İngiltere Emeklilik Yaşı 2021 İngiltere Emekli Maaşı

İngiltere Emeklilik Yaşı 2021 İngiltere Emekli Maaşı

2 Ocak 2021 2 Yazar: Emine Zaman

Yoğun bir çalışma hayatı geçirmiş ve belli bir yaşa gelmiş bireyler emeklilik döneminde ne yapacağının hayalini kurmaktadır. Her ülkenin emeklilik sisteminin belirli özelliklerinin bulunmasının yanı sıra emeklilik sistemi tüm dünyada benzer özelliklere sahiptir. Bu yazımızda İngiltere’den emeklilik hakkında genel bir bilgi vermeyi amaçladık. Zira İngiltere Türk vatandaşlarının yurt dışında yaşamak için tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. İngiltere Emeklilik Yaşı 2021 İngiltere Emekli Maaşı, İngiltere emeklilik sistemi, İngiltere Türkiye emeklilik hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

İngiltere Emeklilik Yaşı 2021 İngiltere Emekli Maaşı

İngiltere’de emeklilik sistemi dahilinde sık sık değişiklik yapılmıştır. Son düzenleme 2016 yılında yapılmış olup bu düzenlemeye göre belirlenen kurallar çerçevesinde uygulamaya koyulan emeklilik şartlarına göre yazımızda bilgi verilmiştir. İngiltere’nin devlet emeklilik sistemi dahilinde emekli olabilmek için gereken koşullardan biri en az 10 yıl, normalde ise 35 yıl sigorta priminizin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu 10 yıl prim günü erken emeklilikte geçerlidir ve emekli maaşından kesinti yapılması kabul edildiği artlarda uygulanmaktadır. Sterlin banknot çeşitleri, 1 Paund kaç Euro gibi soruların cevapları için burayı ziyaret edebilirsiniz.

İngiliz devlet emekliliği kapsamında tam emeklilik için en az 35 yıl prim ödenmesi gerekmektedir. İngiltere’de emekli olabilmek için gereken yaş sınırı 60 ile 68 arsında değişmektedir. 60 yaş sınırı İngiltere erken emeklilik kapsamında değerlendirilmektedir. 60 ile 68 arasında değişen yaş sınırı kişinin doğum tarihine göre farklılık göstermektedir. 6 Nisan 1978 tarihinden sonra doğanlar İngiltere emeklilik hakkını 68 yaşında elde edebilirler.

İngiltere Emeklilik Yaşı Kaçtır?

İngiltere devlet emekliliği hakkı en erken 60 yaşında elde edilebilmektedir. İngiltere’de emeklilik yaşı yükseltilmesine dair çalışmalar bulunmaktadır. Sterlin banknot çeşitleri, Euro İngiliz Sterlini, 1 Paund kaç Euro gibi soruların cevapları için burayı ziyaret edebilirsiniz.

İngiltere Emekli Maaşı Ne Kadardır? İngiltere Ortalama Emekli Maaşı

İngiltere’de emekli aylığı kişinin ödediği prim tutarına, gün sayısına, çalıştığı mesleğe göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte ortalama bir İngiltere tam emekli maaşı miktarı belirtilmek istenirse, haftalık 179,55 İngiliz Sterlini denilebilir.

35 yıl prim ödemiş biri haftalık ortalama bu kadar maaş alırken 23 yıl prim ödemiş biri ise haftalık 124 İngiliz Sterlini kadar bir emekli maaşı alabilmektedir. Dolayısıyla İngiltere’de emekli maaşı için aylık 500 Pound seviyesinden başlamakta ve kişinin prim ödeme seviyesine göre 2 bin Pound’a kadar çıkabilmektedir. İngiltere ortalama emekli maaşı için ise bin Pound rakamı verilebilir. İngiltere devlet emekli maaşı her yıl belirlenen oranlara göre zamlanarak artmaktadır.

İngiltere’de Malulen Emeklilik

İngiltere’de malulen emekli olmak ve İngiltere malulen emekli maaşı almak 1995 yılında çıkan yasa ile kaldırılmıştır. Kaldırılan malullük maaşı hastalık yardımı ile birleştirilerek iş göremezlik yardımına dönüştürülmüştür. İş göremezlik yardımı sürekli bir yardım olmamakla birlikte iş göremezlik durumunun belirli safhalarına göre belirlenen oranlarda yapılmaktadır.

Hastalığın ilk 28 haftasında kısa vadeli ve düşük oranlı, hastalığın 29 ile 52. haftası arası kısa vadeli yüksek oranlı ve hastalığın 52. haftasından sonra ise uzun vadeli yardım yapılmaktadır. Bu süreçlerde ilgili kişinin hastalığı belirli periyotlar ile kontrol edilmekte ve yardım gerekli ise devamlılığı sürmektedir. İngiltere iş göremezlik yardımı kadınlarda 60, erkeklerde 65 yaşında kesilmektedir.

Hem İngiltere Hem Türkiye’den Emekli Olunabilir Mi?

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın büyük merak konusu çifte emeklilik hakkı olup olmadığıdır. Hem Türkiye hem İngiltere’den emekli olunabilmektedir. Bunun için gerekli olan birincil koşul 180 gün prim ödenmiş olmasıdır. İngiltere Türkiye emeklilik için hizmet birleştirilmesi yapılabildiği gibi eğer iki ülkede çalışmış olduğunuz günler, ödemiş olduğunuz prim günü sayısı yetiyor ise ayrı ayrı emekli maaşı da bağlanabilmektedir. Yani her iki ülkeden emekli aylığı alınabilmektedir.

İngiltere emeklilik sistemi dahilinde emeklilik hakkı kazanabilmek için İngiltere yurt dışı borçlanması da yapabilirsiniz. Yurt dışı borçlanması kapsamında, yurt dışı sigortalılık süreleri, bir yıla kadar olan işsizlik aylığı alınan süreler ve ev kadını olarak geçen süreler bulunmaktadır. Hayatının bir dönemini İngiltere ev kadını olarak geçiren kişiler de yurt dışı borçlanması ile emeklilik hakkı elde edebilirler. İngiltere Emeklilik Yaşı 2021 İngiltere Emekli Maaşı 2021 haberinin akabinde; Sterlin banknot çeşitleri, Euro İngiliz Sterlini, 1 Paund kaç Euro gibi soruların cevapları için burayı ziyaret edebilirsiniz.