Kredi Notum Neden Düştü Kredi Reddi Kaç Puan Düşürür?

Kredi Notum Neden Düştü Kredi Reddi Kaç Puan Düşürür?

12 Ocak 2020 2 Yazar: Emine Zaman

Finansman ihtiyacı hisseden ve bunun için bankalara başvuran herkesi ilgilendiren ortak veri kredi notudur. Kredi notu düşük olan müşteriler kredi kullanmakta zorlanırken, kredi notu yüksek müşteriler likiditeye ulaşmakta sıkıntı çekmezler. Kredi notunun nasıl hesaplandığını bilmeyen vatandaş, kredi notunun neden düştüğünü de kestirememektedir. Bu nedenle sık sık kredi notum neden düşük serzenişini duymaktayız. Kredi notunu etkileyen faktörler konusunda bilgi sahibi olmak kredi notunu yüksek tutabilmek için önemlidir. Kredi notum neden düştü kredi reddi kaç puan düşürür ve daha pek çok sorunun cevabını haberimizde bulabilirsiniz.

Kredi Notum Neden Düştü Kredi Reddi Kaç Puan Düşürür?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından, dolayısıyla da bankacılık sektörü tarafından kurulmuş olan Findeks, müşterilerin kredi notunu öğrenmeleri için hizmet vermektedir. Yine Findeks tarafından kredi notunu etkileyen faktörler de açıklanmıştır. Kredi notunu etkileyen faktörler aşağıda sıralanmış ve kısaca detaylandırılmıştır. Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda kredi notunda düşüş yaşanmayacak, düşük kredi notu yükselmesi de yine bu hususlara dikkat edilmesi durumunda belli bir zaman dilimi sonrasında gerçekleşecektir. Kredi reddi kredi puanına yüzde 30 civarında etki eder. Aşağıda kredi notunu etkileyen faktörleri etkileme oranları ile birlikte madde madde bulabilirsiniz. TC Kimlik no ile kredi notu sorgulama e devlet kredi notu sorgulama için de buraya göz atabilirsiniz.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler!

Kredileri Ödeme Alışkanlığı

Bireysel kredi ürünü kapsamına giren; ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi, kredili mevduat hesabı ve kredi kartı gibi ürünlerin kullanımının akabinde borcun zamanında ve tam olarak ödenmesi, kredi notunu etkileyen en önemli faktör konumundadır. Kredi ödeme alışkanlığının kredi notuna etkisi yüzde 30’dur.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu

Evvelki kredilerin nasıl sonuçlandığı başta olmak üzere (ödenerek kapanması yahut takipte olması), hali hazırda ödemesi devam eden kredi taksitlerinin durumu kredi notu hesaplanmasında yüzde 25 seviyesinde etkilidir.

Yeni Kredi Açılışları

Kişinin yeni başvurduğu ve edindiği kredi olması durumunda, bu krediyi geri ödeme durumunda belirsizlik söz konusu olduğu için yeni kredi açılışları kredi skorunu yüzde 20 seviyesinde etkilemektedir.

Kredi Kullanım Yoğunluğu

Müşterinin çok sık kredi kullanması kredi notunda bir risk olarak görülse de, hiç kredi kullanmamış bir müşterinin kredi notu da düzenli kredi kullanan ve borcunu ödeyen kişiye göre daha düşük çıkabilmektedir. Kredi kullanım yoğunluğunun asgari ve azami sınırlar arasında kalması, mümkünse optimum seviyede gerçekleşmesi müşterinin kredi puanını yükselten faktörler arasındadır.

Kredi notunu etkileyen unsurlardan 4’ü bu şekilde sıralanırken, yüzde 10’luk bir dilim ise müşteri gelir durumu, teminat durumu vs. gibi diğer faktörlerden meydana gelmektedir. Kredi kartını kapatmak kredi notunu düşürür mü sorusunun cevabı ise, herhangi bir borç ya da borç gecikmesi yok ise kredi kartını kapatmak kredi notunu düşürmez şeklindedir. Ancak düzenli kredi kartı ödemesinin kredi kartı puanına uzun vadede olumlu etki ettiği unutulmamalıdır. Kredi notu skalası ve kredi notu anlamlarına da buradan göz atabilirsiniz.