Katar Riyali Nereden Alınır Katar Riyali Neden Değerli?

Katar Riyali Nereden Alınır Katar Riyali Neden Değerli?

25 Mart 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Katar Arap yarımadasının doğusunda, Basra Körfezi’ne açılan konumda bir ülkedir. Son dönemde Suudi Arabistan’ın haksız baskıları ile gündeme gelmektedir. Suudi Arabistan’ın Katar sınırına kanal inşa ederek Katar’ı ada haline getirme projesi vardır. Katar, dünyanın en zengin ülkeleri arasında bulunmaktadır. Katar dünyada kişi başına geliri en yüksek olan ülke konumundadır. Ülkenin zengin petrol yatakları bulunur. Katar para birimi Katar Riyali nereden alınır Katar Para Birimi Nedir Katar Riyali Neden Değerli soruları başta olmak üzere haberimizde Katar parası ve Katar ekonomisi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Katar ekonomisi ve Katar para birimi hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. Katar Para Birimi Nedir? Katar Riyali Nedir? Katar Riyali Hakkında! Katar Riyali Kodu, Katar Riyali Numarası, Katar Riyali Sembolü! Katar Riyali Kaç TL? Katar Riyali Kaç Dolar? Katar Riyali Banknotları Nelerdir? Katar Riyali Banknotları! Katar Riyali Alt Para Birimi Nedir? Katar Riyali Kuruşu! Katar Riyali Madeni Paraları Nelerdir? Katar Riyali Madeni Paraları! Katar’da Enflasyon Oranı Kaç? Katar’da Asgari Ücret Ne Kadar? Katar’da İşsizlik Oranı Kaç? Katar’da Milli Gelir Ne Kadar? Katar Para Birimi NedirDeğerli Katar Riyali Neden Değerli?

Riyal Nedir? Katar Parası Nedir?

Katar para birimi “Riyal” dir ve Katar Riyali olarak kayıtlarda yer almaktadır. Katar Riyali, 1966 yılından bu yana tedavüldedir ve kullanılmaktadır. Katar Riyali’nın yerel dildeki ismi ريال قطري şeklindedir. Katar Riyali’nın İngilizce yazılımı ise Qatari riyal şeklindedir. Çoğulu “Riyals” şeklinde kullanılır. Katar Riyali hali hazırda Katar Merkez Bankası Qatar Central Bank tarafından basılmaktadır.

Katar Para Birimi Nedir Katar Riyali Neden Değerli?

Katar yer altı kaynakları bakımından son derece zengin bir ülkedir. Katar’ın zengin petrol ve doğalgaz yatakları bulunmaktadır. Katar nüfus bakımından da küçük bir ülkedir. Katar’ın kaynaklarının fazlalığı ve nüfusunun azlığı ülkenin ekonomik olarak müreffeh konumda olmasını sağlamaktadır. Katar Riyali’nin değerli olmasının temel sebebi budur.

Katar Para Birim Katar Riyali Nereden Alınır?

Katar parası Katar Riyali alan bankalar ülkemizde bulunmaktadır ancak bunun için banka şubeleri ziyaret edilmelidir. Katar Riyali satın almak isteyen kişiler de bankalar ya da döviz büroları ile görüşebilir. Katar Riyali bozdurmak ya da Katar Riyali almak için ülkemizdeki seçenekler; banka şubeleri, döviz büroları ve büyük kuyumculardır.

Katar Riyali Kodu, Katar Riyali Numarası, Katar Riyali Sembolü!

Katar Riyali kodu QAR şeklindedir. Katar Riyali numarası 634’dür. Katar Riyali sembolü QR ya da ر.ق şeklindedir. Katar’dan başka bir ülkede resmi para birimi olarak kullanılmamaktadır.

Katar Riyali Kaç TL? Katar Riyali Dolar Kuru Sabitliği!

Katar Riyali Türk Lirası bazında 1,76 TL’dir. Bunun yanı sıra Katar Riyali Dolar kuruna göre 2001 yılı itibari ile sabitlenmiştir. Şöyle ki; 1 Dolar = 3,64 Katar Riyali kuru 2001 yılından başlayarak her daim geçerli olmak üzere sabittir.

Katar Riyali Banknotları Nelerdir? Katar Riyali Banknotları!

Katar Riyali banknotları şunlardı.

 • 1 Katar Riyali
 • 5 Katar Riyali
 • 10 Katar Riyali
 • 50 Katar Riyali
 • 100 Katar Riyali
 • 500 Katar Riyali

Katar Riyali Alt Para Birimi Nedir? Katar Riyali Kuruşu!

Katar Riyali alt birimi “dirhem” olarak ifade edilir. İngilizce “dirham” olarak bilinir. 100 dirhem 1 Katar Riyali’ne eşittir. Dirhem çoğul olduğunda dirhems şeklinde ifade edilmektedir. Dirhem sembolü ve kısaltması dr şeklindedir.

Katar Riyali Madeni Paraları Nelerdir? Katar Riyali Madeni Paraları!

Katar Riyali madeni paraları aşağıdaki gibiydi.

 • 1 Katar dirhemi
 • 5 Katar dirhemi
 • 10 Katar dirhemi
 • 25 Katar dirhemi
 • 50 Katar dirhemi

Katar’da Enflasyon Oranı Kaç? Katar’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Katar’da enflasyon oranı yüzde – 1,5 dolaylarındadır. Katar’da asgari ücret yaklaşık 400 dolardır. Ancak bu tutar sadece Katar’da çalışan yabancı uyruklular için geçerlidir. Zira Katar kendi vatandaşlarına hiç çalışmasalar dahi, her ay aile başına 3 bin dolar ödemektedir. Bunun yanı sıra Katar, kendi vatandaşlarından elektrik, doğalgaz gibi fatura parası da almamaktadır. Yabancı uyruklu olup ülkeye çalışmak için gelenler için ise Katar’da asgari ücret 400 dolardır. Yabancılar elektrik, doğalgaz parası da ödemek durumundadır.

Katar’da İşsizlik Oranı Kaç? Katar’da Milli Gelir Ne Kadar?

Katar’da işsizlik yoktur. Yurt dışından çalışmaya gelen binlerce insan vardır. Katar kişi başı milli gelir bakımından çok iyi durumdadır. Katar’da kişi başı gelir 130 bin dolar civarındadır. Nominal olarak Katar’da kişi başı gelir ise yaklaşık 61 bin dolar civarındadır. Katar Riyali Nereden Alınır Katar Riyali Neden Değerli haberi akabinde Dünyadaki bütün ülkelerin para birimlerine ve bu para birimlerinin kodlarına da buradan göz atabilirsiniz.