İmar Bankası’na Ne Oldu İmar Bankası Hakkında Bilgi

İmar Bankası’na Ne Oldu İmar Bankası Hakkında Bilgi

10 Mart 2020 0 Yazar: Suat Bulut

İmar Bankası, tam adıyla Türkiye İmar Bankası Türk Anonim Şirketi veya kısa kullanımla İmarbank. Neredeyse Cumhuriyet ile yaşıt olarak 2000’li yıllara “merhaba” diyen İmar Bankası, 2003 tarihi itibari ile TMSF’ye devredilmiştir. 8 Haziran 2005 tarihinde ise banka feshedilmiştir. Böylece, İmar Bankası’nın 1928 yılında başlayan serüveni 2005 yılında sona ermiştir. İmar Bankası’nın kuruluşu ve tarihi ile ilgili bütün bilgiler, İmar Bankası nasıl battı ve daha pek çok sorunun cevabı İmar Bankası’na Ne Oldu İmar Bankası Hakkında Bilgi başlıklı yazımızın devamında detaylandırılmıştır.

İmar Bankası’na Ne Oldu İmar Bankası Hakkında Bilgi

22 Mart 1928 tarihinde 1 milyon Türk Lirası sermaye ile kurulmuş bir banka olan İmar Bankası, Türkiye’nin gelişimini destekleyen projeler için finansman oluşturma amacı gütmüştür. Uzun yıllar ülkemizin gelişimine katkı sağlamıştır. Otoyol ve baraj gibi projelere finansman sağlamıştır. 1975 yılında özelleştirme sonucunda Doğuş Grubu tarafından satın alınmıştır. O dönemler Doğuş Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Doğuş Grubu’nun Kurucusu da olan Ayhan Şahenk’tir.

80’li yılların ortasında banka bir kez daha el değiştirmiştir ve Uzan Grubu’na geçmiştir. 1985 yılında Uzan Grubu’nun Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Uzan’dır ve İmar Bankası’nı Uzan Grubu bünyesine katmıştır. 90’lı yıllarda adından en çok söz ettirmeyi başaran bankalar arasında yer alan İmar Bankası 1994 bankacılık krizini ve 2001 ekonomik krizini atlatmayı başarmıştır.

İmar Bankası Nasıl Battı?

Tüm bu süreçleri başarı ile savuşturmayı başaran İmar Bankası’nın 90’lı yıllarda en çok dikkat çeken yönü “yüksek faiz” vermesidir. Bankanın 1992 yılındaki sloganı “İşte fırsat” ve 1996 yılındaki sloganı ise “Çok kazandıran banka” şeklinde reklamlarda yer almıştır.

2003 yılına gelindiğinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından; “Bankacılık Kanunu 14. maddesi 3. fıkrası gerekçe gösterilerek;  istenen tedbirlerin kısmen ya da tamamen alınmadığı belirtilmiş, yükümlülüklerin vadesinde yerine getirilmediği” gerekçe gösterilmiş ve İmar Bankası Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilmiştir. İmar Bankası 8 Haziran 2005 tarihinde feshedilmiştir. İmar Bankası’na el konulduğunda bankanın 169 şubesi bulunmaktaydı. Ülkemizdeki kapatılan bankaların listesine de buradan göz atabilirsiniz.