Ne Kadar Rapor Parası Alacağım? Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

Ne Kadar Rapor Parası Alacağım? Rapor Parası Nasıl Hesaplanır?

27 Nisan 2017 4 Yazar: Emine Zaman

2017 yılında asgari ücretin net bin 404 Türk Lirası olarak belirlenmesinin akabinde, asgari ücrete bağlı olarak hesaplanan pek çok ücrette revize edildi. Sigorta prim ücretlerinde askerlik borçlanmasına, icra kesintisinden rapor parasına kadar pek çok ücret, asgari ücrete göre belirleniyor. Kimi ücretler net asgari ücrete göre hesaplanırken, rapor parası vb. ücretler de brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

Asgari ücret tespit komisyonu tarafından gerçekleştirilen toplantılar neticesinde brüt asgari ücret 2017 yılı başında 1.777,50 Türk Lirası olarak tayin edilmişti. Bu ücretin belli olmasının akabinde çalışanların 2017 yılı için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) alabilecekleri minimum rapor ücreti de belirlendi. Buna göre 2017 yılında hastalık nedeniyle rapor parası, doğum rapor parası ve iş kazası rapor ücreti için ödenecek bir günlük minimum meblağ; ayakta tedavi edilen hastalar için 39,50 Türk Lirası olarak tayin edilmiştir. Aynı şekilde hastalık, doğum ve iş kazası nedeniyle yatarak tedavi edilen çalışanlar için ödenecek rapor parası 29,62 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

Asgari ücret haricindeki çalışanlar rapor ücretlerini şu şekilde hesaplayabilirler: Rapor almadan evvelki  3 aylık brüt gelir toplamının, söz konusu 3 aydaki toplam gün sayısına bölünmesi ile elde edilen sonucun ayakta tedavilerde 3’te 2’si ödenirken, yatarak tedavilerde ise yarısı ödenmektedir.

Rapor Parası Tam Yatmadı!

Yukarıda belirtilen tutarlar üzerinden elde edecekleri rapor ücretini hesaplayabilecek olan çalışanlar, kimi zaman hak ettikleri tutarın hesaplarına yatmama durumu ile karşılaşabilmektedirler. Bu konuda sık sık “Rapor param eksik yattı” şeklinde serzenişler duyabiliyoruz. Bu durumun ilk nedeni, SGK’nın rapor parası ödemesi yaparken raporun ilk 2 gününü dikkate almamasıdır.

Örneğin 5 günlük rapor alan ve ayakta tedavi edilen bir asgari ücretli vatandaşın elde edebileceği rapor ücreti 5-2= 3 gün * 39,5 TL’den 118,5 Türk Lirası’dır. Rapor sürenize göre bu tutarı kendiniz hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplama 2017 yılının tamamında geçerli olacaktır. “Rapor param bankada görünmüyor” diyorsanız buradan rapor parası ne zaman yatar haberimizi okuyabilirsiniz.