Tera Kaç Lot Verir?

Tera Kaç Lot Verir?

13 Aralık 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Tera Yatırım Menkul Değerler Anonim Şirketi halka arzı, geçtiğimiz hafta yayımlanan Sermaye Piyasası Kurulu bülteninde onaylandı. Öncelikle TRMNK olarak duyurulan hisse kodu, onaylı izahnamede TERA şekline dönüştürüldü. Bu hafta talep toplayacak olan TERA hisse, haftaya Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayacak. Haberimiz devamında Tera kaç lot verir, eşit mi oransal mı vb. gibi TERA halka arzına dair detaylar yer almaktadır, incelenebilir. Ayrıca diğer hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

Tera Talep Toplama Ne Zaman? Tera Eşit Mi Oransal Mı?

Tera halka arzında talep toplama bu hafta 15 – 16 Aralık (Perşembe – Cuma günleri) gerçekleştirilecek. Tera halka arzında oransal dağıtım yöntemi benimsenecek. Bu doğrultuda, halka arzda dağıtılacak toplam 16,5 milyon lot, başvuruculara göre şu şekilde ayrılmış durumda:

  • 10 bin lot altı başvuru yapacak bireysel yatırımcılar için yüzde 25 (3 milyon 750 bin lot ayrıldı)
  • 10 bin lot üstü başvuru yapacak bireysel yatırımcılar için yüzde 15 (2 milyon 250 bin lot ayrıldı)
  • Yurt içi kurumsal yatırımcı için yüzde 35 (5 milyon 250 bin lot ayrıldı)
  • Yurt dışı kurumsal yatırımcı için yüzde 25 (3 milyon 750 bin lot ayrıldı)

Tera hisse her bir lot için 10 TL fiyattan halka arz edilecek. Halka arz sonrasında şirketin halka açıklık oranı yüzde 31,42 olarak gerçekleşecek. Tera arz büyüklüğü ise 165 milyon Türk Lirası olacak.

Tera Kaç Lot Verir?

Tera hisse ne kadar lot düşer sorusunu 10 bin lota kadar başvuru yapacak olan bireysel yatırımcı için hesaplamak gerekirse; yaklaşık yüzde 2 ila yüzde 5 aralığında bir dağıtım yapılacağını söyleyebiliriz. Bu noktada net bir rakam vermek doğru olmayacaktır. Zira, halka arzda oransal dağıtım yöntemi belirlendiği ve halka arza katılacak kişilerin ne kadarlık talep gireceği bilinemediği için kesin bir ifade kullanılamaz.

Tera halha arzında 100 bin TL’ye kadar hisse talep edecek başvurucular için yukarıda belirtilen aralıkta (yüzde 2 ila yüzde 5) hisse dağıtımı yapılabilir. Bu da 100 bin TL’lik başvuruda bulunacak kişinin 2 bin TL ila 5 bin TL aralığında bir hisseye sahip olacağı anlamına gelir.