Tunus Para Birimi Tunus Dinarı Hakkında

Tunus Para Birimi Tunus Dinarı Hakkında

17 Ocak 2020 1 Yazar: Nilgün Ciğerci

Kuzey Afrika’nın önemli ülkelerinden biri olan Tunus para birimi olarak Tunus Dinarı kullanmaktadır. Tunus Dinarı 1900’lü yıllarda birkaç kez dolara sabitlenmiştir. Son sabitlenme 1971 yılında gerçekleştirildi ise de Tunus’daki enflasyon nedeniyle bu sabitlenme ileriki yıllarda serbest kur rejimine geçilmesine neden olmuştur. Tunus para birimi Tunus Dinarı hakkında ve Tunus asgari ücret rakamı hakkında yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Tunus Parası Mı Değerli Türk Lirası Mı? Tunus Dinarı Grafik!

Tunus Dinarı İngilizce; Tunisian dinar, Arapça دينار تونسي ve Fransızca’da Dinar tunisien şeklinde ifade edilmektedir. Tunus resmi parası Tunus Dinarı 5-6 yıl kadar önce Türk Lirası ile aynı seviyedeydi. Aradan geçen 5-6 yıllık süreçte Tunus parası Dinar TL karşısında değerlenmiştir. Tunus Dinarı grafiği TL bazında artan yönlüdür. Güncel kur ile Tunus Dinarı 2,10 Türk Lirası’na denktir. Dünya’daki en değerli para birimleri nelerdir, en pahalı para birimleri listesi için buraya göz atabilirsiniz.

Tunus Dinarı Nereden Alınır? Merkez Bankası Tunus Dinarı Satar Mı?

Tunus Dinarı ülkemizde büyük döviz büroları tarafından satılmaktadır. Yüklü alımlarda döviz bürolarına önceden sipariş vermek faydalı olacaktır. Merkez Bankası Tunus Dinarı veya diğer herhangi bir dövizi kişisel bazda satmaz. Dönemsel olarak dolar bazında döviz ihalesi açar.

Tunus Dinarı Nerede Bozdurulur? Merkez Bankası Tunus Dinarı Bozar Mı?

Tunus Dinarı döviz bürolarında bozdurulabilir. Tunus Dinarı Merkez Bankası tarafından bozulmamaktadır. Tunus Dinarı bozdurmak için döviz bürolarının yanı sıra sarraflar ile de görüşülebilir. Bu yöntemlerden sonuç alınamazsa Tunus Dİnarı internet üzerinden satışa sunulabilir.

Tunus Dinarı Dolar ve Tunus Dinarı Euro İlişkisi!

1 Tunus Dinarı 0,34 dolara denktir. Bu rakam 5 yıl kadar önce 0,60 noktasındaydı. Tunus Dinarı dolar karşısında kan kaybetmektedir. Güncel kur ile 1 Dolar ise yaklaşık 3 Tunus Dinarı’dır.

1 Tunus Dinarı 0,30 Euro’ya denktir. Bu rakam 5 yıl önce 0,45 noktasındaydı. Tunus Dinarı Euro karşısında giderek değersizleşmektedir. Güncel kur ile 1 Euro ise yaklaşık 3,40 Tunus Dinarı eşitindedir.

Tunus Asgari Ücreti Ne Kadar? Tunus’ta Asgari Ücret Ne Kadar?

Tunus’da asgari ücret 190 dolar seviyesindedir. Dünyadaki asgari ücretler, ülkelere göre asgari ücretler için de buraya göz atabilirsiniz.

Tunus Dinarı Sembolü ve Tunus Dinarı Banknotları!

Tunus Dinarı simgesi “د.ت” ya da “DT” şeklindedir. Tunus Dinarı Kodu “TND” olarak kayıtlarda yer almaktadır. 1 Tunus Dinarı 1000 milime ya da milim eşitindedir. Milime ya da milim Tunus Dinarı’nın alt para birimidir. Tunus Dinarı banknotları da aşağıdaki gibidir.

  • 5 Tunus Dinarı (En küçük Tunus Dinarı banknotudur)
  • 10 Tunus Dinarı
  • 20 Tunus Dinarı
  • 50 Tunus Dinarı (En büyük Tunus Dinarı banknotudur)