Sumaş Kimin Ortaklık Yapısı ve SUMAS Hisse Analizi Nasıl?

Sumaş Kimin Ortaklık Yapısı ve SUMAS Hisse Analizi Nasıl?

30 Aralık 2020 0 Yazar: Suat Bulut

Sumaş Suni Tahta ve Mobilya Sanayi Anonim Şirketi Edremit Körfezi’nde 1976 yılında kurulmuştur. Sumaş ne iş yapar sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse; firma tahta ve mobilya sektöründe faaliyetlerini sürdürmekte olup özellikle sunta ve yonga levha üretimi gerçekleştirmektedir. Sumaş hisseleri Borsa İstanbul’da SUMAS kodu ile işlem görmektedir. Sumaş kimin ortaklık yapısı ve SUMAS hisse performansı nasıl vb. gibi firma hakkında pek çok farklı sorunun cevabını detaylı şekilde içeriğimizde bulabilirsiniz.

Sumaş Kimin Ortaklık Yapısı ve SUMAS Hisse

Sumaş sahibi kim sorusuna; firmanın ortaklık yapısı üzerinden cevap vermek doğru olacaktır. Anonim şirket konumundaki Sumaş’ın yüzlerce ortağı bulunmaktadır. Borsa İstanbul’da “Piyasa öncesi İşlem Platformu” pazarında işlem gören Sumaş’ın kayıtlı sermaye tavanı 12 milyon TL, ödenmiş sermayesi 6 milyon 224 bin 400 TL ve fiili dolaşımdaki payı da 1.237.893,5 TL’dir. KAP kayıtlarına göre Sumaş ortaklık yapısı güncel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Hilmi Evin Ertür – yüzde 61,36
 • Emine Tarakçıoğlu – yüzde 5
 • Fiili dolaşımdaki pay SUMAŞ A.Ş. yüzde 19,88

Sumaş beş yüzü aşan ortağı olması nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) ilgili tebliği gereği halka arz olunmuş sayılıyor.

Sumaş Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • Hilmi Evin ERTÜR – Yönetim Kurulu Başkanı
 • Oktay BARLAS – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Emine TARAKÇIOĞLU – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Mustafa Sabit ERTÜR – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Ahmet Ümit EZBER – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Cenap ÖZGEL – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Sumaş yan kuruluşları ya da bağlı ortaklığı var mı sorusunun cevabını merak eden kişiler için; Sumaş’ın ORTAŞ ORMAN ÜR. AŞ.’de yüzde 2,51’lik hissesi bulunduğu ve bu oranın da 4.135 TL’ye karşılık geldiği belirtilebilir.

Sumaş Hissesi SUMAS Analizi Nasıl?

Şubat 2018’da Borsa İstanbul’da (BIST) SUMAS kodu ile işlem görmeye başlayan şirket hisseleri 10 lira seviyelerinden başladığı yolculuğunda uzun süre dar bantta inişli çıkışlı hareket ederek 2020 yılı ilkbaharına kadar hemen hemen aynı seviyelerden gelmiştir. 2020 yılı Nisan ve Mayıs aylarından itibaren ise yükseliş trendine giren SUMAS 2020 sonbaharında 50 liranın üzerine kadar tırmanmıştır.

Bahse konu seviyelerde tutunamayan ve Ekim Ayı sonunda 30 liraya kadar gerileyen SUMAS akabinde yeniden yükselmeye başlamıştır. 30 Aralık 2020 günü itibari ile SUMAS hisse 47,5 lira seviyesinden işlem görmektedir. SUMAS son 52 haftalık verileri incelendiğinde kayıtlara geçen en düşük tutar 6,5 lira ve en yüksek tutar ise 57 liradır. SUMAS hisselerinin 2021 yılında sergileyeceği performans piyasa aktörleri ve yatırımcılar tarafından merakla beklenmektedir.

Sumaş Haberleri Kap ve İletişim Bilgileri

Sumaş Borsa İstanbul’da işlem gördüğü için firma hakkındaki önemli gelişmeleri Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a düzenli olarak bildirmektedir. Sumaş haberleri KAP bildirimleri üzerinden takip edilebileceği gibi; ulusal medyadan (gazete, dergi, mecmua, TV, internet vb.) da takip edilebilir. Sumaş KAP sayfası bağlantı adresi ve Sumaş iletişim kanalları aşağıdaki gibidir:

 • Sumaş ADRES: YOLÖREN KÖYÜ MEVKİİ EDREMİT / BALIKESİR
 • Sumaş Telefon: +90 – 266 – 3921169

Sumaş KAP sayfası bağlantı Adresi: https://www.kap.org.tr/tr/sirket-bilgileri/genel/2801-sumas-suni-tahta-ve-mobilya-sanayi-a-s