Yibitaş Kimin Hissedarları Ortaklık Yapısı Hisse Grafiği Nasıl?

Yibitaş Kimin Hissedarları Ortaklık Yapısı Hisse Grafiği Nasıl?

2 Kasım 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Yibitaş Yozgat İşçi Birliği İnşaat Malzemeleri Ticaret Sanayi Anonim Şirketi; yurt dışında çalışan gurbetçilerin birikimlerini sermaye yapması ile 1973 yılında Yozgat’ta kurulmuştur. 696 bin metrekare alana kurulan Çimento Fabrikası Yozgat’ın ilk sanayi kuruluşlarından biri olma özelliğine de sahiptir. Hali hazırda fabrika; Yozgat – Ankara karayolunun 20. Km’sinde çimento üretim faaliyetlerine devam etmektedir. Yibitaş kimin hissedarları ortaklık yapısı ve YBTAS hisse grafiği nasıl soruları başta olmak üzere Yibitaş hakkında detaylı bilgilere geçelim…

Yibitaş Kimin Hissedarları Ortaklık Yapısı

Yibitaş ne iş yapar sorusu borsayı takip edenler başta olmak üzere pek çok kişi tarafından sorulmakta. İçeriğimizin girişinde de belirttiğimiz üzere Yibitaş başta çimento üretimi ve inşaat malzemeleri üretmektedir.

Yibitaş kurulumunun ardından hızlı bir büyüme trendine girmiştir. Yıllar içerisinde üretimini artırmış, Sivas ve Çorum çimento fabrikalarını özelleştirme idaresinden satın almış ve diğer birkaç ilde daha yeni tesisler devreye sokmuştur. Yibitaş ortaklık yapısı güncel olarak şu şekildedir:

 • VOTORANTİM ÇİMENTO SAN VE TİC. A.Ş – yüzde 82,96
 • Gerçek ve Tüzel Kişiler – yüzde 17,04
 • YBTAS Dolaşımdaki Hisseler – yüzde 4,79

Yibitaş Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır.

 • JORGE ALEJANDRO WAGNER – Yönetim Kurulu Başkanı
 • HATIM BEN MOUSSA – Yönetim Kurulu Başkan Vekili
 • GÜNTHER SMETANA – Yönetim Kurulu Üyesi
 • DAVİD FERNANDEZ RODRİGUEZ – Yönetim Kurulu Üyesi
 • İLKER DEMİR – Yönetim Kurulu Üyesi
 • RACHİD SEFFAR – Yönetim Kurulu Üyesi
 • ANTONİO PELICANO – Yönetim Kurulu Üyesi
 • ANTONIA MIGUEL SOUSA PELICANO – Yönetim Kurulu Üyesi

YBTAS Hisse Grafiği Nasıl? YBTAS Haberleri Nereden Takip Edilir?

Şirket hisseleri 09 Ağustos 2012 tarihinden itibaren Borsa İstanbul’un (BIST) Piyasa Öncesi İşlem Platformu’nda (PÖİP) işlem görmeye başlamıştır.

YBTAS hisse 6 Kasım 2015 tarihinde 2.050 Türk Lirası’ndan işlem görmekteydi. 2019 yılı sonuna kadar ufak iniş çıkışlar haricinde neredeyse durağan bir seyir izleyen YBTAS 2020 yılına ise 3.100 lira seviyesinden “merhaba” demiştir. Akabinde hızlı bir yükseliş trendine giren hisse; Mayıs ayı ortalarında 8.650 lirayı görmüştür. Bu noktadan gelen kar satışlarının ardından 6.515 liraya kadar gerilese de; 25 Eylül itibariyle 18.813 lira düzeyini görmüştür. Söz konusu seviyeden bir miktar düşüş kaydeden YBTAS 2020 yılı Ekim Ayı’nı 15.298 liradan kapatmıştır.

Yibitaş haberleri Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden takip edilebilir. Şirket düzenli olarak KAP’a bilgilendirme yapmaktadır. Buna ek olarak kamuya açık kaynaklardan şirket ile ilgili haberleri takip etmek mümkündür. Yibitaş güncel gelişmeler aşağıda yer alan firmanın resmi internet sitesi üzerinden de incelenebilir.

Yibitaş Resmi Web Sitesi: http://yibitasyozgat.com/