Ukrayna Krizi Derinleşirken ECB Esnek

Ukrayna Krizi Derinleşirken ECB Esnek

23 Şubat 2022 0 Yazar: Şerife Uslu

ECB Yönetim Konseyi üyesi Francois Villeroy de Galhau; Ukrayna krizi derinleşirken ECB’nin esnekliğini vurguladı… ECB Yönetim Konseyi üyesi Francois Villeroy de Galhau, Ukrayna’da kötüye giden krizinin, Avrupa Merkez Bankası’nın teşvik tedbirlerinden çıkıp faiz oranlarını yükseltmeye doğru ilerlerken esnekliğine ve seçeneklerine daha da fazla önem vereceği anlamına geldiğini bildirdi. Haberimiz devamında Vileroy’un konu hakkındaki demeçleri detaylı şekilde yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer haberler için de buraya göz atılabilir.

Villeroy Ukrayna Krizi Derinleşirken ECB’nin Esnekliğini Vurguladı

Villeroy’un potansiyel politika seçimlerini detaylandırmayan yorumları, kendisi ve diğer yetkililerin faiz artırımları için net bir zaman taahhüt etmeyi reddetmesinin ardından ECB’nin bir sonraki hamlesine ilişkin belirsizliği artırıyor.

Fransız merkez bankası başkanıı, net varlık alımlarının üçüncü çeyrekte sona erebileceğini, ancak ECB’nin borçlanma maliyetlerini ne zaman artıracağına karar vermek için daha fazla zaman ayırmak için opsiyonelliği sürdürdüğünü söyledi. Villeroy, ayrıca, ECB’nin farklı ülkelerden değişen miktarlarda tahvil satın alma esnekliğini koruyabileceğini bir kez daha vurguladı.

Eurofi konferansında bir konuşma için hazırlanan açıklamalara göre Villeroy, “Jeopolitik gelişmeleri ve olası ekonomik ve finansal sonuçlarını yakından izliyoruz. Gerçeklere göre hareket edeceğiz: Her zamankinden daha fazla, doğru parasal duruş hakkında opsiyonellik ve doğru para aktarımını garanti etmek için esneklik, politika oyunumuzun iki adıdır.” dedi.

ECB Yönetim Konseyi üyesi Francois Villeroy de Galhau, Ukrayna’da kötüye giden krizinin, Avrupa Merkez Bankası’nın teşvik tedbirlerinden çıkıp faiz oranlarını yükseltmeye doğru ilerlerken esnekliğine ve seçeneklerine daha da fazla önem vereceği anlamına geldiğini bildirdi.