Kısa Sürede Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yapılır?

Kısa Sürede Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yapılır?

13 Ocak 2020 3 Yazar: Nilgün Ciğerci

Bankacılık sektörü hayatımızın pek çok aşamasını doğrudan etkiliyor. Eğitimi için nakte ihtiyaç duyanlar, evlenmek isteyenler ama yeterli birikimi olmayanlar, ev sahibi olmak isteyip de finansman sıkıntısı çekenler, araç almayı düşünen, iş yeri açmak isteyen ama bunlar için yeterli parası olmayanlar ya da genel olarak ihtiyaçları için borç para bulamayanların ilk adresi bankalardır. Bankalardan alınan krediler ile yukarıda saydığımız ve daha pek çok ihtiyaç giderilebilmektedir. Yalnız bu noktada kredi notu ön plana çıkmaktadır. Pek çok vatandaş da bu konudan muzdarip olarak “kredi notum düşük, kredi notumu nasıl yükseltirim?” demektedir. Kısa sürede kredi notu yükseltme nasıl yapılır hakkında merak ettikleriniz haberin devamındadır.

Kredi notu düşük olan vatandaşlar, daha önce herhangi bir kredi ürünü kullanmış ve geri ödemelerini düzenli yapmamışlardır. Burada geçen “kredi ürünü” sözünden kasıt; kredi, kredi kartı, kredili maaş hesabı (kmh) vb. gibi bankadan sağlanılan finansmanların tamamıdır. Bankalar nezdinde olumsuz görüş alan, yani kredi puanı düşük olan müşteriler bir daha ki kredi başvurusunda genellikle olumsuz cevap almakta yahut istedikleri tutarı kredi olarak edinememektedirler. Kredi notu skalası ve hangi kredi notunun ne anlama geldiğine buradan göz atabilirsiniz.

Kredi Notum Düşük Kredi Notu Yükseltme Nasıl Yapılır!

Kredi notunu olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyen en önemli faktör kişinin düzenli geri ödeme yapmaması olmakla birlikte, farklı etkenler de kişinin kredi puanını doğrudan etkilemektedir. Kredi puanını etkileyen faktörler nelerdir? diye soruyorsanız buraya göz atabilirsiniz. Kredi skorunuzu etkileyen faktörlerin farkındaysanız, ancak buna rağmen kredi notunuz düştüyse, aşağıdaki önerileri gerçekleştirerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

  • Kredi kartı kullanımınıza azami dikkat göstererek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bilhassa kullandığınız kredi kartı sayısını mümkünse 1’e indirmeli ve her ay asgari tutarın altında geri ödeme yapmamalısınız.
  • Kredi kartınızdaki limitin gelirinizin altında olmasına, ya da en fazla gelirinize denk olmasına dikkat edin. Kredi kartı limitinin yüksek olması kredi puanına olumlu etki etmez, aksine bu limit ödeme güçlüğüne sebep olursa kredi skorunu düşürür. Bu nedenle kredi kartınızın limitini düşürün.
  • Kredi başvurusu yaparken 2 kere düşünün. Olumlu sonuçlanan kredi başvurusu sonucunda ilgili krediyi kullanmaktan vazgeçmeniz kredi notunuzu düşürür.
  • Aynı anda birden fazla kredi başvurusu yapmanız kredi skorunuza olumlu etki etmez.
  • Kredi skorunuz düşükse ve kredi notumu nasıl yükseltirim diyorsanız çok rahat ödeyebileceğiniz bir kredi kullanın – örneğin 1.000 Türk Lirası – ve bu kredinin taksitlerini düzenli şekilde ödeyin. Kredi notunuz orta ve uzun vadede yükselecektir.

Kredi Notum Neden Düşüyor?

Kredi notu kredi ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmadığına göre değişmektedir. Zamanında yapılmayan, geçikmiş ödemeler kredi notunun düşmesine sebep olmaktadır. Kredi taksitlerinizi, kredi kartı ödemelerinizi zamanında ve eksiksiz yapmanız kredi notunuzun düşmesine engel olmakla birlikte yükselmesini sağlayabilir.

Kredi Notu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi notu hesaplanırken belirlenen parametreler ve bunların etki oranları bulunmaktadır. Kredi notuna etki eden parametreler ve oranları şu şekilde sıralanabilir:

  • Bireysel kredi ve kredi ödeme alışkanlıkları % 30
  • Mevcut hesap ve borç durumu % 25
  • Yeni kredi açılışları % 20
  • Kredi kullanım yoğunluğu % 15
  • Diğer unsurlar % 10