Teknosa Ortaklık Yapısı ve TKNSA Hisse Analizi Nasıl?

Teknosa Ortaklık Yapısı ve TKNSA Hisse Analizi Nasıl?

23 Aralık 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Türkiye’nin teknoloji devlerinden olan Teknosa 25 Temmuz 2000 tarihinde kurulmuştur. Firma, beyaz eşyadan bilgisayara, cep telefonlarından tablete ve klimaya kadar yüzlerce çeşit ürünün satışını gerçekleştirmektedir. Türkiye’nin pek çok ilinde mağazaları bulunan Teknosa’nın hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) TKNSA kodu ile işlem görmektedir. Teknosa ortaklık yapısı ve TKNSA hisse analizi nasıl soruları başta olmak üzere içeriğimizde firma hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Teknosacell için de buraya göz atabilirsiniz.

Teknosa Ortaklık Yapısı ve TKNSA Hisse Performansı Nasıl?

Teknosa kimin ya da Teknosa sahibi kim gibi sorulara verilebilecek en doğru cevap firmanın ortaklık yapısı üzerinden olacaktır. Teknosa ortaklık yapısı güncel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Hacı Ömer Sabancı Holding Anonim Şirketi – yüzde 59,74
 • Diğer – halka açık fiili dolaşımdaki hisse yüzde 40,26

Sabancı Holding Teknosa’nın hakim ortağı konumunda bulunmaktadır. Sabancı Holding’in Teknosa’daki hissesi yakın geçmişte yüzde 60’ın üzerinde bulunmaktaydı. Kasım 2020 itibari ile Sabancı Holding tarafından alınan karar ile Holding’in elinde bulunan hisselerin maksimum yüzde 10,3’lük kısmının; şirketin yönetim hakimiyetini kaybetmeyecek şekilde halka arz edilmesi planlandığı Sermaye Piyasası Kurulu SPK’ya bildirildi.

Söz konusu kararın akabinde, aradan geçen zaman diliminde Sabancı Holding’in elinde bulunan hisseler halka arz edilmeye başlandı. Sürecin 2021 yılında da devam etmesi ve Sabancı Holding’in Teknosa’daki hisselerinin yüzde 50+1’in altına inmeyecek şekilde halka arzına devam edilmesi bekleniyor.

Teknosa Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • Barış ORAN – Yönetim Kurulu Başkanı
 • Levent DEMİRAĞ – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
 • Uğur GÜLEN – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Fezal Okur ESKİL – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Mehmet KAHYA – Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi
 • Mevlüt AYDEMİR – Yönetim Kurulu Bağımsız Üyesi

Teknosa TKNSA Hisse Analizi

Türkiye’nin en büyük Holding’lerinden Sabancı Holding hakim ortaklığında faaliyetlerine devam eden Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş. Borsa İstanbul’da (BİST) TKNSA kodu ile işlem görmektedir. TKNSA hisse son 5 yıllık grafiği incelendiğinde hissenin dalgalı bir seyir izlediği görülmektedir. Aralık 2015’te 6,5 lira seviyelerinden işlem gören TKNSA Aralık 2019’a kadar inişli çıkışlı bir grafik ile ancak genel olarak düşüş trendi içerisinde gelmiştir. 2019 yılı Aralık Ayı’na 3 liranın altında giren TKNSA hissesi bu noktadan yükselişe geçmiş ve 2020 Ocak Ayı’nda 10 liranın üzerine çıkmıştır.

Keskin bir düşüşle Mart 2020’de 4 liranın altına kadar gerileyen TKNSA hissesi bu seviyeden yeniden tırmanışa geçmiş ve 2020 sonbaharında 9 liranın üzerini görmüştür. Kasım Ayı sonunda Sabancı Holding’ten gelen yüzde 10’luk hissenin halka arzı ile ilgili açıklama sonrasında 17 liranın üzerine sıçrayan hisse bu noktada tutunamamıştır. 23 Aralık 2020 Çarşamba Günü itibari ile TKNSA hissesi 12,1 lira seviyelerinden işlem görmektedir.

TKNSA hissesinin son 1 yıllık verileri incelendiğinde hissenin gördüğü en düşük seviyenin 3,56 lira ve en yüksek seviyenin de 17,52 lira olduğu görülmektedir. Teknosa hisselerinin 2021 yılında nasıl bir grafik seyredeceği TKNSA yatırımcıları ve piyasa aktörleri tarafından dikkatle takip edilmektedir.

Teknosa Haberleri KAP ve İletişim Bilgileri

Teknosa borsaya kote durumda olan bir şirket olması hasebiyle firma hakkındaki gelişmeleri KAP’a (Kamuyu Aydınlatma Platformu) bildirmektedir. Teknosa haberleri KAP üzerinden ve ulusal medyadan (gazete, tv vb.) takip edilebilir. Teknosa iletişim kanalları aşağıdaki gibidir:

 • Teknosa Genel Müdürlük Adresi: Carrefoursa Plaza Cevizli Mah. Tugay Yolu Cad. No:67 Blok B 34846 Maltepe İstanbul
 • Teknosa Telefon: 0850 222 55 99 (Çağrı Merkezi)
 • Teknosa Ticari Sicil Numarası: 434426
 • Teknosa Mersis Numarası: 0836014439357137
 • Teknosa Kayıtlı Elektronik Posta Adresi: [email protected]

Teknosa KAP Sayfası Bağlantı Adresi: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/genel/1607-teknosa-ic-ve-dis-ticaret-a-s