Turcas Petrol Kimin Ne İş Yapar? TRCAS Hisse!

Turcas Petrol Kimin Ne İş Yapar? TRCAS Hisse!

14 Aralık 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Türkpetrol Türkiye’nin ilk özel petrol şirketi olarak 1931 yılında kurulmuştur. 1936 yılında itibaren madeni yağlar depoları açmaya başlayan Türkpetrol, 1941 yılında Türkiye’de ilk kez olmak üzere zeytinyağından madeni yağ üretimine başlamıştır. 1967’de Alevgaz, 1969’da Türk Petrol Vakfı, 1980’de TABAŞ Petrolcülük A.Ş. ve 1988 yılında da Burmah Castrol – Türkpetrol ortaklığıyla Turcas Petrolcülük A.Ş. kurulmuştur. 1992 yılında o zamanki adı ile İMKB’ye giren ve hisseleri halka arz olan Turcas Petrol kimin ne iş yapar ve ortaklık yapısı güncel olarak nasıl gibi soruların cevaplarını içeriğimizde bulabilir, TRCAS hisse performansını inceleyebilirsiniz.

Turcas Petrol Kimin Ne İş Yapar?

1992 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başlayan Turcas Petrolcülük A.Ş’nin hisseleri 1996 yılında TABAŞ Petrolcülük A.Ş. tarafından satın alınmıştır. 1999 yılına gelindiğinde Tabaş ile Turcas’ın “Tabaş çatısı altında” tam birleşmesi gerçekleşmiş ve şirket unvanı da Turcas Petrol A.Ş. olarak değiştirilmiştir.

Turcas Petrol ne iş yapar sorusunun cevabı kısaca “petrol ve enerji sektörlerinde faaliyet göstermektedir” şeklinde verilebilir. Turcas Petrol’ün faaliyetlerini 3 ana grupta değerlendirmek mümkündür, bunlar:

 • Akaryakıt Dağıtımı ve Madeni Yağlar
 • Konvansiyonel Enerji
 • Yenilenebilir Enerji

Turcas Petrol 2000’li yıllardan bu yana sektörlerinde (petrol ve enerji) lider konumdaki firmalara iştirak etmektedir. Petrol ve enerji odaklı bir yatırım şirketi olarak faaliyet gösteren Turcas’ın partnerleri dünyaca ünlü şirketlerdir.

Petrol ve akaryakıt sektöründe 2006 yılında The Shell Company of Turkey Ltd. ile Shell & Turcas Petrol A.Ş. ortak girişim şirketini kuran Turcas; enerji alanında ise Alman enerji devi RWE ile RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş.’yi kurmuştur. Yenilenebilir enerji alanında da faaliyet gösteren Turcas Petrol’ün 100’de 100 iştiraki olan Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. bu sektörde faaliyet göstermektedir.

Turcas Petrol sahibi kim sorusuna da şirketin güncel ortaklık yapısı ve hisse oranları üzerinden cevap vermek daha doğru olacaktır. Turcas Petrol ortaklık yapısı güncel olarak şu şekildedir:

 • AKSOY GİRİŞİMCİLİK ENERJİ VE TURİZM ANONİM ŞİRKETİ – yüzde 54,45

(Erdal Aksoy – yüzde 28,84)

(Saffet Batu Aksoy – yüzde 12,5)

(Banu Aksoy Tarakçıoğlu – yüzde 12,5)

(Aksoy Enternasyonal Ticaret A.Ş. – yüzde 0,5)

(Ayşe Belkıs Aksoy – yüzde 0,42)

(Aksoy Girişimcilik Enerji ve Turizm A.Ş. – yüzde 0,2)

 • Diğer – yüzde 45

Turcas Petrol Yan Kuruluşları Bağlı Ortaklıkları ve İştirakleri

Turcas Petrol’ün ortaklığının bulunduğu şirketler, bu şirketlerin faaliyet gösterdiği sektörler ve Turcas Petrol’ün bahse konu şirketlerdeki ortaklık yüzdesi aşağıdaki gibidir:

