Proje Bazlı Devlet Destekleri 2020 Şartları Açıklandı!

Proje Bazlı Devlet Destekleri 2020 Şartları Açıklandı!

29 Aralık 2019 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Proje bazlı devlet destekleri 2020 şartları açıklandı. 2020 yılında devletin yardım vereceği proje bazlı yatırımların nitelikli personel, enerji ve hibe ihtiyaçlarına ilişkin esaslar belirlendi. İşte devlet nitelikli personel desteği, devlet enerji desteği ve devlet hibe desteği esasları hakkında detaylar…

Proje Bazlı Devlet Destekleri Nitelikli Personel Desteği 2020 Esasları!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yatırımlara proje bazlı devlet yardımı verilmesine ilişkin kararın uygulanmasına ilişkin tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğde proje bazlı yatırımlara verilecek olan 2020 devlet nitelikli eleman desteği, devlet hibe desteği ve devlet enerji desteği, vb. gibi yardımlar kapsamında uygulanacak olan esaslar açıklandı.

MUGF Bank kimin, MUGF Bank iletişim ve MUGF Bank hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.

Devlet nitelikli eleman desteği, yatırım teşvik belgesi dahilinde yatırımla istihdam edilenler göz önünde bulundurularak yatırım ve işletme döneminde uygulanacak. İlgili destekten faydalanılan eleman için devletin sağladığı herhangi bir başka nakit ücret yardımından faydalanılamayacak. Nitelikli eleman desteği başvurusu; şirket ortakları, yönetim kurulu üyeleri ile söz konusu kişilerin birinci ve ikinci derece kan ve kayın hısımları için gerçekleştirilemeyecek. Nitelikli eleman devlet desteği, çalışana ödenen net ücret kadar sağlanabilecek ve bu ücrette ilgili kararda belirtilen azami ücret sınırı aşılamayacak.

Devlet Enerji Desteği 2020 Uygulama Esasları!

Proje bazlı devlet yardımı dahilinde enerji desteği, kararda belirtilen süre ile oran aşılmamak sureti ile azami yardım tutarına kadar sağlanacaktır. Devlet enerji desteği, enerjiyi temin eden kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen, bedeli fatura döneminde, peşin olarak ödenen enerji harcaması esas alınarak yapılacaktır. Söz konusu desteğe nakliye, dağıtım, iletim, vergi, fon gibi harcamalar dahil olmayacaktır.

Devlet Faiz ve Kar Payı Desteği 2020 Uygulama Esasları!

Devlet faiz ve kar payı desteği yurt dışı yerleşik aracı kurumlardan kullanılan yatırım kredileri yahut finansmanına uygulanmaktadır. Destekten faydalanabilmek için teşvik belgesi dahilinde yatırımda kullanılması şartı istenmektedir.

JP Morgan Bank hakkında bilgi için buraya göz atabilirsiniz.

Devlet Makine ve Teçhizat Desteği 2020 Uygulama Esasları!

Söz konusu devlet yardımı makine ve teçhizat yatırımlarının maksimum yüzde 25’i kadar yapılacaktır. Devlet makine ve teçhizat desteği kararda belirtilen oranda ve azami destek tutarına varıncaya dek ödenecektir.

Proje Bazlı Devlet Destekleri Ne Zaman Ödenecek 2020?

Devlet nitelikli eleman, hibe ve enerji destekleri 2020 yılının Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım aylarında gerçekleştirilecektir. Bunun yanı sıra teşvik belgesi dahilinde sağlanan yatırım ile istihdam edilenler için yapılacak olan sigorta pirimi işveren hissesi desteği, yatırımcı bilgilerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesini takip eden ay başlayacak olup, teşvik belgesinde belirtilen süre kadar destekten faydalanılacaktır.