Şirket Haberleri: KONTR MIATK HUNER KARYE ALARK ENSRI

Şirket Haberleri: KONTR MIATK HUNER KARYE ALARK ENSRI

21 Ekim 2022 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Şirket Haberleri: KONTR MIATK HUNER KARYE ALARK ENSRI şirketlerinin açıkladığı iş anlaşmaları ve şirkete dair gelişmeler haberimizde derlenmiştir, incelenebilir. Ayrıca diğer hisse haberleri için de buraya göz atılabilir.

Şirket Haberleri: KONTR MIATK HUNER KARYE ALARK ENSRI

KONTR: Kontrolmatik YKB Sami Aslanhan ve Ömer Ünsalan, yurt içi/dışı kurumsallara satıştan 500 milyon lirayı şirkete faizsiz borç vermişti. Söz konusu tutar şu yatırımlar için kullanılacak:

  • Pomega kapasite artışı.
  • ABD’de teşvik başvurusu yapılan 2+1 GWh LFP batarya hücresi.
  • IoT departmanın şirketleştirilmesi, seri üretim hattı.

MIATK: Katar menşeli AVEY firması ile sağlık alanında Yapay Zeka Destekli Erken Kişisel Hastalık Teşhisi konusunda Katar ve Türkiye’de ortak yatırımlar yapılması ve projeler geliştirilmesi konusunda iş birliği sözleşmesi imzalandı.

Ayrıca Mia Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Beltekin açıklamalarda bulundu:

  • 5 yıldır mikro mobilite üzerine çalışmalar yapıyoruz. Markamızı ve tedarik zincirimizi oluşturmakla birlikte yapay zeka entegrasyonlarımızı ve müşteri ilişkilerini de oluşturarak artık sektöre giriş yapmaya hazırız.
  • Bu alanda paylaşımlı platform sağlayıcı olmak istiyoruz. Orta vadede üretim tarafına da girebiliriz. Ana çıkış hamlemiz elektrikli bisiklet olacak.
  • Artırılmış/ Sanal / Karma Gerçeklik teknolojilerine yatırım yaptık ve halen ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Ürünlerimiz genelde son kullanıcıya dayanıyor. Sağlıkta, dil eğitimi ve genel eğitim sistematiği ile ilgili projeler geliştiriyoruz.
  • Herkes gözlüklere önyargılı bakıyor, ancak onlar değiştiğinde 3 yıla kadar gece onları şarj edeceğiz. Lens de olacak. Hepsi karma gerçekliğe dönüşecek. Yani hem bütün hayatımızı göreceğiz hem de o hayatın üzerine sanal şeyler de bindirilecek.
  • Bu alan, Mia Teknoloji’nin en çok yatırım yaptığı alanlardan bir tanesi ve burada yatırım da alıyor. Bu alanda ulusal donanım üreticileri ile çalışmalar yapmak istiyoruz.
  • Halka sonrası yatımlarımızı artırdık ve katlayarak artıracağız. Metaverse ve Mikro Mobilite alanları, en büyük yatırım alanlarımız olacak. Katar’da ve New York’ta şirketimiz var. Oradan da güzel haberleri 1-2 gün içerisinde yayınlayacağız.

HUNER: İstanbul Portföy Greenone Yenilenebilir Enerji Girişim Semayesi Yatırım Fonu’nun sahibi olduğu DGN Solar Enerj’nin %72,7’si 4.121.568 $’a satın alındı. Satın alıma ilişkin ilk ödeme 29.06.2022 tarihinde 800.000 $  olarak yapılmıştı, kalan 3.321.568  $ bugün ödendi.

KARYE: İstanbul Portföy Greenone Yenilenebilir Enerji Girişim Semayesi Yatırım Fonu’nun sahibi olduğu DGN Solar Enerji’nin %27,3’ü 1.547.704 $ ‘a satın alındı. Satın alıma ilişkin ilk ödeme 29.06.2022 tarihinde 1.200.000 $  olarak yapılmıştı, kalan 347.704 $ bugün ödendi.

ALARK: 14.06.2022’de 31,50₺’den başlayan geri alımlar bugün de devam etti. Bugün 62,10₺ ağırlıklı ortalama ile 148.972 lot şirket tarafından geri alındı. Böylece alınan lot sayısı 1.797.086’a ulaştı. (Alınanların sermayeye oranı %0,4131)

ENSRI: Tekirdağ’da bulunan fabrikasının 2.885 m2 lik çatı alanına Güneş Enerjisi Panellerinin yerleştirilmesi için yüklenici firma ile sözleşme imzaladı. Projenin 30.11.2022 tarihine kadar hayata geçirilmesi öngörülüyor.