1 Milyon Dolar Tek Banknot Var Mı 10000000 Dolar Banknot!

1 Milyon Dolar Tek Banknot Var Mı 10000000 Dolar Banknot!

23 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Global çapta rezerv para birimi olarak kullanılan Amerikan Doları; petrolden doğalgaza, altından gümüşe kadar pek çok önemli yer altı kaynağının da satışında kullanılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomik, siyasi ve askeri olarak güçlü olmasından kaynaklı olarak Amerikan Doları rezerv para birimi listesindeki liderliğini hiç kaybetmiyor. Amerikan Doları’nın yıllara göre alım gücü nasıl değişti ve dünya rezerv para sıralaması hakkında daha önce paylaştığımız haberler de bunun göstergesi niteliğinde. Peki en değerli ABD doları hangisi? 1 Milyon Dolar Tek Banknot Var Mı 10000000 Dolar Banknot nedir?

Amerikan Doları uzun süredir çok güçlü bir para birimi. Ancak Amerikan Doları’nın da zayıf olduğu yıllar vardı. Örneğin 1929 yılı ekonomik buhranının akabinde Amerikan Doları uzun yıllar toparlanamamıştı. Bu yıllarda Amerikan Doları’nın bol sıfırlı banknotları piyasaya sürülmüştü. İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde ABD’nin küresel güç olarak ön plana çıkması büyük dolar banknotlarının yavaş yavaş piyasadan çekilmesini sağladı. Akabinde ABD prestij parası olarak 1 milyon dolarlık banknotu sınırlı sayıda bastı. Bu paraların her biri için de bir sertifika basıldı. Piyasa değeri olarak 1 milyon dolarlık banknotlar güncel dolar kuru üzerinden işlem görmese de koleksiyonerler için önemli bir parça olarak kabul edildi ve yüne yüksek fiyatlardan el değiştirdi.

1 Milyon Dolar Tek Banknot Var Mı 10000000 Dolar Banknot!

Amerika Birleşik Devletleri’nin prestij parası olarak bastığı 1 milyon dolar tek banknot halinde vardır. Bununla birlikte 1 milyon dolarlık banknotları alması ve satması yasal değildir. Ayrıca bu noktada pek çok sahtecilik ve dolandırıcılık faaliyeti de yürütülmektedir. Bu nedenle 1000000 dolar banknot güvenlik güçleri tarafından ele geçirildiğinde el konularak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na teslim edilmektedir.

Daha önce ülkemizde de 1 milyon dolarlık banknotlar güvenlik güçlerince yakalanmıştı. Bu konuya en büyük dolar banknotları yazımızda değinmiştik. Güncel olarak piyasada işlem gören en büyük dolar banknotu 100 Dolar’dır. 100 dolardan büyük miktardaki dolar banknotları güncel olarak piyasada geçmemektedir ve alınması ya da satılması tavsiye edilmez. 100 dolar üzeri bir para birimi ile karşılaşıldığında bulunulan ülkenin güvenlik güçlerine yahut Merkez Bankası’na haber vermekte yarar vardır. 1 Milyon Dolar Banknot Var Mı 10000000 Dolar Banknot haberi akabinde; Dünyadaki bütün Merkez Bankaları için de buraya göz atabilirsiniz.