TEB’den Enflasyona Karşı Türk Lirası’nı Koruyan Vadeli Mevduat Hesabı

TEB’den Enflasyona Karşı Türk Lirası’nı Koruyan Vadeli Mevduat Hesabı

11 Eylül 2019 0 Yazar: Emine Zaman

TEB (Türk Ekonomi Bankası) sunduğu avantajlı mevduat hesapları ile müşterilerini tasarrufa yönlendirirken birikimlerinden de maksimum kazanç elde etmelerini sağlıyor. Enflasyona karşı TL’yi koruyan mevduat hesapları hakkında açıklamalarda bulunan TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür  Yardımcısı Gökhan Mendi, söz konusu mevduat hesapları ile tasarrufu desteklerken aynı zamanda da müşterilerin birikimlerini enflasyona karşı daha korumalı hale getirdiklerini deklare etmiştir. TEB enflasyona endeksli TL bazlı vadeli mevduat hesabı ve TEB enflasyona karşı korumalı TL bazlı mevduat hesabı, bahsi geçen birikim alternatiflerinden ikisidir. Bu haberimizde TEB enflasyona endeksli TL bazlı vadeli mevduat hesabı ürünü hakkında bilgi bulabilirsiniz.

TEB Enflasyona Endeksli TL Bazlı Vadeli Mevduat Hesabı

TEB enflasyona endeksli TL bazlı vadeli mevduat hesabı dahilinde iki faiz oranı bulunmaktadır. Bunlardan ilki, hesap açılışında taahhüt edilen faiz oranıdır. İkincisi ise vade sonunda oluşan TÜFE endeksi yıllık değişim oranına ek ilave oran şeklindedir. Vade sonu geldiğinde bu iki oran karşılaştırılmakta ve hangisi tüketici için daha kazançlı ise o oran uygulanmaktadır. TEB enflasyona endeksli TL bazlı vadeli mevduat hesabı özellikleri şu şekilde listelenebilir:

  • Söz konusu mevduat hesabı 3 aydan uzun vadelerde açılabilmektedir.
  • TEB enflasyona endeksli TL bazlı mevduat hesabı açılış alt limiti 10.000 TL olarak belirtilmiştir.
  • Bahse konu mevduat hesabı kapsamında başlangıçta bir faiz oranı taahhütü verilmektedir. Bunun yanı sıra vade sonunda güncel TÜFE endeksi yıllık değişim oranı üzerine ilave olarak bir marj oranı eklenmektedir.
  • Vade sonunda hesap açılışında taahhüt edilen faiz oranı ile TÜFE endeksi yıllık değişim oranı üzerine eklenmiş marj oranı karşılaştırılmaktadır. Karşılaştırma sonucunda hangi faiz oranı yüksek ise o faiz oranı hesabın yıllık faiz oranı olarak belirlenmektedir.
  • Bahsi geçen marj oranı, piyasa koşullarına göre hesap açılışından TEB tarafından belirlenmektedir.
  • TEB enflasyona endeksli TL bazlı vadeli mevduat hesabı kapsamında par çekimi gerçekleştirildiğinde vade başlangıç tarihi değiştirilmemekte yani vadesi bozulmamaktadır.
  • İlgili vadeli mevduat hesabı dahilinde vade günü dışında para yatırma işlemi gerçekleştirilememektedir.
  • TEB enflasyona endeksli TL bazlı mevduat hesabı müşteri ne zaman isterse kapatılabilmektedir.
  • Bahse konu mevduat hesabı yurt içi yerleşik bireysel müşterilere yöneliktir.

Diğer mevduat ürünleri için buraya göz atabilirsiniz.