A1 Capital Ne İş Yapar? A1CAP Kimin?

A1 Capital Ne İş Yapar? A1CAP Kimin?

6 Haziran 2023 0 Yazar: Şerife Uslu

A1 Capital Yatırım A.Ş ülkemizde geniş yetkili aracı kurum olarak faaliyet göstermektedir. A1CAP kodu ile 7- 8- 9 Haziran tarihlerinde halka arz olacak şirke hakkında yatırımcıların merak ettikleri, A1 Capital ne iş yapar, sahibi kim, finansal durumu nasıl, güvenilir mi, A1CAP katılım endeksine uygun mu, vb gibi konular hakkında ayrıntılı bilgiyi içeriğimizde derledik; aşağıdan inceleyebilirsiniz. Diğer hisse ve borsa haberleri için buraya göz atabilirsiniz.

A1 Capital Ne İş Yapar? A1 Capital Ne Zaman Kuruldu?

A1 Capital’in ana faaliyet konusu aracılık ve yatırım hizmetleridir. Şirket, hisse senedi ve VİOP işlemlerine; aracılık, yatırım danışmanlığı, portföy yönetimi, halka arz, borçlanma aracı ihraçları, şirket değerlemesi, şirket satın alma ve birleşme, proje finansmanı, sermaye artırımı ve çağrı işlemlerine aracılık ve benzeri gibi işlemleri gerçekleştirmektedir. A1 Capital, sermaye piyasası araçlarının tümünü kapsayan geniş yetkili aracı kurum olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

A1 Capital 1990 yılında Form Menkul Değerler A.Ş unvanı ile kurulmuştur. Şirket ilerleyen yıllarda birkaç kez unvan değişikliği yaşamıştır. Bunlar; 2008 yılında Credit Agricole Cheuvreux Menkul Değerler A.Ş., 2013 yılında A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.’dir. 2015 yılında yapılan değişiklik ile de şirket bugün ki unvanı olan A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’yi almıştır. A1 Capital 20 irtibat bürosuna sahiptir.

A1 Capital Kimin ve Ortaklık Yapısı Nasıl?

A1 Capital ortaklık yapısı şu şekildedir:

  • Yüzde 43,99- Başkent Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş.
  • Yüzde 43- RTA Laboratuvarlari Biyolojik Urunler Ilac Ve Makina Sanayi Ticaret A.S.
  • Yüzde 10 ICG Finansal Danışmanlık A.Ş
  • Yüzde 3- Fatma Karagözlü
  • Yüzde 0,0001 Murat Güler

A1 Capital Finansal Durum

A1CAP finansal tablo aşağıdaki gibidir:

A1CAP Finansal Durum

A1CAP Halka Arz Gelirleri Nerede Kullanılacak?

A1 Capital halka arzdan 875.000.000 TL net gelir elde edecektir. Şirket elde edeceği gelirleri işletme sermayesi olarak kullanacaktır.

A1CAP Katılım Endeksine Uygun mu?

A1 Capital katılım endeksine uygun değildir.

A1CAP Hisse Ne Zaman İşleme Başlar?

A1 Capital halka arzı 7- 8- 9 Haziran’da gerçekleştirilecektir. A1CAP işleme başlama tarihinin de 12 Haziran ile başlayan hafta içerisinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

*Yukarıda yer alan bilgiler yalnızca haber verme amaçlı derlenmiştir. Asla yatırım tavsiyesi değildir!