Hidrojenli Balonu Kim İcat Etti Jacques Charles Kimdir?

Hidrojenli Balonu Kim İcat Etti Jacques Charles Kimdir?

26 Ocak 2020 0 Yazar: Emine Zaman

Cesar Charles 11 Aralık 1746 tarihinde Fransa’da dünyaya gelmiş, 7 Nisan 1823 tarihinde de hayatını kaybetmiştir. Hayatı boyunca pek çok buluş yapan ve insanlığa faydalı şeyler meydana getiren Charles, Fransız fizikçi, matematikçi, havacı, mucit, baloncu ve bilim adamıdır.  Alexander Charles hidrojenle şişirilen ilk balonu icat etmiş ve kullanmıştır. Jacques Alexandre Cesar Charles hidrojenle şişirilen balonun mucidi olarak da tanınmaktadır. Hidrojenli Balonu kim icat etti Jacques Charles kimdir daha yakından bakalım…

Hidrojenli Balonu Kim İcat Etti Jacques Charles Kimdir?

Hidrojenli balonu bulan Jacques Alexandre Cesar Charles Beaugency-sur-Loire’de dünyaya gelmiştir. Charles, balonla ilk uçuşunu 27 Ağustos 1783 tarihinde gerçekleştirmiştir. Balon daha önce icat edilmiş ve uçuşlar gerçekleştirilmiştir. Lakin Charles hidrojenle şişirilmiş balon ile ilk uçuşu gerçekleştirmiştir. Charles 1 Aralık 1873’te ise La Charliere ismini verdiği balonu ile 550 metre yükselmiştir. Bu uçuşu Ainé Roberts ile birlikte gerçekleştirmiştir. Jacques Alexandre Cesar Charles pek çok kullanışlı cihaz icat etmiştir. Bir çeşit hidrometre ve goniometre icat eden Charles, Gravesand heliostatı (güneş enerji kuleleri) ile Fahrenheit aerometresini (sıvı yoğunluğunu ölçen araç) geliştirmiştir. Bunların yanı sıra Benjamin Franklin deneyleri Charles tarafından onaylanmıştır.

Jaques Alexandre Cesar Charles’in Balon Yolculuğu! İlk Balon Yolculuğu!

Balonla ilk uçuş… Charles balonla ilk uçuşunu Paris’ten Gonesse köyüne yapmıştır. Bu uçuş köylüleri korkutmuş ve bu kişiler Charles’ın balonunu parçalamışlardır. Cesar Charles 1783’de hidrojenle şişirilmiş ilk balonu yapmıştır. Bu balonun kırmızı ve sarı renklerde 9 metre çapında, vernikle geçirimsiz hale getirilmiş ve sağlamlaştırılmış ipek kumaştan bi zarfı bulunmakta idi. Zarfın taşıdığı sepet ise kırmızı ve mavi renklerinde idi. Balonun üst kısmında supap adı verilen balonun sönmesine ve aynı zamanda alçalmasına yarayan bir alet bulunmaktaydı. Balonun daha yükseklere çıkması istendiğinde ise balonun içinde bulunan safralar aşağı atılıyordu. Charles, bu balonla bir gün Paris’te, Tuileries parkından havalanmış, bir müddet sonra kırlık bir bölgeye iniş yapmış ve yeniden havalanarak 3000 metrelere kadar yükselmeyi başarmıştır. Bu deneyim hava yolculukları döneminin başlangıcı olmuştur.

Cesar Charles takribi olarak 1783 yılında Charles Yasası’nı icat etmiştir. Charles Yasası gaz yasalarından biridir. Bu yasa Joseph Louis Gay Lussac bu yasadan faydalanmıştır. Yasa, sabit basınç altında ideal gazın hacminin azalıp çoğalması eşit oranda sıcaklığının da azalıp artmasını etkiler, şeklindedir.

Jacques Alexandre Cesar Charles 1793 yılında Academié Des Scienses’e (Fransız Bilimler Akademisi) ve Institut Royal De France’a seçilmiştir. Bunun ardından Conservatoire Des Arts Et Metiers’de fizik profesörü olarak görev yapmıştır. İnsanlık tarihine icatları ile pek çok miras bırakan Charles 7 Nisan 1823 tarihinde Paris’te hayatını yitirmiştir. İlk uçuşu gerçekleştiren Clement Ader’e buradan göz atabilirsiniz.