Prysmian Kablo Kimin Ne İş Yapar? PRKAB Hisse!

Prysmian Kablo Kimin Ne İş Yapar? PRKAB Hisse!

9 Aralık 2020 2 Yazar: Nilgün Ciğerci

Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri Anonim Şirketi, uluslararası çapta faaliyet gösteren Prysmian Group’un Türkiye operasyonudur. Geçmişi 1900’lü yıllara dayanan Prysmian Group’un Türkiye operasyonu merkezi 1964 yılından beri Bursa’nın Mudanya İlçesi’nde bulunmaktadır. Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş. hisseleri Borsa İstanbul’da (BİST) PRKAB kodu ile işlem görmektedir. Prysmian Kablo kimin ne iş yapar, PRKAB hisse performansı nasıl sorularının yanı sıra içeriğimizde firma hakkında pek çok farklı suale detaylı cevap bulabilirsiniz…

Prysmian Kablo Kimin Ne İş Yapar?

Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş kablo sektöründe faaliyet gösteren bir firmadır. Küresel çapta faaliyet gösteren Prysmian Kablo, dünya kablo üretiminin önemli bir kısmını karşılamaktadır. Prysmian Kablo ortaklık yapısı aşağıdaki gibidir:

 • DRAKA HOLDING B.V. – yüzde 83,75
 • Diğer – (halka açık işlem gören fiili dolaşımdaki pay) yüzde 16,25

Bu noktada DRAKA HOLDING B.V. kimdir / kimindir / sahibi kim gibi sorular ortaya çıkmaktadır. DRAKA HOLDING B.V. Prysmian Group’un alt kuruluşudur. 2011 yılında Prysmian Group; Prysmian ile Draka firmalarının birleşiminden meydana gelmiştir. Bu nedenle Türk Prysmian Kablo’nun hakim ortağı güncel olarak Prysmian Group denilebilir. Öncelikle Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş Yönetim Kurulu kimlerden oluşuyor bunu paylaşalım ve akabinde, global çapta faaliyet gösteren Prysmian Group hakkında bir miktar daha bilgi verelim.

Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş Yönetim Kurulu şu isimlerden oluşmaktadır:

 • Halil İbrahim Kongur – Yönetim Kurulu Başkanı
 • Cinzia Farise – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı & CEO
 • Ercan Gökdağ – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Maria Cristina Bifulco – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Andrea Pirondini – Yönetim Kurulu Üyesi
 • Mine Ayhan – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
 • İsmet Su – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
 • Banu Uzgur – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Prysmian Group Kimin? Prysmian Group Hakkında Bilgi

Prysmian Group, elektrik enerjisi iletimi ve telekomünikasyon kabloları ve sistemleri üreten Milano merkezli çok uluslu bir İtalyan şirketidir. Prysmian Kablo markaları; Prysmian, Draka ve Brandpoint olarak piyasada yer almaktadır. Prysmian Group dünyanın en büyük kablo üreticisidir. Prysmian Group, FTSE MIB endeksinde Borsa Italiana’da işlem gören halka açık bir şirkettir. Prysmian Group’un yaklaşık 30 bin civarında çalışanı bulunmaktadır. Firmanın yıllık satış geliri 11 milyar Euro’nun, faaliyet geliri (brüt) 800 milyon Euro’nun ve net geliri de 300 milyon Euro’nun üzerindedir.

Prysmian Kablo PRKAB Hisse Performansı Nasıl?

Prysmian Kablo hisseleri Borsa İstanbul’da PRKAB kodu ile işlem görmektedir. PRKAB hissenin geçtiğimiz 5 yıllık grafiği incelendiğinde; uzun süren bir yatay seyrin ardından yükseliş göze çarpmaktadır. 2015 yılı Aralık Ayı’nda 2 liranın üzerinde işlem gören PRKAB hisse; dar bantta yaptığı ufak hareketlerle 2020 yılı başına kadar gelmiştir.

2020 yılı Şubat Ayı’nda 4,5 liraya kadar yükselen PRKAB bu seviyede tutunamayarak Mart 2020’de 2 lira düzeyine geri dönse de yeniden yükseliş trendine girmiş ve Ekim 2020’de 15 liranın da üzerine çıkmıştır. Akabinde gelen kar satışları ile bir miktar gerilemiştir. PRKAB hisse 9 Aralık 2020 günü 13,34 lira düzeyinden işlem görmektedir.

Son 1 yıllık zaman dilimi ele alındığında; PRKAB’ın anlık olarak gördüğü en düşük seviye 1,94 lira ve en yüksek seviye ise 17,14 lira olarak kayıtlarda yer almaktadır. Yatırımcılar ve piyasa aktörler PRKAB hissenin 2020 yılının geri kalan günlerinde ve 2021 yılında nasıl bir seyir izleyeceğini merakla takip etmektedir.

Türk Prysmian Kablo Haberleri KAP ve İletişim Kanalları

Türk Prysmian Kablo Borsa İstanbul’a kote bir şirket konumunda bulunduğundan; gerçekleşen gelişmeleri Kamuyu Aydınlatma Platformu KAP’a düzenli olarak bildirmektedir. Türk Prysmian Kablo haberleri KAP üzerinden takip edilebileceği gibi firmanın resmi internet sitesinde yer alan “E-Bülten Aboneliği” gerçekleştirilerek da anlık bilgi sahibi olunabilir.

Kamuya açık kaynaklar üzerinden / yazılı, görsel ya da işitsel medyadan da firma hakkındaki haberleri takip etmek mümkündür. Firmanın resmim internet sitesinde Prysmian kablo fiyat listesi de güncel olarak paylaşılmaktadır. Prysmian Kablo iletişim kanalları aşağıdaki gibidir:

 • Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri Genel Merkez Adres: Ömerbey Mah. Bursa Asfaltı Cad. No:51 Mudanya 16941 – Bursa
 • Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri Bursa Telefon: +90 224 270 30 00
 • Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri İstanbul Şube Adresi: Haktan iş Merkezi No:39 Kat:2 Setüstü- Kabataş-İstanbul
 • Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri İstanbul Telefon: +90 212 393 77 00

Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri resmi web sitesi: https://tr.prysmiangroup.com/