İtalya Asgari Ücret 2019

İtalya Asgari Ücret 2019

18 Aralık 2018 0 Yazar: Emine Zaman

İtalya Avrupa’da Akdeniz’e olan uzun kıyıları ile pek çok tatil yerine sahip ülkesi olarak ön plana çıkıyor. Bu sayede İtalya’da turizmden hatırı sayılır gelir elde ediyor. Bu alanda da ülkemizin en büyük rakiplerinden birisi konumunda yer alıyor. Bununla birlikte İtalya’nın ekonomisinde son yıllarda istikrarsızlıklar yaşanıyor. Peki İtalya’da asgari ücret ne kadar olarak uygulanıyor? İtalya asgari ücret 2019 yılında kaç Euro olarak uygulanacak?

İtalya’da asgari ücret diye bir kavram yoktur. Yazımızın başlığının “İtalya asgari ücret 2019” şeklinde olması; genel olarak bu konuda bilgi sahibi olunmaması ve aramaların arama motorları üzerinden bu şekilde yapılması nedeniyledir. İtalya’da asgari ücret uygulaması olmamasının yukarıda belirttiğimiz İtalyan ekonomisinin istikrarsızlığı ile herhangi bir alakası bulunmamaktadır. İtalya çalışan ücretlerinde asgari ücret ya da minimum maaş uygulaması getirmemiştir. Peki İtalya’da ücretler neye göre belirlenir ya da İtalya’da maaşlar neye göre verilir? Ayrıca İtalya parası kaç Euro, İtalya’da Euro ne kadar, İtalyan Lireti tedavülde mi buradan göz atabilirsiniz.

İtalya’da Asgari Ücret Uygulaması Nasıl?

İtalya’da işçi ücretleri için belirlenmiş saatlik birim bulunmaktadır. İtalya’daki bir çalışanı saatlik ücrete göre alabileceği en düşük tutarda çalışanın yaşı ve çalıştığı sektör de önem arz etmektedir. İtalya’da çalışmaya izin verilen minimum yaş 15’dir ve bunun da çeşitli koşulları vardır. Bu koşulları sağladığı takdirde İtalya’da 15 yaşında çalışan bir kişinin saatte kazanacağı minimum net tutar 4 Euro’dur. Bahse konu saatlik ücret üzerinden bir aylık hesaplamasına gidilirse ve ayda takribi 24 iş günü olduğu, günde de ortalama 8 saat çalışılacağı düşünülürse; 8*4*24 = 768 Euro (15 yaşındaki bir gencin İtalya’da kazanabileceği aylık minimum tutar)

İtalya’da 18 yaş ve üzerinde çalışan vasıfsız işçinin kazanacağı minimum meblağ ise saatlik 6,3 Euro olarak belirlenmiştir. Yukarıdaki hesabı aynı şekilde yaptığımızda; 8*6,3*24 = 1209,6 (18 yaşındaki bir gencin İtalya’da kazanabileceği aylık minimum tutar)

İtalya’da reşit bir kişinin aylık asgari ücret rakamı için takribi 1210 Euro denilebilir. Bununla birlikte bu tutar da sektöre göre değişebilmektedir. İtalya’da saatlik minimum ücretin 14 Euro’ya kadar çıktığı sektörler bulunmaktadır. Ek olarak; İtalya’da çalışan kesimin yalnızca yüzde 10’u dolayında asgari ücret düzeyinde ücret aldığını ve çalışanların yüzde 90’ının asgari ücretin üzerinde meblağ kazandığını da vurgulamakta yarar var. İtalya para birimleri Euro mu, İtalya para birimleri İtalyan Lirası mı buradan göz atabilirsiniz.