Temettü Hesaplama Nasıl Yapılır?

Temettü Hesaplama Nasıl Yapılır?

12 Aralık 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Temettü, bir şirketin bir yıllık faaliyetlerin sonucu elde dilen gelirin yani net dönem karının üzerinden ortaklarının şirketlerinde sermayelerinin kalması şartıyla dağıtılan ödemelerin tümüne denir. Temettü nedir sorusu için daha fazla bilgi almak için yanda verdiğimiz adresten bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere temettü hesaplamanın nasıl yapıldığını açıklamak istiyoruz. Temettü kavramını öğrenmek için ise yukarıda verdiğimiz siteye göz atabilirsiniz. İsterseniz yazımızın asıl konusuna gelelim.

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki temettü ödemeleri iki farklı yöntemle ortaklarına dağıtılmaktadır. Birincisi sık kullanılan nakit olarak ortaklara verilen temettüler, diğeri ise bedelsiz sermayeye dahil edilerek karşılığında güncel senet verilen temettülerdir.

Yukarıda verdiğimiz bilgilerle yeterince bilgi almamış iseniz birazdan vereceğimiz örnek sizi temettü hesaplama konusunda daha fazla bilgi sahibi edecektir.

ABC A.Ş. adında bir firmamız olsun. Bu firmanın bedelsiz sermaye artırımına bu sefer temettü ödemelerinin tümünü verdiğini varsayalım. Verdikleri tüm temettülerin yarısının karşılığında bedelsiz hisse senedi dağıttığını ve diğer yarısının sık kullanılan yöntem olan nakit olarak ortaklara dağıtıldığını varsayalım.

ABC A.Ş. firması temettünün yarısından ötürü bedelsiz sermaye artırımına başvuru yapmaktadır. Bunun sonucunda 100 bin TL’lik ödenmiş sermayesine 50 bin TL’lik sermaye payı eklenir. Bu durumda ABC A.Ş. firmasının güncel sermayesi 150 bin TL olacaktır.

Temettü Ödemesi Ne Zaman Yapılır?

Tüm temettü ödemeleri en fazla 2 iş gününde yapılmaktadır. Şurada dikkat etmeniz gereken bir husus var oda şu; pazar günü iş günü olmadığı için temettü ödemesini bu günde alamazsınız. Hafta içi ve cumartesi günlerinde ödemelerini alabilirsiniz.

Temettü Ödemeleri Neden Önemli?

Temettü ödemelerinin önemini bize açıkça gösteren en büyük husus güven vermesi. Güven kavramını küçümsememenizi tavsiye ederiz çünkü yatırımcıların en büyük derdi güven sorunudur. Şirket ile yatırımcı arasından güveni sağlayacak en büyük özellik temettü ödemeleridir. Bu ödemeler olmasaydı şirket yatırım alamazdı ya da yatırımcısına güveni sağlayamazdı.

Borsada güven bize göre her şeyden önce gelir. Her ne kadar daha önce yapılan yatırımlar, hisse senetleri, referanslar ve itibar bizim gözümüzde şirketleri iyi bir konuma getirse de güven konusu bunları ayakta tutan bir yapı taşıdır.

Temettü hakkında siz değerli okurlarımız için faydalı bilgiler paylaştık. Aklınıza takılan herhangi bir şey varsa bizlere yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz.