nasıl Etkiler? Açığa Satış Yasağı İyi Mi?

Açığa satış yasağı, söz konusu hissedeki ani değer kaybının önüne geçer. Volatilite (ön görülemezlik/oynaklık) açığa satış yasağı kararı ile önemli ölçüde engellenebilir. Borsa Yönetimi tarafından açığa satış yasağı kararı alınan hisse ya da hisselerdeki değer kaybı yasak kalkana kadar büyük oranda durur. Bu nedenle açığa satış yasağı gelen hisse ve bahse konu hisse yatırımcısı için genel olarak “iyidir” yorumu yapılabilir.

Açığa Satış Süresi Kaç Gün?

Açığa satış yasağı geçici bir tedbirdir. Borsa yönetimi tarafından kaldırılıncaya kadar açığa satış yasağı devam edebilir.

Açığa Satış Yasağı Hangi Banka Hisselerine Geldi? Açığa Satış Yasağı Olan Hisseler!

Açığa satış yasağı 7 banka için Borsa İstanbul Yönetimi tarafından verilmiştir.

16.10.2019 tarihli BIST’in KAP açıklamasında; “Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürlüğünce, BIST30 Endeksi dahilinde olan Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARAN.E), Akbank T.A.Ş. (AKBNK.E), Türkiye Halk Bankası A.Ş. (HALKB.E), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB.E), Türkiye İş Bankası A.Ş. C grubu (ISCTR.E), Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK.E) ile Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. (VAKBN.E), paylarında 16/10/2019 tarihinden itibaren geçici olarak açığa satış yasağı getirilmiştir” ifadelerine yer verildi.