Toprakbank Neden Battı Toprakbank’a Ne Oldu?

Toprakbank Neden Battı Toprakbank’a Ne Oldu?

13 Mart 2020 1 Yazar: Suat Bulut

Halis Toprak’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yaptığı Toprak Holding 2000’li yılların öncesinde Türkiye’de gayet etkindi. Holdingin banka sahibi olması 1992 yılında gerçekleşti. Toprak Holding tarafından kurulan Toprakbank, 10 Mart 1992 itibari ile çalışmalarına başlamıştır. Kısa sürede şube ağını genişleten ve müşteri portföyünü zenginleştiren banka, 1994 Türkiye bankacılık krizi ile sarsılmıştır. Toprakbank Neden Battı Toprakbank’a Ne Oldu başlıklı haberimizde Toprakbank hakkında detaylara geçelim…

Toprakbank 2000’li yılların başına gelindiğinde Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen bankalar kervanına katılmıştır. Toprakbank’ın borçlarının alacaklarını geçtiğini tespit eden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankanın Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu’na devredilmesine karar vermiştir. 30 Kasım 2001 tarihi itibari ile alınan bu kararın akabinde Toprakbank; EGS Bank, Kentbank, Etibank ve İktisat Bankası ile birlikte Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu bünyesine daha önce katılan Bayındırbank çatısı altında birleştirilmiştir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu bu birleştirmeyi 26 Mart 2002 günü verdiği karar ile onaylamıştır. Bu karar sonrasında bankacılık sektöründe 10 yıl faaliyet gösteren banka Türk Bankacılık Tarihinin tozlu sayfalarında yerini almıştır. Toprakbank’ın kuruluş tarihi olarak 1992 yılını ve feshedilme tarihi olarak da 2002 yılını verebiliriz.

Mirkelam’ın Toprakbank Reklamı

1990’lı yıllarda “Bankacılığın verimli toprağı” sloganı ile hizmet veren Toprakbank’ın reklamlarında, o dönemin en popüler isimleri rol almıştı. 1995 yılında “Tavla” isimli şarkısı ile müzik piyasalarını sallayan sanatçı Mirkelam, Toprakbank reklamında boy göstermişti. Toprakbank’ın reklamında bilardo masası başında görülen Mirkelam fonda çalan ünlü şarkısı “tavla” eşliğinde bilardo toplarına vurarak vatandaşı Toprakbank’a davet etmişti. Bu reklam bankanın en ünlü reklamı olarak akıllarda yer etmiştir. Toprakbank Neden Battı Toprakbank’a Ne Oldu başlıklı haberimiz akabinde; Ülkemizde batan diğer bankalara buradan göz atabilirsiniz.