İngiltere’ye Gitmeden Banka Hesabı Açmak Mümkün Mü?

İngiltere’ye Gitmeden Banka Hesabı Açmak Mümkün Mü?

1 Nisan 2020 3 Yazar: Nilgün Ciğerci

İngiltere yüzyıllardır Avrupa’nın ve dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alıyor. Gerek ekonomisi, gerek demokrasisi ve gerekse siyasi gücü ile dünyanın en etkili devletleri arasında yer alan İngiltere bankacılık sektöründe de global çapta büyük bir oyuncu konumunda bulunuyor. Örneğin İngiltere’nin en büyük bankalarından HSBC, dünyanın da en büyük bankaları arasında yer alıyor. Peki İngiltere’ye gitmeden banka hesabı açmak mümkün mü birlikte inceleyelim.

Peşinen söylemek gerekir ki; İngiltere’de banka hesabı açmak son derece meşakkatli bir işlemdir. Hemen hemen bütün İngiltere bankaları bu konuda sıkıntı çıkarmakta, pek çok farklı belge talep etmektedirler. Üstelik bu belgeleri temin etmeniz de İngiltere’de banka hesabı açmak için genellikle yeterli olmamaktadır. Pasaporttan oturum belgesine, iş durumundan öğrenci belgesine kadar pek çok farklı belgeyi temin etseniz dahi İngiltere bankaları hesap açmamak için ayak diremekte; bilhassa yabancılar için bu süreci olabildiğince zorlaştırmaktadırlar. Peki bu süreci en kolay nasıl atlatmak mümkündür?

İngiltere’de Banka Hesabı Açmanın Kolay Yolu!

İngiltere’de banka hesabı açmak için İngiltere’ye gitmeden önce; Türkiye’de HSBC’den banka hesabı açabilirsiniz. Bununla birlikte; ICBC Bank gibi Çin Merkezli dünyanın en büyük bankasından da hesap açabilirsiniz. Bu durum, İngiltere’de banka hesabı açmayı son derece kolaylaştıracaktır. Zira HSBC İngilizlerin en büyük bankasıdır. ICBC de dünyanın en büyük bankası olup İngiltere’de de faaliyet göstermektedir.

Hesap açmadan önce kişi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen İngiliz bankaları; Türkiye’de bulunan HSBC Bank hesabı ya da ICBC Bank hesabı üzerinden kişi hakkında tatmin edici bilgi edinebilirlerse çok daha kısa sürede İngiltere’de hesap açma talebine olumlu yanıt verebilmektedirler.

İngiltere’de Türk Bankası Var Mı?

İngiltere’de faaliyet gösteren bir de Türk Bankası bulunmaktadır. İngiltere’deki Türk Bankası İş Bankası’dır. İş Bankası Londra Şubesi sayesinde, İngiltere’de banka hesabı açmak çok daha kolaydır. Bütün denemelerine rağmen İngiliz bankalarından banka hesabı açtıramayan kişiler için İngiltere İş Bankası Şubesi olan İş Bankası Londra Şubesi çok iyi bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır.

İngiltere’ye Gitmeden Banka Hesabı Açmak Mümkün Mü?

İngiltere’ye gitmeden banka hesabı açtırmak zorlu bir süreç olsa da mümkündür. Türkiye’deki iş ya da okul durumunuzu belirten belgeler, üzerinize kayıtlı mal varlığını ispatlayıcı belgeler /tapu vb.), banka hesaplarınızda bulunan birikimleri gösteren belgeler ile birlikte İş Bankası’na ya da HSBC’ye müracaat etmeniz durumunda İngiltere’ye gitmeden İngiltere’de banka hesabı açtırmanız mümkün olabilir.

Bankaya İngiltere’ye gidiş amacınızı ve İngiltere’de neden banka hesabı sahibi olmak istediğinizi ispatlayabilmeniz durumunda; İngiltere’ye gitmeden banka hesabı açtırma ihtimali doğar. Banka yaptığı incelemelerin akabinde kişiye dönüş yapacaktır. İngiltere’deki bütün bankalara buradan göz atabilirsiniz.