İsveç Para Birimi Nedir İsveç Kronu İsveç Euro Mu Kullanıyor

İsveç Para Birimi Nedir İsveç Kronu İsveç Euro Mu Kullanıyor

14 Nisan 2020 0 Yazar: Suat Bulut

İsveç güçlü ekonomik yapısıyla, üretime dayalı ekonomi modeliyle refah içerisinde bir Avrupa ülkesidir. İsveç’te enflasyon oranı yıllık olarak yüzde 1 dolaylarında gerçekleşmektedir. Fiyat istikrarı konusunda problemi olmayan İsveç’te ekonomik sistem kendi rutininde sağlam temeller üzerinde durmaktadır. Peki İsveç para birimi nedir İsveç Kronu İsveç Euro mu kullanıyor İsveç Kronu mu? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Yazımızın devamında İsveç parası hakkında cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. İsveç Para Birimi Nedir? İsveç Euro Mu Kullanıyor? İsveç Kronu Geçerli Mi? İsveç Kronu Ne Kadar? İsveç Kronu Kaç TL? İsveç Kronu Kaç Euro? 1 Euro Kaç İsveç Kronu? İsveç Neden Euro Kullanmıyor? İsveç Kronu Kısaltması Nedir? İsveç Kronu Sembolü ve İsveç Kronu Kodu! İsveç Kronu Alt Birimi Nedir? İsveç Kronu Hangi Ülkelerde Kullanılmaktadır? İsveç Kronu Banknotları Nelerdir? İsveç Kronu Banknotları! İsveç Kronu Madeni Paraları Nelerdir? İsveç Kronu Madeni Paraları!

İsveç Para Birimi Nedir? İsveç Euro Mu Kullanıyor? İsveç Kronu Geçerli Mi?

İsveç parası İsveç Kronu’dur. İsveç’in resmi para birimi olarak 1873 yılından bu yana İsveç Kronu kullanılmaktadır. İsveç Kronu orijinal ismi “Svensk Krona” olarak bilinmektedir. İsveç’da Euro da kullanılabilmektedir ancak ülkenin resmi para birimi İsveç Kronu tedavüldedir.

İsveç Kronu Ne Kadar? İsveç Kronu Kaç TL?

1 İsveç Kronu 0,61 Türk Lirası’na eşittir. Bu miktar günlük olarak değişebilmektedir.

İsveç Kronu Kaç Euro? 1 Euro Kaç İsveç Kronu?

1 Euro yaklaşık 10,35 İsveç Kronu’na eşittir. 1 İsveç Kronu da yaklaşık 0,098 Euro’ya karşılık gelmektedir.

İsveç Neden Euro Kullanmıyor?

İsveç, Avrupa Birliği ülkelerinin Euro’ya geçme kararı aldıkları 1999 yılında bu kararı kabul etmemiştir. İsveç ulusal para birimi olan Kron’u kullanmaya devam edeceğini açıklamıştır. İsveç’te Euro geçmektedir. Ancak İsveç’in resmi parası İsveç Kronu’dur.

İsveç Kronu Alt Birimi Nedir? İsveç Kronu Hangi Ülkelerde Kullanılmaktadır?

İsveç Kronu alt birimi “öre” adı ile kullanılmaktadır. 100 öre 1 İsveç Kronu’na eşit olarak işlem görmektedir. İsveç Kronu İsveç haricinde Åland Adaları’nda da kullanılmaktadır.

İsveç Kronu Kısaltması Nedir? İsveç Kronu Sembolü ve İsveç Kronu Kodu! Kr Nerenin Para Birimi?

İsveç Kronu kısaltması, İsveç Kronu Sembolü ya da İsveç Kronu Kodu olarak SEK ifadesi kullanılmaktadır. Sembol olarak “kr” de kullanılmaktadır.

İsveç Kronu Banknotları Nelerdir? İsveç Kronu Banknotları!

İsveç Kronu banknotları aşağıdaki gibidir.

 • 20 İsveç Kronu
 • 50 İsveç Kronu
 • 100 İsveç Kronu
 • 500 İsveç Kronu
 • 1000 İsveç Kronu

İsveç Kronu Madeni Paraları Nelerdir? İsveç Kronu Madeni Paraları!

İsveç Kronu madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 5 Öre
 • 10 Öre
 • 50 Öre
 • 1 İsveç Kronu
 • 5 İsveç Kronu
 • 10 İsveç Kronu

İsveç Para Birimi Nedir İsveç Kronu İsveç Euro Mu Kullanıyor haberi akabinde; Alman Markı hakkında detaylı bilgi edinmek için de buraya göz atabilirsiniz.