Wirecard Nedir Battı Mı Nasıl İletişim Kurulur?

Wirecard Nedir Battı Mı Nasıl İletişim Kurulur?

21 Ekim 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Wirecard, 1 Ocak 1999 tarihinde Almanya Münih merkezli olarak kurulan fintek (Fintech – Financial Technology) yani Türkçe anlamıyla “finansal teknolojiler” alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Wirecard 5 kıtada 26 ülkeye yayılmış ve 5300’den fazla çalışana ulaşmıştır. Wirecard nedir battı mı, neden para çekmiş, nereye şikayet edilir nasıl iletişim kurulur detaylarına geçelim…

Wirecard Nedir Wirecard Battı Mı?

Wirecard AG, iflas etmiş; eski CEO’su, COO’su, iki yönetim kurulu üyesi ve diğer yöneticileri tutuklanan veya başka bir şekilde cezai kovuşturmaya karışan bir Alman ödeme işleyicisi ve finansal hizmetler sağlayıcısıdır. 2002 yılında CEO’luğa Markus Braun’un gelmesiyle büyük bir atılım içerisine giren şirket banka dışı ödeme sistemlerine yoğunlaştı. Bununla birlikte bir banka da kurdu.

Şirket, elektronik ödeme işlem hizmetleri, risk yönetimi ve fiziksel ve sanal kartlar yayınladı ve işledi. Wirecard, 2017 yılı itibarıyla Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’na kote oldu ve Eylül 2018’den Ağustos 2020’ye kadar DAX borsa endeksinin bir parçasıydı. Yani Almanya’nın en büyük 30 firmasından biri arasına girmeyi başarmıştı. Wirecard hisse senetlerinin 2018 yılında DAX 30 endeksinde Commerzbank hissesinin yerini alması aynı zamanda emeklilik enstrümanı olması anlamına da geliyordu…

2 Milyar Euro Yok Oldu, Wirecard İflas Etti!

2015 yılında İngiliz Financial Times Gazetesi’nde Wirecard’ın muhasebe kayıtlarında tutarsızlıklar bulunduğuna dair bir haber yayımlanmıştı. Bu haber Almanya kamuoyunda pek yankı bulmasa da; haberin gerçekliği 2020 yılı itibari ile gün yüzüne çıktı. 25 Haziran 2020 tarihinde Wirecard; 1,9 milyar €’nun “kayıp” olduğu ifşaatlarının ardından iflas başvurusunda bulundu.

2002 yılından 2020 yılına kadar şirketin CEO koltuğunda bulunan Markus Braun istifa etti ve daha sonra tutuklandı. Eski COO Jan Marsalek pozisyonundan ve yönetim kurulu koltuğundan kovuldu. O zamandan beri ortadan kayboldu ve Alman polisi tarafından aranmaya başlandı. 25 Ağustos 2020’de mahkeme tarafından atanan iflas yöneticisi; şirketin işlevlerini istikrarlı şekilde sürdürebilmek adına 730 çalışanın görevine son verileceğini kamuoyuna deklare etti. Şirketin hisse senetleri bu yılın başından itibaren yüzde 99 seviyesinde değer kaybetti.

Wirecard Para Çekmiş Nasıl Şikayet Edilir? Wirecard İletişim!

Wirecard 5 kıta ve 26 ülkede faaliyet gösterirken; bu ülkelerden biri de Türkiye olarak öne çıkıyor. Şirket Türkiye’de özellikle; sanal kart, sanal pos, e-para, mobil ödeme ve kart saklama gibi hizmetler vermekte. Çeşitli firmaların mobil ödeme aracısı olarak faaliyet gösteren Wirecard, bu ödemeleri söz konusu firmaya iletmekte. Örneğin “X” firmasından hizmet almaktasınız ve aylık fatura ödemeniz var. Bu ödeme kredi kartınızda ya da banka kartınızda “Wirecard ödemesi” olarak görünebilir. Bu nedenle vatandaşlar çok sık “Wirecard para çekmiş” şikayetinde bulunabilmektedirler.

Herhangi bir aboneliği olmadığı halde kredi kartından ya da hesabından Wirecard ödeme işlemi görünen kişiler bu durumu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na (BDDK) şikayet edebilirler. Ayrıca Wirecard Almanya veya Wirecard Türkiye ile iletişim kurmak için aşağıda şirketin resmi internet sitelerini ve buradan alınmış iletişim bilgilerini bulabilirsiniz:

Wirecard Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 0850 210 56 59

Wirecard Ödeme ve Elektronik Para Hizmetleri A.Ş. Adresi: Gayrettepe Mh. Yıldız Posta Cd. D Plaza No:52 K:6

34349 Beşiktaş / İstanbul

Wirecard Telefon: +90 (212) 286 27 18

Wirecard Almanya resmi internet sitesi: https://www.wirecard.com/

Wirecard Türkiye resmi internet sitesi: https://www.wirecard.com.tr/