Online Girişim Yöntemleri

Online Girişim Yöntemleri

1 Ocak 2024 0 Yazar: Şerife Uslu
2024 yılı itibariyle internetten para kazananların sayısı oldukça arttı. Bundan daha ilginç bir bilgi var ki internetten para kazanmak isteyenlerin sayısı, şu anda bu mecradan para kazananlara nazaran çok daha fazla arttı. Yani günümüzde herkes internetin nimetlerinden faydalanmak ve gelir elde etmek istiyor. Şu anda kimisi artık bunun için çok geç olduğunu düşünürken kimisi de hala potansiyel olabileceğini öngörüyor. Bu soruyu cevaplayarak bir giriş yapmak gerekirse internet her daim kazanç potansiyeli barındıran uçsuz bucaksız bir deryadır. Yaratıcı bir online girişim fikirleri ile piyasaya bir anda girebilir ve inanılması güç rakamlar kazanabilirsiniz. Bunun için mevcut olan işi yapmama, fiyat belirleme, reklam stratejileri ve daha birçok değişkenin hesaplanması gerekmektedir. Merak etmeyin makalemizi sonuna kadar okuduğunuzda aklınızdaki birçok soru da cevaplanmış olacak.

Online Girişim Nedir? İnternetten Para Kazanmaya Nereden Başlayabilirim?

Eskiden kurulacak bir iş için birçok araştırma yapılır, vergisel işler halledilir ve gereken ekipmanlar sağlanırdı. Adından da anlaşılacağı üzere bu işlere girişmekten girişim kelimesi ortaya çıkıyor. Girişimi fiziki olarak değil bilgisayar üzerinden yapmak ise karşımıza online girişim kavramını çıkarıyor.
  • Online bir işe girişmeden önce kendinizi tartın. Bu piyasada var olmak için gerekli kriterleri taşıyor muyum sorusunu kendinize sorun.
  • Piyasanın yeterince doygun olup olmadığını mutlaka kontrol edin.
  • Eğer bir ürün pazarlayacaksanız z kuşağını mutlaka radarınıza alın. Harcamaların en fazla gerçekleştiği dilimler arasında z kuşağı ve bayan tüketiciler bulunuyor.
  • Uzmanlık gerektiren bir iş mi yoksa daha basit bir oluşum mu hazırlamak istiyorsunuz?
  • Ne kadarlık bir gelir sizi tatmin eder? Gireceğiniz piyasada sizden önce birilerinin var olduğunu unutmayın.
Belirtmiş olduğumuz gibi yapılacak iş ne olursa olsun bir ön araştırma yapmak oldukça önemlidir. Mevcut olan bir düşünceyi inovatif bir düşünce yapısıyla yorumlayarak girişimde de bulunabilirsiniz. Buna verilebilecek en güzel örneklerin başında ise Dropshipping gelmektedir.

1-   Dropshipping İş Modeli

Kelime anlamı olarak stoksuz satış anlamına gelen Dropshipping iş modelinde, satıcı ürünü depolamadan satış gerçekleştirmektedir. İlk olarak en çok merak edilen Dropshipping Türkiye’de yasal mı? sorusuna yanıt verelim. Bu yöntem şu an için hükümet tarafından herhangi bir yasaklamaya maruz kalmadı. İlerleyen dönemlerde vergilendirmesi gündeme gelse de 2024 yılı itibariyle Türkiye’den Dropshipping iş modeli ile satış yapabilirsiniz.
  • Dropshipping’de satıcı ürün depolamaz ya da stoklamaz.
  • Kurulacak bir internet sitesi ya da açılacak sosyal medya plaformu üzerinden satış yapılır.
  • Satış sonrası tedarik, kargolama, paketleme ve teslim gibi tüm işlemler ilgili firma tarafından yürütülür.
  • Burada Dropshipping yöneticisi sadece satışı alır ve tedarikçi firmaya iletir.
  • Sizin tek yapmanız gereken ise müşterilerin ürün ile ilgili sorunlarını dinlemek ve iade işlemleriyle ilgili durumları kontrol etmektir.
  • Bu modelde kazanç tedarikçi ile sizin arasındaki anlaşmaya bağlıdır.
  • Tedarikçiniz ile dilerseniz ürün başı dilerseniz yüzdelik olarak bir anlaşma yapabilirsiniz.
  • Ufak ürünlerde parça başı, büyük ürünlerde ise yüzde üzerinden anlaşma yapmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Telefon kılıfı, aksesuar, küpe, kolye, takı gibi ürünlerde satılan ürün başı komisyon almak çok daha mantıklıdır.

