Milli Piyango Oyunları Sisal-Şans Grubu’na Devrediliyor!

Milli Piyango Oyunları Sisal-Şans Grubu’na Devrediliyor!

24 Temmuz 2020 0 Yazar: Şerife Uslu

Milli Piyango İdaresi tarafından verilen hizmetler 2020 yılı Temmuz ayı sonu itibari ile Sisal-Şans Grubu’na devrediliyor. Buna göre 31 Temmuz 2020 tarihine kadar; Milli Piyango oyunu, Sayısal Loto, Süper Loto, On Numara ve Şans Topu Milli Piyango İdaresi tarafından oynatılmaya devam edilecek. 1 Ağustos’tan itibaren ise bu oyunlar Sisal-Şans Grubu tarafından oynatılmaya başlanacak. Milli Piyango oyunları Sisal-Şans Grubu’na devredildiğinde oyunlara zam yapılacağı da söylentiler arasında bulunuyor.

Milli Piyango Devir Duyurusu Yaptı

Milli Piyango İdaresi’nden yapılan duyuruya göre 2020 yılı Temmuz ayının son gününe kadar Milli Piyango, sayısal loto, süper loto, şans topu ve on numara oyunları Milli Piyango İdaresi yönetiminde oynanılmaya devam edilecek. 1 Ağustos’tan itibaren ise bahse konu oyunları oynatma yetkisi Sisal-Şans Grubu’na geçecek. Peki kimdir bu Sisal-Şans Grubu?

Sisal-Şans Grubu Kimin?

Türkiye Varlık Fonu yönetiminde bulunan Milli Piyango İdaresi’nin ifa ettiği görevlerin devredileceği ortaklık olan Sisal-Şans Grubu bir İtalyan-Türk ortaklığı. Şirket hisselerinin yüzde 51’i Şans Dijital ve İnteraktif Hizmetler Teknoloji Yatırım A.Ş’de bulunuyor. Şans Dijital ve İnteraktif Hizmetler Teknoloji Yatırım kimin sorusuna da Demirören Grubu’nun şeklinde cevap verilebilir. Şirket hisselerinin kalan yüzde 49’luk kısmı ise İtalyan Sisal S.p.A Grubu’nda bulunuyor. Şans oyunları en çok çıkan rakamlar için buraya göz atabilirsiniz.

Milli Piyango Oyunlarının Yönetimi 10 Yıllığına Demirören’e Geçiyor!

Geçtiğimiz yıl yapılan ihaleye İtalyan ortağı ile katılan Demirören Grubu şirketi Şans Dijital ve İnteraktif Hizmetler Teknoloji Yatırım AŞ’nin ihaleyi Sisal-Şans Grubu olarak kazanmasının akabinde; Türkiye Varlık Fonu ve Sisal-Şans Grubu arasındaki görüşmeler tamamlandı. Altyapı çalışmalarında da önemli bir yol kat edilmesinin ardından Milli Piyango İdaresi’nce oynatılan oyunların ihaleyi 10 yıllığına kazanan Sisal-Şans Grubu’na Ağustos ayı başı itibariyle geçirilmesine karar verildi. Milli Piyango Oyunları Sisal-Şans Grubu devir duyurusu; Milli Piyango resmi adresi http://www.mpi.gov.tr/ üzerinden yapıldı.

Milli Piyango Oyunlarına Zam Gelecek Mi?

10 yıllığına Milli Piyango uhdesinde oynatılan oyunların hakkını alan Sisal-Şans Grubu’nun Ağustos Ayı başı itibariyle oyunları oynatmaya başlamasıyla bahse konu oyunların kolon fiyatına da zam gelebileceği söylentiler arasında yer alıyor. Hali hazırda oyunların kolon fiyatları şu şekilde:

  • Sayısal Loto kolon fiyatı 1,5 lira
  • Süper Loto kolon fiyatı 2 lira
  • On Numara kolon fiyatı 1 lira
  • Şans Topu kolon fiyatı 1 lira

Yukarıda listelenen oyunların tam kolon fiyatları ise şu şekilde:

  • Sayısal Loto tam kolon fiyatı 12 TL
  • Süper Loto tam kolon fiyatı 12 TL
  • Şans Topu tam kolon fiyatı 5 TL
  • On Numara tam kolon fiyatı 5 TL

Sayısal Loto’ya 1 liralık zam yapılırsa kolon ücreti 2,5 lira, Süper Loto’ya 1,5 liralık zam yapılırsa kolon ücreti 3,5 lira olacak. On Numara’ya ve Şans Topu’na yapılacak 1’er liralık zam ise her iki oyunun da kolon fiyatını 2 lira seviyesine yükseltecek.