İsrail Para Birimi Yeni İsrail Şekeli Nerede Bozulur?

İsrail Para Birimi Yeni İsrail Şekeli Nerede Bozulur?

20 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

İsrail Akdeniz’in güneyinde, Asya ile Afrika kıtalarının kesiştiği noktada yer alan bir ülkedir. İsrail’in yer aldığı bölge Orta Doğu olarak kabul edilmektedir. İsrail’in resmi adı İsrail Devleti’dir. İsrail coğrafi olarak Asya kıtasındadır. Ekonomik olarak her geçen gün ilerleyen İsrail para birimi Yeni İsrail Şekeli de giderek değerlenen bir para birimidir. İsrail para birimi Yeni İsrail Şekeli nerede bozulur başlıklı haberimizde İsrail parası hakkında daha pek çok soruya cevap bulabilirsiniz.

İsrail para birimi Yeni İsrail Şekeli hakkında yazımızda cevap bulabileceğiniz sorular şunlardır. İsrail Şekeli Hakkında Bilgi! Şekel Nedir? İsrail Şekeli Kaç TL? İsrail Şekeli Ne Kadar? İsrail Şekeli Kısaltması ve İsrail Şekeli Simgesi! İsrail Şekeli Alt Birimi Nedir? İsrail Şekeli Kuruşu! İsrail Şekeli Banknotları Nelerdir? İsrail Şekeli Kağıt Paraları! İsrail Şekeli Madeni Paraları Nelerdir? İsrail Şekeli Bozuk Paraları!

İsrail Şekeli Hakkında Bilgi! Şekel Nedir?

İsrail Şekeli İsrail’de kullanılan para birimidir. Şekel Sümerler’de hem para hem de ağırlık birimi olarak kullanılmaktaydı. Mezopotomya’da bir miktar buğday anlamına da gelmekteydi. Şekel ibaresi Tevrat’ta da yer almaktadır. İsrail Şekeli’nin ismi de bu nedenle konulmuştur.

İsrail Şekeli İngilizce “Israeli new shekel” şeklinde, İbranice “שקל חדש” şeklinde ve Arapça’da da “شيكل جديد” şeklinde ifade edilmektedir. Yeni İsrail Şekeli İsrail Merkez Bankası Bank of Israel tarafından basılmaktadır.

İsrail 1952 ile 1980 yılları arasında para birimi olarak Pound kullanmıştır. Bu yıllardaki İsrail para birimi İsrail Poundu’dur. 1980 yılında İsrail para birimi olarak Şekeli kullanmaya başlamıştır. 1985 yılında ise Yeni İsrail Şekeli’ne geçiş yapmıştır.

İsrail Para Birimi Yeni İsrail Şekeli Nerede Bozulur?

İsrail parası Yeni İsrail Şekeli ülkemizde büyük döviz büroları ve büyük kuyumcularda bozdurulabilmektedir. Ülkemizdeki bankaların çoğu İsrail parası bozmamaktadır. Buna rağmen Yeni İsrail Şekeli bozdurmak isteyenler banka şubelerinden şahsen de bilgi alabilirler.

Yeni İsrail Şekeli Kaç TL? Yeni İsrail Şekeli Ne Kadar?

Güncel kurla 1 İsrail Şekeli 1,74 Türk Lirası’na eşittir. 2013 yılında 1 İsrail Şekeli’nin 0,50 Türk Lirası’na eşit olduğu düşünüldüğünde; son yıllarda İsrail Şekeli’nin Türk Lirası karşısında bir hayli değer kazandığı söylenebilir.

Yeni İsrail Şekeli Kısaltması ve Yeni İsrail Şekeli Simgesi!

İsrail Şekeli Kodu ILS’dir. Yeni İsrail Şekeli kodu olarak ILS ile birlikte NIS da kullanılmaktadır. İsrail Şekeli Kısaltması olarak da NIS ve ILS ibareleri kullanılmaktadır. İsrail Şekeli çoğulu shekels veya sheqalim olarak kullanılmaktadır. İsrail şekeli sembolü ya da Yeni İsrail Şekeli simgesi “₪” şeklindedir.

Yeni İsrail Şekeli Alt Birimi Nedir? İsrail Şekeli Kuruşu!

İsrail Şekeli alt para birimi “Agora” olarak bilinir. Agora’nın çoğulu olarak Agoras ya da Agorot kullanılmaktadır. 100 Agoras ya da 100 Agorot 1 Yeni İsrail Şekeli’ne denktir.

Yeni İsrail Şekeli Banknotları Nelerdir? İsrail Şekeli Kağıt Paraları!

Tedavüldeki Yeni İsrail Şekeli banknotları aşağıdaki gibidir.

 • ₪20 Yeni İsrail Şekeli
 • ₪50 Yeni İsrail Şekeli
 • ₪100 Yeni İsrail Şekeli
 • ₪200 Yeni İsrail Şekeli

Yeni İsrail Şekeli Madeni Paraları Nelerdir? İsrail Şekeli Bozuk Paraları!

Tedavüldeki Yeni İsrail Şekeli madeni paraları aşağıdaki gibidir.

 • 1 Agora
 • 5 Agorot
 • 10 Agorot
 • ₪½ Yeni İsrail Şekeli
 • ₪1 Yeni İsrail Şekeli
 • ₪2 Yeni İsrail Şekeli
 • ₪5 Yeni İsrail Şekeli
 • ₪10 Yeni İsrail Şekeli

Dünyadaki bütün para birimlerine de buradan göz atabilirsiniz.