Hollanda Emekli Maaşı 2021 Hollanda Emeklilik Yaşı

Hollanda Emekli Maaşı 2021 Hollanda Emeklilik Yaşı

2 Ocak 2021 2 Yazar: Emine Zaman

Tüm hayatımız boyunca çalıştıktan sonra belli bir yaşa geldiğimizde emekli olup dinlenmek, sevdiğimiz aktiviteleri yaparak hayatımızı devam ettirmek isteriz. Hepimizin bildiği gibi tüm ülkelerde bir emeklilik sistemi bulunmaktadır. Çalışma hayatında belli bir günü doldurmuş olan insanlar yasalara göre emekli olmakta ve kendilerine emekli aylığı bağlanmaktadır. Keza bu Hollanda’da da böyledir. Hollanda’dan emekli olmak nasıl gerçekleşir, Hollanda emekli maaşlar ne kadar gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabını Hollanda Emekli Maaşı 2021 Hollanda Emeklilik Yaşı başlıklı yazının devamında bulabilirsiniz.

Hollanda emeklilik ile ilgili yazımız; Hollanda emekli maaşı ne kadar, Hollanda’dan dul maaşı, Hollanda emekli yaşı, Hollanda yaşlılık aylığı ne kadar, Hollanda malulen emekli olmak, Hollanda’dan dul maaşı almak, AOW nedir, AOW yaşlılık aylığı, Hollanda yetim aylığı, Hollanda hasta bakım aylığı vb. gibi soruların cevaplarını içermektedir. Hollanda para birimi Euro’dan önce, 1 Hollanda florini kaç dolar eder, Hollanda Euro’su kaç TL eder gibi soruların cevabını merak ediyorsanız buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Hollanda Emekli Maaşı 2021 Hollanda Emeklilik Yaşı

Hollanda’da Emekli Maaşı Ne Kadardır?

Hollanda’daki emekli aylığı miktarı da çalışma döneminde yapılan işe/ mesleğe göre farklılık göstermektedir. Örneğin bir öğretmenin aldığı emekli maaşı ile bir belediye başkanının aldığı emekli maaşı aynı miktarda değildir. Bunu yanı sıra Hollanda emekli aylığı takribi 770 Euro olarak belirlenmiştir.

AOW Nedir? Hollanda Emeklilik Yaşı Kaçtır?

AOW Genel Yaşlılık Yasası (Algemene Ouderdomswet) anlamına gelmektedir. Hollanda Emeklilik Yasası’na göre belirli bir emeklilik yaşı bulunmaktadır. Emeklilik yaşı Hollanda’da yıllara göre değişebilmektedir. Hollanda emeklilik yaşı 2020 yılında 66’dır. Hollanda emeklilik yaşı 2021 yılında 67 olacaktır. Emeklilik yaşı Hollanda’da yaşam süresine bağlı olarak artacaktır. Bu bağlamda 2022 ile 2023 yıllarında sabit kalıp 67 yaş 3 ay olarak belirlenmiştir. 2024 tarihinde Hollanda emeklilik yaşı henüz belli olmamıştır.

Hollanda Emekli Aylığımı Ne Zaman Alabilirim?

Hollanda’da emekli maaşınızı yıla göre gereken yaşı doldurduğunuz gün alabilirsiniz. Hollanda’dan emekli olmak için 50 yıl çalışmış olmanız yani 50 yıl birikim yapmış olmanız gerekmektedir. Hollanda para birimi Euro’dan önce, 1 Hollanda florini kaç dolar eder, Hollanda Euro’su kaç TL eder gibi soruların cevabını merak ediyorsanız buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Hem Türkiye’den Hem Hollanda’dan Emekli Olunur mu?