Ticaret Unvanı Şirketin Faaliyet Konusu Şirketin Sermayedeki Payı(%)
Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. Elektrik Üretimi 100
Shell & Turcas Petrol A.Ş. Petrol Ürünleri 30
RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. Elektrik Üretimi 30
ATAŞ Akaryakıt Depolama 5
EPİAŞ Enerji Piyasaları İşletmesi 0,08

Turcas Petrol’ün güncel yabancı ortaklıkları şunlardır:

 • SHELL
 • RWE
 • BP
 • TOTAL
 • PETROL OFİSİ

Turcas Petrol Yönetim Kurulu

Turcas Petrol Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • Erdal AKSOY – Yönetim Kurulu Başkanı – 1996 yılından bu yana bu görevdedir
 • Banu AKSOY TARAKÇIOĞLU – Yönetim Kurulu Başkan Vekili
 • Batu AKSOY – CEO & Yönetim Kurulu Üyesi
 • Timuçin TECMEN – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Matthew J. BRYZA – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Lale ERGİN – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
 • Emre DERMAN – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Turcas Petrol Hisse TRCAS Performansı Nasıl?

Turcas Petrol 1992 yılından bu yana borsada işlem görmektedir. O zamanki adı ile İMKB’de şimdiki adı ile BIST’te TRCAS kodu ile işlem gören Turcas Petrol hisse grafiği son 5 yıllık zaman diliminde incelendiğinde; hisse değerinin bu süreçte kayda değer bir artış kaydettiği görülmektedir.

2015 yılı sonunda 1,5 lira seviyesinde olan TRCAS hisse 2016 yılı sonuna kadar dar bantta yaptığı iniş çıkış hareketleri ile gelmiştir. 2017 yılı başından itibaren yükseliş trendine giren TRCAS sonbaharda 2,7 liranın üzerine çıkmış ancak sonrasında düşüş trendine girmiştir. Bu trend 2019 yazına kadar devam etmiş ve 2019 Haziran’ında 1,2 lira düzeyine kadar geri çekilmiştir.

2019 yazından itibaren tekrar yükselişe geçen TRCAS Şubat 2020’de 3,59 lirayı görmüştür. Covid-19’un global çapta yayılması ile Mart 2020’de 1,7 liraya düşen TRCAS hisse bu seviyeden yeniden toparlanmıştır. Son dönemde gelen aşı haberleri ile yükselişi güçlenen TRCAS 5 liranın da üzerine çıkmıştır. 14 Aralık Pazartesi ile başlayan haftada TRCAS hisse 5,2 lira düzeyinden işlem görmektedir.

Turcas Petrol Haberleri KAP ve İletişim Bilgileri

Turcas Petrol Borsa İstanbul’a (BİST) kote bir şirket olduğundan güncel önemli gelişmeleri Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurmaktadır. Şirket hakkındaki haberler KAP bildirimleri üzerinden takip edilebileceği gibi aşağıda yer alan firmanın resmi internet sitesindeki “Medya” sekmesi altından da takip edilebilir. Ayrıca yazılı, görsel, işitsel vb. medya üzerinden, kamuya açık kaynaklardan Turcas Petrol hakkındaki haberleri takip etmek mümkündür. Turcas Petrol iletişim kanalları aşağıdaki gibidir:

 • Turcas Petrol İstanbul Adres: Ahi Evran Cad. No:6 Aksoy Plaza Kat:7 34398 Maslak – İstanbul
 • Turcas Petrol Tel: +90 212 259 0000
 • Turcas Petrol Faks: +90 212 259 0019
 • Turcas Petrol Ankara Adres: Kızılırmak Mah. Dumlupınar Bulvarı No:3 Next Level Ofis A Blok Kat:14 No:70 06530 Söğütözü – Ankara
 • Turcas Petrol Tel: +90 312 236 62 05
 • Turcas Petrol Fax: +90 312 236 62 04

Turcas Petrol Resmi Web Sitesi: https://www.turcas.com.tr/