2-   El Yapımı Ürünlerin Satışı

Kulağa artık alışılmış bir kavram gibi gelse de el yapımı ürünler satmak getirisi oldukça yüksek bir iş modelidir. Burada doğru pazara yönelmek son derece önemlidir. Özellikle erkek okuyucuların bir el işi ürünleri nasıl imal edelim dediklerini duyar gibiyiz. Ancak şundan emin olabilirsiniz handmade ürünler kategorisinde online girişim yapan erkeklerin sayısı kadınların neredeyse iki katıdır. Burada yapmanız gereken doğru ürünü bulmak ve ücreti mukabilinde başka bir kişiye ürettirmek ya da yaptırmaktır.
  • Amugurimi Bebekler: Kimisinin adını ilk kez duyduğu kimisinin ise çokça aşina olduğu amugurimi bebeklerin handmade ürünler arasında satış sirkülasyonu oldukça hızlıdır. Çeşitli renklerde ve figürlerde üretilen bu bebekleri örmek için özel bir tığ ve ip gerekmektedir. Ancak bu işe eli yatkın olan biri kolayca bu işi yapabilmektedir. Amugurimi bebeklerin yanı sıra çeşitli hayvan figürleri de hem hediyelik için hem de dekorasyon için çokça kullanılmaktadır. Burada sizin yapmanız gereken ise onu online bir girişim haline getirmektir. Peki, nasıl?
  • Bu bebekleri üretmesi için bir kişiyle anlaşın.
  • Özellikle ev hanımları el işi örgü konusunda oldukça marifetlidir.
  • Sonrasında başlangıç olarak sadece bu iş ile ilgili paylaşım yapacağınız bir sosyal medya platformu oluşturun. ( En ideali İnstagram’dır diyebiliriz)
  • Dolap, Letgo, Sahibinden gibi kişilerin güvenle alışveriş yapabilecekleri platformlara aynı anda ilan girin.
  • Sizin için üretim yapan kişiye parça başına ödeme yapın
2024 yılı itibariyle en ucuz amugurimi oyuncağının 250 – 300 TL bandında olduğunu düşünürsek günde 10 adet satılması sizlere 3000 TL bir gelir sağlayacaktır. Sizin için üretim yapacak ev hanımına parça başı 100 TL ödeme yaptığınızı düşünürsek günlük 2000 TL para sizlerin cebine kalacaktır. Bu reklam harcaması yapmadığınız halde elinize kalacak potansiyel getiridir. Özel üretim oyuncaklar için farklı fiyatlamalar yapabilir, sosyal medyada reklam vererek daha fazla kişiye ulaşmayı hedefleyebilirsiniz.

3-   Amazon FBA

Ülkemizde aşırı popüler olmayan ancak 2024 yılının son çeyreğine doğru tanınırlığının artacağını düşündüğümüz FBA, sadece Amazon şirketi tarafından sunulan bir hizmettir. Kelime anlamı olarak Fullfillment By Amazon anlamına gelen FBA, Dropshipping iş modeli gibi görünse de oldukça farklıdır. Bu yöntemde satıcı yani siz stok sahibi olarak işlemlerinizi yürütürsünüz. Amazon ise anlaşmalı olduğu depolarda sizin ürünlerinizi bekletir ve satış sonrası işlemlerini yürütür. Burada kişilerin Amazon ile çalışması ve site üzerinden çeşitli indirimlerle satış yapabilmesi en büyük avantajdır. Kendi başınıza herhangi bir ürün alarak satmaya çalıştığınızda reklam vermek, ürünü kargolamak, iade süreci ile uğraşmak bir hayli yorucu olabilmektedir. Ancak FBA ile tüm bunlar sizin için Amazon çalışanları tarafından yürütülmektedir. Burada kilit nokta ise ürünlerinizin Amazon sitesinde satılacak olmasıdır. Oldukça inovatif bir online girişim olarak öne çıkan FBA, artıları olduğu kadar eksileri de olan bir yoldur. Bu yüzden iyi analiz edilmeli, mal stoklaması sonrasında yapılmalıdır.
  1. Satılacak ürünün niteliği oldukça önemlidir.
  1. Yurt dışına da satış yapılacağından sadece Türkiye’de önemli ürünler tercih edilmemelidir.
  1. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse dizi karakterlerinin yer aldığı telefon kılıfları satacak olun. Burada Türk dizilerinden karakterler değil dünya dizilerinden karakterler seçmeniz satışlarınızı artıracak en önemli yoldur.
Görüldüğü üzere online girişimlerde işin niteliği kadar ürünün kalitesi ve çeşidi de önemlidir. Online bir fikri hayata geçirmeden önce tüm hatlarıyla incelemenizi ve o işe masraf yapmadan mevcut pazarı iyi araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle son maddemizde açıkladığımız Amazon FBA, gerçek anlamda gelir getirme potansiyeli olan bir iştir. Ancak madalyonun diğer tarafından baktığımızda gerekli araştırmaları yapmadan direkt stok çeken ve depoda bekleten bu yüzden Amazon’dan ürün bekletme kira cezası yiyen kişilerde vardır. Önemli olan bir işi güzelce araştırmak, gereken ekipmanları sağlamak ve sonuçlarını da göze alarak o işe girişmektir.