Moody’s Türkiye’nin Notunu Değiştirmedi!

Moody’s Türkiye’nin Notunu Değiştirmedi!

8 Aralık 2019 0 Yazar: Şerife Uslu

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin notunu değiştirmedi. Hali hazırda Moody’s’in Türkiye kredi notu B1 ve kredi görünümü negatif görünmekte. Moody’s takviminde 6 Aralık’ta açıklama yapılması kararlaştırılan ülkeler Türkiye, Beyaz Rusya, Faroe Adaları, Gabon ve Namibya idi. Moody’s söz konusu ülkelerden yalnızca Namibya hakkında güncelleme yaptı!

Moody’s Türkiye’nin Notunu Güncellemedi!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları ülkelerin kredi görümü ve notlarına ilişkin açıklama yapmak için yıllık takvimlerinde belirli bir gün tayin etmektedirler. Takvimlerde belirtilen bu günlerde ülkelerin kredi notları ve görünümleri hakkında güncelleme yapmakta ya da hali hazırdaki durumu değiştirmemektedirler. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s’in yıllık takviminde 6 Aralık, Türkiye ile birlikte birkaç ülke için daha açıklama yapacağı gün olarak belirlenmiş idi. Bu kapsamda Moody’s’in yaptığı açıklamaya göre Türkiye’nin kredi notu ve kredi görünümü değiştirilmemiştir.

Moody’s’in daha evvelki açıklamasında Türkiye’nin kredi notu B1, kredi görünümü ise negatif idi. Söz konusu not ve görünüm Moody’s’in 6 Aralık açıklamasında değiştirilmemiştir. Moody’s Türkiye ile birlikte Beyaz Rusya, Gabon ve Faroe Adaları kredi notları ve kredi görünümleri değiştirilmemiştir. Açıklamada Namibya hakkında güncelleme yapıldığı deklare edilmiştir.

Fitch ve Standart & Poor’s’un Türkiye Notları!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch 2 Kasım’da yaptığı açıklamada Türkiye’nin kredi görünümünü negatiften durağana yükseltmişti. Bununla birlikte BB- olan Türkiye’nin kredi notunu ise değiştirmeyerek teyit etmişti.

Standart & Poor’s (S&P) ise Türkiye hakkında yatığı son açıklamasında Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu ve not görünümünü değiştirmemişti. Standart & Poor’s’un (S&P) açıklamasına göre Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notu B+ ve not görünümü ise durağan şeklinde idi.

Güncel finans haberleri hakkında merak ettikleriniz için buraya göz atabilirsiniz.