Peru Parası Nedir Peru Para Birimi Nuevo Sol

Peru Parası Nedir Peru Para Birimi Nuevo Sol

30 Mart 2020 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Güney Amerika ülkelerinden Peru Cumhuriyeti para birimi olarak Nuevo Sol kullanmaktadır. Peru Nuevo Solü olarak ifade edilen Nuevo Sol; Peru’da sadece sol, ya da sadece PEN şeklinde de ifade edilmektedir. Peru resmi para birimi Nuevo Sol’ün uluslararası kısaltması ve kodu da zaten “PEN” şeklindedir. Yine uluslararası numarası 604 olan Nuevo Sol’ün alt birimi “céntimo” olarak ifade edilir. Çoğulu centimos şeklindedir. 100 centimos 1 Nuevo Sol’e eşittir. Peru Parası Nedir Peru Para Birimi Nuevo Sol haberimizde Peru para birimi hakkında daha detaylı bilgi edinebilir ve Peru asgari ücret rakamlarını da bulabilirsiniz.

Peru parası Nuevo Sol hakkında yazımızın devamında yalnızca sol ya da PEN ibarelerini kullanacağız. Zira yukarıda da belirttiğimiz üzere Peru para birimi kısaltması sol ve PEN olarak kullanılmaktadır. Peru Nuevo Sol İngilizce “Peruvian sol” ve İspanyolca da “sol peruano” şeklindedir. PEN TL kuru, PEN USD kuru, PEN EUR kuru ve PEN hakkında diğer bilgilere geçelim. Bütün para birimleri için buraya göz atabilir, ülkelerin para birimlerini tek sayfada inceleyebilirsiniz.

Peru Solu TL Kuru! Peru Para Birimi TL Karşılığı

Peru para birimi PEN’in TL karşılığı sürekli artmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Türk Lirası’ndan daha değersiz bir para birimi konumunda olan Peru parası hali hazırda 1,93 Türk Lirası seviyesinden işlem görmektedir. Dolayısıyla 1 Peru Sol kaç TL sorusunun güncel kurla cevabı 1,93 Türk Lirası şeklindedir. 50 Peru kaç TL sorusunun cevabı da yaklaşık 97 TL şeklindedir. 500 Nuevo Sol de yaklaşık 970 Türk Lirası’dır. 1000 Peru parası kaç TL sorusunun cevabı da güncel kur ile 1930 Türk Lirası’dır.

Peru Parası Nuevo Sol Dolar Kuru Nasıl? Dolar PEN Kuru!

1 Nuevo Sol 0,30 dolar düzeyinden işlem görmektedir. Bu rakam birkaç yıl önce 0,35 seviyesinde idi. Dolayısıyla Peru para birimi dolar karşısında değer kaybetmektedir denilebilir. Güncel olarak 1 Dolar 3,37 PEN’e denk gelmektedir. Bu rakam da birkaç yıl önce 2,76 düzeyinde idi.

Nuevo Sol Euro Kuru Nasıl? Euro PEN Kuru!

1 Nuevo Sol 0,26 Euro’ya denktir. Bu rakam birkaç yıl önce de hemen hemen aynı noktadaydı. Dolayısıyla Peru para birimi Euro karşısında değerini korumaktadır denilebilir. Güncel kurla 1 Euro 3,85 Peru parası eşitindedir.

Peru Parası Banknotları! Nuevo Sol Banknotları Nelerdir?

Peru Nuevo Sol banknotları aşağıdaki gibidir.

  • 10 Peru Nuevo Sol (En küçük Peru Nuevo Sol banknotudur)
  • 20 Peru Nuevo Sol
  • 50 Peru Nuevo Sol
  • 100 Peru Nuevo Sol
  • 200 Peru Nuevo Sol (En büyük Peru Nuevo Sol banknotudur)

Peru Parası Bozdurma! Peru Parası Türkiye’de Bozulur Mu?

Peru parası bozdurma ülkemizde sıkıntılı bir işlemdir. Pek çok döviz bürosu Peru Solü bozmaz. Peru parası bozdurmak için büyük döviz büroları ile görüşülebilir. Bundan sonuç alınamazsa internetteki güvenilir alış veriş sitelerinden Nuevo Sol satışa çıkarılabilir. Merkez Bankası Peru parası bozmaz. Peru parası Merkez Bankası tarafından bozulmaması Nuevo Sol’e özel değildir. Bireysel bazda döviz bozma ya da alma işlemi Merkez Bankası’ndan yapılamamaktadır.

Peru Asgari Ücret Rakamı Nedir? Peru’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Peru’da asgari ücret 285 dolar düzeyindedir. Peru Parası Nedir Peru Para Birimi Nuevo Sol haberi akabinde; Dünyada asgari ücret rakamları için buraya göz atabilir, diğer ülkelerin asgari ücret rakamlarını da buradan inceleyebilirsiniz.