Hem Türkiye’den hem de Hollanda’dan emekli olmak mümkündür. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Türkiye’de yaşayan ve aynı zamanda Hollanda’da bir süre ikamet etmiş ve çalışmış olan kişiler her iki ülkeden de emekli olabilme hakkına sahiptirler. Her iki ülkenin de kendi emeklilik sistemine göre belirlenen kurallar dahilinde emekli olarak hem Türkiye’den hem de Hollanda’dan emekli maaşı alınabilmektedir. Hollanda emeklilik yasasına göre Hollanda’da ne kadar çalışmış iseniz, emeklilik yaşına geldiğinizde birikiminize göre emekli aylığı hesabınıza yatırılmaktadır. Hollanda’da ikamet ettiğiniz her yıl için emekli maaşının yüzde 2’sini alabilirsiniz. Hollanda’da ikamet etmemiş ama çalışmış iseniz yine emekli maaşının yüzde 2’sini alabilirsiniz. Emekli olmadan uzun bir süre önce Hollanda’dan başka bir ülkeye yerleşmiş iseniz AOW maaşının belli bir kısmını alabilirsiniz.

Hollanda Malulen Emekli Maaşı Ne Kadardır? Hollanda Malulen Emeklilik Koşulları!

Malulen emeklilik çalışmakta zorlanan, bedeni ve sağlığı çalışmaya müsaade etmeyen vatandaşlar için tasarlanan bir emeklilik sistemidir. Hollanda’da malulen emekli olmaya sebep olabilecek durumlar şu şekildedir:

  • 104 hafta hasta kalmak
  • İş göremez oranının artması
  • 104 hafta hasta kaldıktan sonra, kişinin %35 oranında iş göremez duruma gelmesi ve gelecek 5 yıl içerisinde de ilgili rahatsızlıktan dolayı tamamen iş göremez duruma gelecek olması

Hollanda malulen emekli aylığı kişinin çalıştığı süre boyunca Hollanda Sosyal Sigorta Sistemi’ne yatırmış olduğu prim tutarına göre değişmektedir. Bunun yanı sıra kişinin mesleği yani çalıştığı sektör de emekli maaşını etkilemektedir. Bununla birlikte Hollanda malulen emekli maaşı en düşük 500 Euro kadardır.

Hollanda Dul Aylığı Ne Kadardır?

Hollanda dul maaşı, Hollanda geride kalanlar aylığı olarak da bilinmektedir. Hollanda dul aylığı kesintiler yapıldıktan sonra vergi indirimi dahil 953,32 Euro, vergi indirimi hariç 764,57 Euro kadardır.

Hollanda Yetim Aylığı Ne Kadardır?

Hollanda yetim aylığı çocuğun yaşına göre farklılık göstermektedir. Her yaş grubuna özel miktarlarda ve Mayıs ayında aylık tatil parası da ödenmektedir.

  • 9 yaş altı çocuklar için Hollanda yetim aylığı kesintiler düşüldükten sonra vergi indirimi dahil olmak üzere 396,67 Euro kadardır. Hollanda yetim aylığı tatil parası ise brüt 27,02 Euro’dur.
  • 10 ile 15 yaş arasındaki çocuklar için Hollanda yetim maaşı 561,55 Euro kadardır. Aylık tatil parası ise brüt 40,53 Euro kadardır.
  • 16- 20 yaş arası yetimler için ödenen Hollanda yetim aylığı 682,35 Euro kadardır. Tatil parası ise brüt 54,04 Euro kadardır.

Hollanda Hasta Bakım Aylığı Ne Kadardır?

Hollanda hasta bakım aylığı kesintiler düştükten sonra vergi indirimi dahil 683,90 Euro, vergi indirimi hariç 495,15 Euro kadardır. Hasta bakım ödeneğine ek olarak aylık tatil parası da bulunmaktadır. Hollanda hasta bakım aylık brüt tatil ücreti 60 Euro civarındadır ve Mayıs ayında ödenmektedir.

Hollanda para birimi Euro’dan önce, 1 Hollanda florini kaç dolar eder, Hollanda Euro’su kaç TL eder gibi soruların cevabını merak ediyorsanız buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.