JANTS: Jantsa Ne İş Yapar Jantsa Sabancı’nın Mı?

JANTS: Jantsa Ne İş Yapar Jantsa Sabancı’nın Mı?

19 Nisan 2021 0 Yazar: Nilgün Ciğerci

Borsa İstanbul’da (BIST) son 1 yıllık zaman diliminde en fazla dikkat çeken hisseler arasında JANTS kodlu Jantsa Jant Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi hissesi de yer alıyor. Yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği Jantsa’nın isminden dolayı Sabancı Grubu’na ait olduğu zannedilebiliyor. Oysa bu durum tamamen bir yanılgı… Zira Jantsa ismi “Jant Sanayi” ibaresinin kısaltmasından oluşmaktadır. Ayrıca Jantsa’nın kurucusu ve hali hazırda da hakim ortağı Şefik Çerçioğlu’dur. Şirket, Aydın merkezli olarak faaliyet göstermektedir. Haberimiz devamında JANTS: Jantsa Ne İş Yapar Jantsa Sabancı’nın Mı? sorularının cevaplarını detaylandıralım… Jantsa iştiraklerini güçlendiriyor, üretim kapasitesini artırıyor haberi için de buraya göz atılabilir.

JANTS: Jantsa Ne İş Yapar Jantsa Sabancı’nın Mı?

Jantsa’nın Sabancı Grubu ile herhangi bir bağı bulunmamaktadır. Jantsa’nın 2021 yılı itibariyle ortaklık yapısı aşağıdaki gibidir.

  • ŞEFİK ÇERÇİOĞLU – 8.571.651 TL – Yüzde 77,22
  • DİĞER – 2.528.349 TL – Yüzde 22,78 (fiili dolaşımdaki pay yüzde 16,37)
  • TOPLAM – 11.100.000 TL – Yüzde 100

Jantsa Jant Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi 1977 yılında kurulmuştur. Aydın’ın Efeler ilçesi merkezli olarak faaliyet gösteren Jantsa’nın kayıtlı sermaye tavanı 150 milyon Türk Lirası’dır. Şirketin ödenmiş / çıkarılmış sermayesi ise 11 milyon 100 bin Türk Lirası’dır.

Jantsa’nın kurucusu ve hakim ortağı Şefik Çerçioğlu 1936 Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde doğmuştur. 1955’te Kore Savaşı’na katılmıştır. 1961 yılında Almanya’ya gurbetçi işçi olarak giden Çerçioğlu 4 yıl burada çalıştıktan sonra ABD’ye gitme kararı almıştır. 1965 yılında ABD’ye giden ve bu ülkede çalışan Çerçioğlu’nun oğulları Ercan Çerçioğlu ve Erkan Çerçioğlu bu ülkede dünyaya gelmiştir. Şefik Çerçioğlu 1972 yılında Türkiye’ye dönmüştür. Kendi işini kurmak isteyen Şefik Çerçioğlu 1975’te çalışmalarına başladığı Jantsa’yı 1977’de kurmuştur. Hali hazırda şirketin yönetim kurulu başkanlığını yürütmeye devam etmektedir.

Jantsa ne iş yapar sorusuna kısaca cevap vermek gerekirse: İsminden de anlaşılabileceği üzere firma jant üretimi alanında faaliyet göstermektedir. Alanında Türkiye’nin en büyük firması olan şirket; Avrupa’nın da en büyük jant üreticileri arasında yer almaktadır. Onlarca farklı ülkeye ihracat yapan Jantsa kapasite artışı noktasında da adından sıkça söz ettirmektedir. Firma son yıllarda kapasitesini en fazla artıran jant üreticileri arasında yer almaktadır. Jantsa hissesi JANTS hali hazırda Borsa İstanbul’da 670 lira civarından işlem görmektedir.