Oyakbank Kimin Oyakbank’a Ne Oldu?

Oyakbank Kimin Oyakbank’a Ne Oldu?

19 Haziran 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Oyakbank’ın kuruluş tarihi olarak 1984 yılını verebiliriz. Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak bankacılık faaliyeti yürüten Bank of Boston, 1984 yılında İstanbul’a şube açmıştır. 1990 yılına gelindiğinde Bank of Boston; Alarko Holding, Oyak ve Cerrahoğlu’nun da ortaklığa katılması ile birlikte 4 ortaklı bir Türk Bankası haline gelmiştir ve adını da First National Bank of Boston olarak değiştirmiştir. Bankanın ismi 1 yıl sonra Türk Boston Bank A.Ş. olarak bir kez daha değiştirilmiştir. 1994 yılına gelindiğinde OYAK (Ordu Yardımlaşma Kurumu) bankanın bütün hisselerini satın almış ve bankanın ismini Oyakbank olarak değiştirmiştir. Oyakbank Kimin Oyakbank’a Ne Oldu haberimizde detayları inceleyelim…

Oyakbank Kimin Oyakbank’a Ne Oldu?

Oyakbank’ın sahibi olan OYAK Grubu; 1994 yılında İrlanda’da Oyak European Finance Plc’yi ve 1996 yılında da Almanya’da Oyak Anker Bank GmbH’ı satın alarak finansal faaliyetlerini büyütmüştür. 1996 yılına kadar sadece kurumsal bankacılık hizmeti veren Oyakbank, 1998 yılından itibaren bireysel bankacılık hizmeti de vermeye başlamış ve müşteri portföyünü genişletmiştir.

Oyakbank Sümerbank’ı Satın Aldı!

Banka 1998 yılında aldığı bireysel bankacılık yapma kararının ardından hızlı bir büyüme sürecine girmiş; 2001 yılında Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu bünyesinde bulunan Sümerbank’ı satın alarak Türkiye çapındaki şube ağını genişletmiştir. 2002 yılından sonra Sümerbank’ı da bünyesine katarak yoluna devam eden Oyakbank, 359 şubeye ulaşmıştır. Bu rakam o dönem Oyakbank’ın Türkiye’nin en büyük bankaları arasına girmesini sağlamıştır. Günümüzde dahi 350’den fazla şubesi olan banka sayısı ancak iki elin parmakları kadar olduğu düşünüldüğünde; Oyakbank’ın 2002 yılında ulaştığı şube sayısı daha da anlam kazanmaktadır. Oyakbank bahse konu tarihte portföy büyüklüğü bakımından da Türkiye’nin en büyük 7. bankası konumunda olmayı başarmıştır. Türkiye’de bankalarda bulunan mevduatların yüzde 11’inden fazlası bahse konu tarihte Oyakbank’ta bulunmaktaydı.

Oyakbank’a Ne Oldu?

2007 yılına gelindiğinde Hollanda merkezli faaliyet gösteren ING Bank tarafından banka satın alınmıştır. Oyakbank’ın ING Bank tarafından satın alınma bedeli 2,6 milyar dolara yaklaşmıştır. 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren ING Grup çatısı altına girmiştir. Oyakbank Kimin Oyakbank’a Ne Oldu haberi akabinde; Türkiye’de kapatılan bankalar listesine buradan göz atabilirsiniz.