Vakko Kimin Ne İş Yapar Hisse Performansı Nasıl?

Vakko Kimin Ne İş Yapar Hisse Performansı Nasıl?

27 Kasım 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Şen Şapka adıyla 1934 yılında Vitali Hakko tarafından kurulan firma, Vakko ismini 1938 yılında almıştır. Bu noktada; Vakko açılımı nasıl ya da Vakko ne demek sorularına da kısaca cevap vermek gerekirse: Vakko ismi, firmanın kurucusu olan Vitali Hakko’nun isminin baş harfi olan “V” harfinin soy ismindeki “H” harfinin yerine gelmesiyle oluşmuştur. Vakko kimin ne iş yapar hisse grafiği ve ortaklık yapısı nasıl, Vitali Hakko ve Cem Hakko kimdir gibi pek çok farklı sorunun cevabı içeriğimizde detaylandırılmıştır…

Vakko Kimin Ne İş Yapar Hisse Analizi Nasıl?

Vitali Hakko tarafından kurulan Vakko; Şapka Devrimi’nin akabinde Şen Şapka adıyla küçük bir dükkan olarak faaliyetine başlamış ve ardından Vakko adını almıştır. Vakko, tekstil ve hazır giyim başta olmak üzere pek çok sektörde başarılı atılımlar gerçekleştirmiştir. Günümüzde şirketin unvanı; Vakko Tekstil ve Hazır Giyim Sanayi İşletmeleri Anonim Şirketi olarak kayıtlarda yer almaktadır. Vakko, otelcilikten kozmetiğe kadar geniş bir yelpazede faaliyet göstermektedir.

Vakko Borsa İstanbul’da VAKKO kodu ile işlem görmektedir. Güncel Vakko ortaklık yapısı aşağıdaki gibidir:

 • Vakko Holding A.Ş – yüzde 86,82
 • Diğer (halka açık hisse) – yüzde 13,78

Vakko Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • CEM HAKKO – Yönetim Kurulu Başkanı
 • JEFF HAKKO – Yönetim Kurulu Başkan Vekili
 • ALBER ELHADEF – Yönetim Kurulu Üyesi
 • JAKLİN GÜNER – Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO
 • ÖZGÜR KARAGÖZOĞLU – Yönetim Kurulu Üyesi
 • JEFFİ JOZEF MEDİNA – Yönetim Kurulu Üyesi
 • EROL TEZMAN – Yönetim Kurulu Üyesi

Vitali Hakko Kimdir? Cem Hakko Kimdir?

Vakko’nun kurucusu Vitali Hakko ve günümüzdeki Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko kimdir sorularına kısaca cevap vermekte yarar var. Vitali Hakko 1913 yılında İstanbul’da doğmuş ve 13 yaşında kumaş tüccarı Spiros’un yanında çırak olarak iş hayatına başlamıştır. Ticari zekasıyla kısa sürede iş hayatında büyük başarılar sağlayan Vitali Hakko Vakko markasıyla Türkiye’nin moda tarihinde önemli bir yer edinmiştir. Vitali Hakko 2007 yılında vefat etmiştir.

Vitali Hakko’nun 1955 yılında doğan oğlu Cem Hakko; modayı sanat ve sporla buluşturarak moda dünyasında yeni bir çığır açmıştır. Vakko, Vakkorama, Power Grup Radyoları, Power Türk FM gibi pek çok şirketi yönetmektedir. Aynı zamanda ünlü bir rallicidir.

Vakko Hisse Grafiği Nasıl?

Hisseleri uzun yıllardır Borsa İstanbul’da (BIST) VAKKO kodu ile işlem gören Vakko A.Ş’nin güncel piyasa değeri 1 milyar TL’ye yakın seviyede bulunmaktadır. Vakko’nun son 5 yıllık hisse grafiği incelendiğinde; dönemsel bazda inişler ve çıkışlar söz konusu olsa da; genel perspektifte hissenin yükseldiği görülmektedir.

2015 yılı Kasım ayı sonunda 1,30 lira seviyelerinden işlem gören Vakko; 2016 yılı Kasım Ayı’nda 1,6 lira seviyesini ve 2017 yılı Kasım Ayı’nda da 3 lira seviyesini aşmıştır. 2018 yılı Kasım Ayı’nı yine 3 lira düzeyinden geçen Vakko; 2019 yılı Kasım Ayı’nda 4,4 liranın üzerine çıkmıştır. Vakko 27 Aralık 2020 Cuma Günü’ne 6,33 lira seviyesinden “merhaba” demiştir.

Vakko Haberleri ve İletişim Kanalları!

Vakko borsaya kote bir şirket olması nedeniyle önemli gelişmeleri Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirmektedir. Bu nedenle Vakko haberleri KAP aracılığı ile güncel ve doğru şekilde takip edilebilir. Vakko KAP haberleri haricinde kendi resmi sitesinde yer alan “Vakko News” sekmesi üzerinden de kamuoyuna firma hakkındaki güncel gelişmeleri bildirmektedir. Ayrıca yazılı, görsel ve işitsel medya üzerinden Vakko’ya dair haberler takip edilebilir. Vakko iletişim kanalları aşağıdaki gibidir:

 • Vakko Telefon (Müşteri Hizmetleri): +90 216 454 08 00
 • Vakko Adres: ALTUNİZADE MH. KUŞBAKIŞI CD. NO: 35 ÜSKÜDAR / İSTANBUL
 • Vakko Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Adresi: [email protected]
 • Vakko resmi web sitesi: https://www.vakko.com/