Tacikistan Para Birimleri Somoni ve Ruble Hakkında

Tacikistan Para Birimleri Somoni ve Ruble Hakkında

22 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Tacikistan, ya da resmi adı ile Tacikistan Cumhuriyeti Orta Asya’da yer alan soydaşlarımızın yaşadığı bir ülkedir. Etrafı tamamen kara parçaları ile çevrili olup denize açılan bir kıyısı bulunmayan Tacikistan’da yaklaşık 10 milyon kişi yaşamaktadır. SSCB’nin dağılmasının ardından 1991 yılında kurulan Tacikistan para birimi olarak bir dönem Rus Rublesi’ni, akabinde Tacikistan Rublesi’ni ve sonrasında da Tacikistan Somonisi’ni kullanmaya başlamıştır. Tacikistan para birimleri Somoni ve Tacikistan para birimleri Ruble hakkında yazımızda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Tacikistan Para Birimleri Somoni ve Ruble Hakkında

Tacikistan Para Birimleri Ruble Dönemi!

Tacikistan SSCB’den bağımsızlığını 1991 yılında elde etmiştir. Devlet kurumlarının ve ekonominin yerleşmesi esnasında 1995 yılına kadar Tacikistan’da Sovyet Rublesi ve Rus Rublesi kullanılmaya devam edilmiştir. Akabinde 1995 yılında Tacikistan Rublesi kullanılmaya başlanılmıştır. Tacik Rublesi 2000 yılına kadar tedavülde kalmıştır. 2000 yılında ise alınan karar neticesinde Somoni’ye geçilmiştir. 2000 yılından bu yana Tacikistan Somoni’si kullanılmaktadır. Hali hazırda Tacikistan Rublesi tedavülde değildir. Rusya parası neden ucuz, Rus parası neden değersiz buradan göz atabilirsiniz.

Tacikistan Para Birimleri Somoni Dönemi!

2000 yılından bu yana Tacikistan para birimi Somoni olarak kullanılmaktadır. Somoni ismi; tarihte ilk kez Tacik Devleti kuran İsmail Samani (Ismoil Somoni) nedeniyle seçilmiştir. Tacikistan para birimi ismi buradan gelmektedir. İsmail Samani’nin asıl ismi İsmail ibni Ahmed’dir.

Tacikistan Rublesi’nden Tacikistan Somonisi’ne geçilirken kullanılan kur 1000 Tacik Rublesi = 1 Tacik Somonisi şeklindedir. Tacikistan Somonisi’nin alt para birimi diram olarak belirlenmiştir.

Tacikistan Parası Mı Değerli TL Mi?

Tacikistan Somonisi 0,67 Türk Lirası’na denktir. Dolayısıyla Türk Lirası Tacikistan parasından daha değerlidir.

1 Euro Kaç Tacikistan Parası? 1 Dolar Kaç Tacikistan Parası?

Güncel kur ile 1 Euro 10,47 Tacikistan Somonisi’ne eşittir. Yine güncel kur ile 1 dolar 9,72 Tacikistan Somonisi’ne denktir.

Tacikistan Banknotları Nelerdir? Tacik Somonisi Banknotları!

Tacikistan Somonisi banknotları aşağıdaki gibidir.

  • 1 Somoni (En küçük Tacikistan banknotu)
  • 3 Tacikistan Somonisi
  • 5 Tacikistan Somonisi
  • 10 Tacikistan Somonisi
  • 20 Tacikistan Somonisi
  • 50 Tacikistan Somonisi
  • 100 Tacikistan Somonisi
  • 200 Tacikistan Somonisi
  • 500 Somoni (En büyük Tacikistan banknotu)

Rusya para birimi neden kıymetsiz, Rusya parası Ruble neden ucuz buradan göz atabilirsiniz.